Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2011 sisukord:

Intervjuu
4 Muinsuskaitse Seltsi esimees Jaan Tamm meenutab aega, mil eesti rahvas oli nagu pikast süngest unest üles raputatud. Kõik tahtsid midagi ära teha, käed külge lüüa, et Eestit taas oma riigiks ehitada.

Toimetaja veerg
Pakasuhha!

Arvamus
12 Veel aasta tagasi valis ajaleht Postimees Sofi Oksaneni aasta inimeseks Eestis, kuid mõõdunud sügisel alanud räige rünnak kirjaniku vastu üllatab nagu välk selgest taevast. Kriitikuid näib solvavat eesti naistest väära ja häbistava kuvandi loomine välismaailma jaoks.
21 Kiri Vabariigi Presidendile. Leitnant Julius Kuperjanovi osa Eesti Vabariigi iseseisvuse loomisel ja Vabadussõja võidu saavutamisel tuleb riigi poolt õiglaselt ümber hinnata.

Tagasivaade
16 Meenutades Gerta ja Theodor Reinholdit. Theodor oli üks nendest teadaolevalt seitsmest eestlasest, kes istus ära talle Nõukogude võimu poolt määratud 25-aastase karistuse.
19 Kirjastaja ja fotokunstnik Carl Sarapi panus eesti kultuuri hüvanguks ja traagilise lõpuga elulugu on kui filmistsenaarium, mis vääriks kultuuriloolase uurimust.
22 Austusavaldus Ronald Reaganile. Presidendi sihikindlal ja julgel poliitikal ning majanduslikul survel oli ülioluline osa Baltimaade riikliku iseseisvuse taastamisel.

Minevik ei unune
24 Meenutame Melliste lahingut NKVD operatiivgrupi ja Nisu talus peatunud Alfred Lehese juhitud metsavendade vahel 20. märtsil 1946.
27 SS Allgemeine kaardivägi oli Kolmanda Reichi au ja uhkus. Mustad mundrid ja pruunid särgid panid kiiremini põksuma saksa naiste südamed ning tegid kadedaks mehi ning innustasid noori.
31 Möödub 70 aastat kolme Balti vabariigi ohvitseride küüditamisest NKVD Norilski sunnitöölaagrite konglomeraati.1991. aasta augustis rajas Baltimaade ühisekspeditsioon Norilskisse hukkunud kaasmaalastele mälestusmemoriaali.
51 Siberi mulda on jäänud palju meile kalleid inimesi. Aeg teeb oma töö ning hauad on kadumas Venemaa avarustes. Veel pole hilja mõelda oma lähedaste ümbermatmisele.

Muusika
52 60 aastat tagasi esitleti tollal alles aastavanuses Tallinna Klaverivabrikus Eesti esimest kontsert-tiibklaverit “Estonia”. Selle loojaks oli meie klaveriehituse grand old man Ernst Hiis.
55 Uno Tambre – 100. Uno Tambre juubeliaastale pühendatud mälestusõhtu leidis aset 26. jaanuaril 2011 Tallinn-Nõmme Muusikakoolis.
58 Dirigent Neeme Järvi lummav kontserdiõhtu Baden-Badenis Saksamaa ühes kuulsamas muusikahoones.

Elu
62 Eisenhüttenstadt – esimene “sotsialistlik linn” Saksamaa pinnal, Brandenburgi liidumaa idaosas Oderi jõe ääres on niivõrd eriline, et seda tasub minna külastama.
70 Jätkub sari Eesti kunst paguluses. Põhitööna arsti­kutset pidanud andekas ja omanäoline looja Hans Tsirk tegeles kunstiga kuni elu lõpuni.
74 Lätlased tegid filmi sõjast ja armastusest. Ajalooline draama „Tants kolmekesi“ räägib ajaloost nii, et rahule jäävad nii need, kel Teise maailmasõja kohta on väga selged seisu­kohad, kui ka need, kes sellest varem suurt midagi ei teadnud.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!