Kultuur ja Elu talve/kevadnumbri 1/2020 sisukord:

Intervjuu
3 Andres Adamson on ajaloolane ja haridustegelane, kellel on ikka olnud oma vaade Eesti ajaloole ning tema juhitud kirjastus on ilmutanud palju meie kodumaa möödanikku tagasi vaatavaid raamatuid.

Toimetaja veerg
Mäle(s)tamine

Poliitika
14 Kuidas sünnivad punamälestised. Paljudel juhtudel on nõukogude võimude repressioonidega seotud paigad veel tähistamata.
54 Kliimasoojenemisest ja maailma päästmisest. Erakordselt soe talv tekitas tunde, et maakera ilmastik soojeneb, kas see on tõesti nii või on olemas ka eriarvamusi.

Meie mäle(s)tame!
24 „Meie mäle(s)tame!”. Eesti Rahva Muuseum on pidanud oluliseks talletada stalinistlike repressioonide teemat kui Euroopa ajaloos ja kollektiivses mälus üht olulist kogemust.
28 Matmispaikade otsingul. MTÜ Siberi Lood teeb tänuväärset tööd Siberis sundasumisel hukkunud eestlaste matmispaikade otsimise ja mälestuse jäädvustamisega.
30 Viimane põlvkond siberilapsi finišisirgel. Kümne aasta pärast on meist alles vaid mälestus.
51 Mälestusi Tallinnast 1940–1944. Hilma Nerepi meenutused elust Nõukogude võimu algusaastail Eestis.

Arvamus
20 Sinimustvalge genofond – poolt ja vastu. Mida arvata meie evolutsioonilisest minevikust ja etnilisest päritolust.
39 Sõda punakõntsaga kestab. Euroopa poliitikat suunavad ideoloogid on selgelt välja astunud rahvusriikide ja rahvuste kui selliste vastu.
60 Mõned mõtted pahadest meestest – fašistidest. On ka Punalipulises Põhjamere laevastikus teenides ka mind selle tiitliga sildistatud.

Elu
32 Ühe pestud aju pikk tee ühiskonnapoliitilise
tõeni.
Risto Tanner meenutab oma haridusteed ja isiksuseks kujunemise aega ning jõudmist tõe äratundmiseni.

57 Kuidas minust taheti teha uusmaasaaja AD 2019. Kõigest hoolimata elan edasi oma sünnikodus, kus on elanud esivanemadki vähemalt viis põlve.

Ajalugu
40 Sõja lõpp ja Tšehhi põrgu. Katkend Hanno Ojalo raamatust Turmtules. Eesti Diviisi suurtükivägi 1943–1945.
43 Miks ei saa uskuda Landeswehri propagandat? Andrievs Niedra oli kattevarjuks sakslaste võimuhaaramisel Lätis ja tõi Lätile suuri inimohvreid ja kannatusi.
62 Skaudi matkapäevik 1939.–1940. aastate Eestis. Tublid noored eesti terassammurid õppisid matkates oma kodumaad tundma.

Kultuurilugu
67 Georg Otsa lapsed jäid kuulsuse varju. Arusaamatult on kuulsuse varju jäänud tema lapsed Ülo ja Ülle, kes on ka maastmadalast teatriga seotud olnud.
72 Kindralleitnant Georg Johann von Glasenapp pärines vanast Liivimaa aadlisuguvõsast ja jõudis Venemaa Keisririigi sõjaväes välja kõrge auastmeni.
74 Piibe Arrak – räägib oma loomingust ja kunstnikuks
kujunemise põnevast teest.


Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!