Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2010 sisukord:

Intervjuu
4 Elhonen Saks: “Ühe inimese saatuses peegeldub sageli kogu rahva lugu.“ Kuidas kujunes juutide saatus võrreldes eestlastega?

Toimetaja veerg
Kultuur ja Elu 500. number!

Elu
12 Millega sundida SMS laenufirmasid oma tööd hoolikamalt tegema, et nad mõistaksid: isiku alusetu tülitamine võib kaasa tuua kopsaka kahjutasunõude.
15 Voldemar Kuslap säras oma publikule. Milline hind on naeratusel, mis pärast kahekuulist nõiajahti taas maestro näole ilmus, kui ta kohtus oma publikuga?

Minevik ei unune
16 Katõn – traagilise sümboli tähendus Poola rahvale, kes koletu veretöö ohvrina kaotas tuhandeid oma rahva paremaid poegi.
34 Eesti mehed Teises maailmasõjas. Eesti ei osalenud Teises maailmasõjas riigina, kuid kaks Eestit okupeerinud suurriiki sundisid meid sõdima mõlema vaenupoole vägedes.

49 65 aastat tagasi vaikisid Kuramaal relvad. Läti 19. SS-diviisi mehed said 8. mail 1945 kell 15 Kuramaal käsu relvad maha panna. Ometi pole sõda bolše­vismi ja liitlaste vastu ikka veel lõppenud.

Ajalugu
28 Lätlased Saksa relvajõududes II maailmasõjas võitlesid oma vabaduse nimel.
31 1943. aasta Teherani konverentsil kohtusid omavahel Hitleri vastase koalitsiooni „suure kolmiku“ poliitilised juhid.

46 “Rahval on õigus nõuda oma ajaloo tõepärast käsitlemist,” ütles professor Enn Tarvel koguteose “Sõja ja rahu vahel” teise köite “Esimene punane aasta” esitlemisel.

Arvamus
62 Eesti klaver väärib oma klaverimuuseumi. Kuidas eesti klaverimeistrid on kvaliteetsete klaverite kaudu suutnud teadvustada meie väikest maad ja pille.
65 Ühest 40 kirjaga seotud seigast ja inimestest.
66 Quo vadis, Eesti? Igaühel, kes mõnes vaidlusaluses küsimuses sõna võtab, pole enda arvates mitte ainult õigus, vaid jääb õigust ülegi.

Muinsuskaitse
42 Miks ei taastatud Narva vanalinna, seda “Läänemere barokipärlit”? Lõplikku vastust sellele pole tänaseni antud.
52 Nõmme saab 85. sünnipäevaks uue sümboli: Turuplatsi ääres Mustamäe nõlval hakkab Nõmmel silma peal hoidma Nikolai von Glehn.Ööl vastu 30. aprilli põles maha vastrestaureeritud 80-aastane Nõmme Turuhoone. Hävinud turuhoone tähendusest räägib ja Nõmmet iseloomustab muinsuskaitsja Oliver Orro. 
58 “Oleks patuasi Viljandi Koidu seltsimaja muinsuskaitse alla mitte võtta!“ selgitab ajaloolane Mart Siilivask.

Kultuur
68 Osvald Saulep – kunstnikuhing sõjakeerises. Kui palju on neid, kellel on elukeeristes jätkunud tahtejõudu või olnud ka õnne noorusunistusele truuks jääda?
74 President Meri taastatud Eesti Kodukaunistamise Ühendus on hea seisnud selle eest, et 75-aastane järjepidevus edasi kestaks.
78 Selle suve Birgitta Festivalil astub Helen Lokuta publiku ette mütoloogilise kangelanna Eurydikena.


 

 

 

 

 

 

 

 

  arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!