Kultuur ja Elu 1/2003


Kultuur ja Elu 4/2002

 

 

 

 


Jansa unistuste maa on Nashville, Tennessee

K&E intervjuu

Mullu, 30. novembril jõudis kuldsesse meheikka (40) ansambli Justament kitarrist Jaan Elgula ehk lihtsalt Jansa. Hiljuti astus ta Res Publica liikmeks, kandideerib Riigikogusse ning teeb kaasa ka ühe etapi “Veerevate eestlastega”.

40aastane mees on mees parimais aastais või kuidas Teile tundub?
Vot sellega on nii, et igaüks saab täiskasvanuks erineval ajal, mõni ei saagi. Mina tundsin, et “nüüd olengi valmis”, umbes aasta aega tagasi. Järelikult on mul tõesti parimad aastad käsil.

Paljud kardavad vanadust. Kuidas suhtute vanadusse?
Nimetaksin seda pigem küpsuseks. Ma ei karda seda, see on paratamatu.

Parim kingitus elult?
Minu kolm last ja elukaaslane Mari.

Kukerpillide pikaealisus peitub neljas habemes, aga Justamendil?
Justamendi pikaealisus peitub vist selles, et oleme väga head sõbrad ning tegeleme sama hobiga, mis meile ja kuulajatele meeldib. Kui meile meeldiks näiteks bridþi mängida, siis käiksime juba aastaid koos ja mängiksime bridþi.

Mida sisaldab Teie jaoks sõna country?
Kui hakata nokkima, siis kahte võõrtähte. Kui mõtlete country’t kui muusikastiili, siis on see popmuusika üks haru, mida mulle väga meeldib kuulata ja populariseerida. Kantrimuusika kõrgaeg Eestis oli üheksakümnendate algul. Siis toimus väga paljudes kohtades üle Eesti palju selle muusikastiiliga seonduvaid üritusi ja kantriansambleid oli ka saja ringis. Praeguseks on vist ainult “Los Desperados”, kes võib kätt südamele pannes öelda: “Jah, me oleme kantriansambel”. Kahjuks praegu pole Eestis ühtegi raadiojaama, mis julgeks võtta oma saatekavasse kantrimuusika saadet. Olen kindel, et kuulajaid jätkuks, mulle on seda väga palju öeldud.

Millised on lisaks muusikale veel Teie hobid?
Mulle meeldib väga mets ja puu ning kõik sellega seonduv. Meeldib mõnikord hommikuti köögis askeldada ja siis peret üllatada, kui nad lõpuks on üles ärganud. Kahjuks juhtub seda harva. Veel meeldib mulle saun. Meil on Tallinna sõpruskonnaga “Leegi saunaklubi”. Kord nädalas kindlasti kütame sauna, on olnud juhuseid, kus veelgi tihemini. Koos teeme suvel vihtasid. Kohe saab klubiruumis ka kamin valmis.

Mis meenub lapsepõlvest?
Päikesemäng pliidi soemüüri ülevärvitud kohtadel, maja ehitus ja suured saepurumäed, kuhu sai koopaid teha, vanaema-vanaisa talu Jõgevamaal, Saare vallas, Tartu Veeriku linnaosa ja see, kui jäätiseputkas läks suvel vool ära ja kogu Veeriku poiste kamp hävitas seda, mis oleks nagunii põõsasse kallatud; esimene jalgratas “Ukraina”.

Millised väärtused olete oma kodust ellu kaasa võtnud?
Olen tänulik oma vanematele selle eest, et nad pole mind juhtinud, vaid suunanud. Leian, et laps peab õppima oma vigadest, nii mõjub see õpe kõige paremini. Väärtustest... Ma ei tea, kas muusikaarmastus on väärtus? Lihtsalt headus on kindlasti väärtus. Ma olen hea inimene – nii on öeldud.

Mida olete seni elult õppinud?
Seda, et kui ise oled hea, siis keegi naljalt lauskurjusega ei vasta.

Ütle mulle, kes on su sõbrad ja ma ütlen, kes sa oled...
Sõpradega on nii, et sa ise võid kedagi oma sõbraks pidada, kuid ise ei teagi, kas tema sinust sama arvab. Mari on mu sõber.

