Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2009 sisukord:

Intervjuu
4 Grand Old Lady Heli Susi: „Meie perekonna põhiprintsiip, mida ei reedetud kunagi, oli Eesti oma riik. Sellega kaasnes ka vastutus oma tegude eest ja kohusetunne.“

Toimetaja veerg
Ühe reetmise lugu.

Poliitika
8 ERSP: Ellujäämise ime kohustab enamaks! Estonia Talveaias esitleti Eve Pärnaste koostatud raamatut „Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei: ERSP aeg”.
12 ERSP aeg – raamatut Eesti iseseisvuse taastamisele eelnenud tormilistest sündmustest lehitseb Velly Roots.
16 Jüri Toomepuu: Eestlus hävingu lävel. Osa meie rahvuskaaslastest on pika okupatsiooni vältel ning partei­koolituse käigus võtnud omaks Stalini mittevenelaste vastu suunatud ümberrahvustamise poliitika.

60. aastat märtsiküüditamisest
21 Jõgeva jutustab oma lugu: Just Jõgeva jaama toodi ümbruskonna inimesi mõlemal korral, nii 1941. aasta juunis kui 1949. aasta märtsis. Jõgevalt algas paljude tee külmale maale.
23 “Küüdirongil kommunismi ülikooli,“ jutustab Einar Komp.
25 “Paul tuli välja võitjana.” Paul Raude perekonna saatusest sõdade ja okupatsiooni tuultes kirjutab Kuno Raude.
30 Peep Varju: Sõjakurjategijate ja nende ohvrite kohtlemisest Eesti Vabariigis.

Tartu rahu – 89
34 Eesti kindralid Vabadussõjas: Ernst Põdder ja Andres Larka.
40 Kuidas saabus RAHU. Avaldame uuesti Tartu Rahulepingu sõlmimisel osalenute mälestused, mis algselt ilmusid ajakirja “Kaitse Kodu” erinumbris 1. III 1930.

Metsavenna lugu
52 Metsavend Bernhard Kibena poeg Villu on viimased aastad pühendanud sellele, et paljastada naisterahvas, kes ta isa 1952. a julgeolekule üles andis.

Minevik ei unune
58 Tunnistus ORKAle. Okupatsioonide repressiivpoliitika uurimise riikliku komisjoni materjale.
62 Eesti vabadusvõitleja Ilor Tamm oli sõtta minnes 14-aastane poisike, kes oleks heameelega tahtnud veel laps olla. See on tüüpiline eestlase elukäik, mis vabatahtlikke valikuid on pakkunud üsna vähe, ometi on oldud tubli ja tuldud toime.

Elu
68 Läti Leegionärid: “Riik justkui pole okupeeritud, aga partisanisõda kogu aeg käib.” meedia kiuste oli tänavune 16. märts Lätis varasematest aastatest rahulikum.
75 Eesti Leegioni Sõprade Klubi: Teises Vabadussõjas saksa mundris sõdinud eesti mehed väärivad austust.

Kunst
76 Tartu Ülikooli varad Voronežis ootavad tagastamist. Seoses 1920. a sõlmitud Tartu rahuga kohustus Venemaa andma tagasi ülikoolist evakueeritud esemed.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!