Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2018 sisukord:

Intervjuu
4 Intervjuu Mart Sanderiga, kes tegi kodumaale ilusa kingituse – Eesti 100. sünnipäevaks valmis tema ajalooline draamaseriaal „Litsid".

Toimetaja veerg
Püromaanid

Minevik ei unune
12 Märtsiküüditamisest möödub peagi 70 aastat. Poliitikute pidupäevakõnes puudub sügavam sisu ja tegelemine represseeritute mälestuse jäädvustamisega on jäänud tahaplaanile.
16 Kurjuse Ohvrite Leinapark Purtse hiiemäel Alutagusel on Memento eestvõtmisel loodud mälestuspaik viiskümmend aastat väldanud Nõukogude okupatsiooni vägivallaohvritele.

Elu
20 Ronald Seth – armastatud õpetaja ja hulljulge spiooni meenutused elust Eestis ja tegevusest Briti sõjaväeluures.
36 Evy Laamann Kalbus: tahan jäädvustada tõsilood, mida isiklikult oma silma ja kõrvaga näinud ja kuulnud olen ning millest minu kodumaal ei teata ja vast ei tahetagi teada.
40 Ild Ratase mälestused (vangi)laagrist. Elu on möödunud nagu üksainus pikk, lõputuna näiv päev, ei saa aru, kuhu kõik need aastad on kadunud.

Ajalugu
24 Valdemārs Veiss – Läti Leegioni esimene Rüütliristi-kavaler. Meenutame neid sangarlikke läti sõja­mehi, kes Kolmanda Riigi relvajõudude koosseisus võitlesid Nõu­kogude Liidu vastu, püüdes takistada kommunistliku terrori tagasitulekut ja võidelda välja Läti iseseisvus.
30 Hävitajad ehk „partisanisõda" Eestis nõukogude moodi. Avaldame peatüki Hanno Ojalo uuest raamatust Eesti väike talvesõda 1944.

Arvamus
32 Tänavu möödus 100 aastat Eesti Vabariigi omaaegsest väljakuulutamisest, kuid omariiklikku iseseisvust selle aja jooksul on olnud vaid ligi 49 aastat.
35 Rahvuslik lein ja vene kojamehed. Viimased kolm aastat olen leinapäeval pidanud tõdema, et miski siin riigis ei muutu ega sünni ilma selgituseta.

Tagasivaade
50 Vana Pläss. Käbini kiri NLKP Keskkomiteele.
52 Hans-Werner Loeck. Minu viimane võitlus ja selle lõpp Nõukogude sõjavangistuses. Jätkub mälestusteraamatu „Sild Väikesel Emajõel” tutvustamine.
72 Jüri Vilms, Jaan Poska ja „üliõpilane” Kingissepp. Meenutame sündmusi ja inimesi, mis viisid Eesti omariikluse väljakuulutamiseni.

Kultuurilugu
66 Aeg on meie ajalugu rõõmsamalt üle vaadata, mis pole sugugi nii paha, pime ja kole olnud, nagu meile on seda püütud kujutada.
68 Kui Eesti Vabariigi vanuseks saame täna öelda 100 aastat, siis meie maausuliste kalendri järgi arvutatult on Eesti juba 10 231-aastane!
62 Eesti iseseisvusaja uued kinoikoonid ja hallid kardinalid. Mõtteid rahvusliku filmikunsti teemadel.
74 „Kunstiühing Pallas 100. Sünd ja taassünd" on näitus, mis tähistab ühte sajanditagust legendaarset kultuuriloolist sündmust.


Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!