Kõige põnevam inimene, kellega olete kohtunud?
“Kohila Memm”, John Denver.

Kui oleks võimalik pugeda kellegi nahka, kelle nahas tahaksite elada?
Oma koera Toby nahas. Tahaks teada, miks ta aastaringselt “hüppesse” tahab minna.

Millesse usute?
Usun, et homme tõuseb taas päike.

Mida armastate ja mida ei salli?
Armastan kaua magada, härjasilmi, metsas hulkuda.
Ei salli, kui ansambli lava on tantsijatega samal tasapinnal, reklaamiklippide ümbertegemist, lausvaletamist.

Kolm asja, ilma milleta Te elus läbi ei saa?
Inimesi peab läheduses olema, nuga (või kaks) on kogu aeg kaasas, magusat armastan.

Millised Res Publica põhimõtted Teile meeldivad, et otsustasite justament sellesse erakonda astuda? Milline võiks olla Teie konkreetne panus seeläbi Eesti ellu?
Nüüd läheb pikaks, aga püüan lühidalt. Nimelt peab iga Riigikogu kandidaat kas ise kirjutama või laskma endast kirjutada “legendi”. Kirjutasin nii: ”Mulle meeldiks see, et kui sõidan mööda Eestimaad, siis näeksin ma korras katustega ja kenasti värvitud talusid, kus elaksid uhked talumehed, kes ulataks juhuslikule külalisele kruusi piima ja naerataksid sõbralikult. Uhked on nad sellepärast, et piimaraha eest said nad ära maksta tütre õppemaksu, kes õpib Sibeliuse akadeemias viiulit või sellepärast, et kurkide ja kartulite hinnad Peterburi turul kasvasid veelgi. Veel mulle meeldiks see, et minu vanaisa ja vanaema talu Jõgevamaal Saare vallas jääks just sellise uhke taluperemehe kätte, mitte ma ei näeks seal hollandlase kasvuhooneid, kus ta odava tööjõuga tulpe kasvatab.
Mulle ei meeldi see, et noored mehepojad purjutavad ja poosetavad kohaliku poe ees, Ford Sierradega, mille nad on ostnud vanaisa metsatukas lageraie tegemise eest.
Kui linnas käin, siis tahaksin kuulda kultuurimajast möödudes lastekoori laulu, kes harjutab tulevase laulupeo repertuaari ning nende vanemad samal ajal ei istu kohalikus baaris, vaid oleksid sealsamas majas näiteks bridþi mängimas või pajuvitstest korvi punumas. Ma ei taha näha, et kultuurimajad muutuksid pubideks, kinosaalideks, kasiinodeks või nad lihtsalt maha jäetakse. Mulle meeldiks ka see, et kohaliku sega-, nais- ja meeskoori keskmine vanus oleks 36 aastat, mitte nagu praegu, kusagil 76 kandis...”

Olete üks “Veerevate eestlaste” vahetusmeeskonna liikmetest. Millal ja kuhu rännutee viib? Milline on kõige kaugem ja kõige põnevam paik, kus Te seni käinud olete?
See “Veerevate eestlaste” jutt on ikka nali küll. Nimelt käis Tiit Pruuli minu juures saunas ja pakkus mulle ka üht etappi. Ütlesin, et raha jätkub vaid Tartu-Tallinna vaheliseks etapiks. Nii ka jäi. Nimelt ühinen ma Rollingute’ga 2004. aasta jaanuaris ja sõidan koos nendega Tartust Tallinnasse.
Aga kõige põnevam koht, kus käidud on, oli Vietnam 1988. aastal. Kui saaks, läheks kohe tagasi. Ungaris on ka kahel korral käidud, väga meeldis. Reisitud sai omal ajal kõvasti, praegu oma rahakoti peal pole see kahjuks võimalik.

Millisel maal peale Eesti veel elada sooviksite ja miks?
Unistuste maa on loomulikult countrymuusika kodu Nashville Tennessee USA-s. Teine unistuste maa on Austraalia, kuhu tahaks reisida. Elada tahaks ikka ja ainult Eestis.

Milline on Jansa igavese nooruse eliksiir?
Ma ei ole kuri, olen leppiv, olen laisk. Teistele soovitan olla sallivam ja tunnustage üksteist, see ei maksa ju MIDAGI.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv