Kultuur ja Elu 1/2003 sisukord:

Minevik ei unune
16 Kolonelleitnant Johannes Reinola tütre võitlus isakodu tagastamise eest põrkub bürokraatia ja pahauskse valdaja Arnold Greeni vastaseisule.
12 Kas tänapäeva Eesti oskab käituda riigina? Lähimineviku vabadusvõitlejad Mart Niklus ja Kalju Mätik arvavad: "Kaksteist aastat on riiki mängitud, aga Nõukogude okupatsioon kestab varjatud kujul edasi."

Toimetaja veerg
2 Tegelinskid ehk õnne sünnipäevaks Eesti Vabariik.

Tagasivaade
8 Eesti piirivalve looja – kindralmajor Ants Kurvitsa Mihkli-Aadu sünnitalu aidast sai talumuuseum.
67 Juhus määras saatuse – arhitekt Louis Ney on olude ja juhu tahtel seolnud metsavend, soomepoiss ning läbi teinud Siberi vangilaagri.
70 Perekond Ameerikas´e nime saamise üks mitmest põnevast legendist pajatab: “Kui sinu elap aga see suur Ameerika mets, siis olep sina nüüd Ameerikas”.

Poliitika
60 Toila vallas lõppes 10 aastat kestnud kolhoosikord ja kahtlased maatehingud. Rahvas hääletas Res Publica pakutud alternatiivi poolt. Uus poliitika algab inimestest – räägivad vastne volikogu esimees Tiit Salvan, vallavanem Tauno Võhmar ning ettevõtja Reet Peet.
56 Maamüük välismaalastele Kas maad ostvatele välismaalastele on vaja kehtestada piirangud. Miks on välismaine spekulant hullem kui kodumaine.
64 Usuvabadus Eesti moodi ehk kuidas riik surub rahvale vägisi peale kristlikku ilmavaadet ja kombeid.

Euroopa
4 Island – mere, tule ja jää maa. Islandi endine välisminister ja praegune suursaadik Eestis hr Jón Baldvin Hannibalsson räägib, kuidas on suutnud islandlased säilitada oma rahvuskultuuri elujõu ning milline on suhtumine Euroopa Liitu.

Kultuur
49 Kuhu küll kõik tantsurestoranid jäid? Eesti ajal ja nõukogude ajal oli Tallinnas palju restorane elava orkestri ja tantsuga. Nüüd on tantsupõrandad hõivanud kasiino mängulauad ja lindimuusika tümps.
52 Leida lugu – on Jüri Sillarti film Leida Laiusest, eesti ühest tuntumast mängufilmide rezhissöörist ja põnevast isiksusest, tema loomingust ja elukäigust, mida saatis naiseks ning emaks olemise heitlik õnn.

Kultuuripoliitika
19
Kas kultuur on Eestis alafinantseeritud või ei suudeta olemasolevat raha piisavalt efektiivselt kasutada? Kultuur ja Elu kutsus kokku vestlusringi ja palus osalejatel välja öelda oma arvamus praeguse kultuuripoliitika rahastamise küsimuses.
22 Arhitekt Ülo Stöör meenutab aastatetagust Lõhavere mälestusmärgi valmimise saagat. Kuidas üldse oli võimalik ehitada nõukogude ajal nii rahvuslik monument.

Reisikiri
73 Ma olen olnud Luccas! Kultuuriajaloolane Annekreet Heinloo käis avastamas tõelist Itaaliat – Itaalaiat, mis turismimekades uitajatel nägemata jääb?

Intervjuu
28 “Pult” on uus telesaade, kus saatejuhid Tõnis Kahu ja Rein Pakk kummutavad popkultuuri valitsevad klišeed.
76 Jaan Elgula – ansambli Justament kitarrist ja Res Publica kandidaat Riigikogusse: “Mu unistuste maa on Nashville, Tennessee. Elada tahaks ikka ja ainult Eestis".

Reform
33 Eestlane seisab teelahkmel, Eesti demokraatliku reformi alusepanija Ahto Palm-Leis: "Rahval tuleb tegeliku demokraatia tagamiseks ise organiseeruda kõrgeima riigivõimu kandjana".

!peatus
30 Kirjandusrühmitus !peatus Me tahame vabu isiksusi, mitte kastidesse löödud brände!

Arvamus
26 Eesti ajakirjanduse moraalne pale nõuab tõsist templipuhastust, leiab ajakirjanik Ants Sild.
47 Eesti Vabariik valede võrgus Kas sellise vabaduse eest võitlesime, kus “vallutaja” kuju seisab endiselt Tõnismäel. Loo autor on endine metsavend ja represseeritu Alfred Käärmann.

Muinsus
78 Vanavaramaailm – Jüri Kuuskemaa pajatab armsatest vanadest asjadest.

Viimane külg
Jumalaga, Roheline Konn! Kadrioru ühte tuntuimat kohvikut ootab ees lammutamine.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!