Kultuur ja Elu suvenumbri sisukord:

Essee
4 Sofi Oksanen: Valimiskabiinis olen ma eestlane.

Poliitika
10 Teine maailmasõda Euroopa probleem… Kas 1945. aasta maikuu oli sõja lõpp kõigile? Nõudmised tõmmata ajaloole joon alla on siiani ebaõnnestunud, sest vaieldavad küsimused on selleks liiga olulised.
44 Keda süüme vaevab? Süüme tähendusest Eesti poliitikas ja õiguslikus praktikas.

Toimetaja veerg
Ilus võit!

Arvamus
15 Ajakirjanik David Wilkinson: Ma mäletan ja ma olen uhke. Kuigi kommunistidele meeldib esitada müüti, et nemad päästsid maailma natsismist, ei saa see olla tõsi.
17 Vello Helk: Venekeelses meedias tooni andvast ajalootõlgitsusest õhkub rahvuslikku vaenu.
18 Venekeelse Delfi ähvardused: Peale 2006. aasta 9. mai punalahinguid ilmus venekeelses Delfis valimatut sõimu ja ähvardusi eestlaste ja suuresti ka artikli autori Jüri Liimi aadressil.

Minevik ei unune
24 Kas võib/tohib unustada päeva, mil küüdivagunid oma õnnetu elava koormaga liikvele läksid. Seda päeva nimetatakse praegu leinapäevaks. Mõne aja pärast kindlasti vaid mälestuspäevaks, sest leingi lõpeb kunagi. Aga mälestus jääb.
26 Represseeritud rahvuslipu heiskajad on huligaanid ka Eesti Vabariigis? Üks osa rahvuslipu heiskajaid on tänaseni juriidiliselt õigeks mõistmata.
21 Õuduste majad Tallinnas, mille seinad hoiavad kiivalt nõukogude võimu poolt kordasaadetud kuritegude süngeid saladusi.
43 Kommunismivastasest ajalookonverentsist osavõtjate pöördumine – riikidevahelise tribunali moodustamiseks kommunismi poolt kordasaadetud kuritegudele hinnangu andmiseks.

Tagasivaade
28 Lihula päevik: inimeste mälestustele toetuv käsikiri Lihula sõjasuvest 1941, kui ühe inimajaloo hirmsama terroririigi poliitika lõi Eestile hingekella.
48 Ühe legendaarsema Võrumaa metsavenna Jaan Roots´i ja tema salga tegevusest.
58 Rokem kui kahesaja Eesti sõjaväelase küüditamist ja arreteerimist 1941. aastal Värska õppelaagrist meenutab Hermann Tõnisson.

Elu
68 Jüri Liimi kogutud materjalid, mis kajastavad Türi kaksikmõrva ja Vares-Barbaruse kuklalasuga enesetapu arvatavaid seoseid.
79 Järvamaal Koeru kalmistul taasavati Vabadussõjas langenud ülemleitnant Hans Weinbergi hauamonument.

Ajalugu
62 Vabadussõja-aegse soomusrong nr 2 sangarlik ülem, kol-ltn Jaan Lepp oli üheks Kaitseliidu loojaks ja tuntud spordiharrastajana viis ta Eesti riigi jalgpalliliitu FIFA-sse.
72 Matemaatik Fomenko tõlgendatud impeeriumimeelne veider ajalookäsitlus on üldsuse jaoks seljatamas ajalooprofessionaalide ajalugu.
76 Sõjaajaloo klubi Front Line koondab sõjaajaloo huvilisi-entusiaste, kelle motoks on: Me ei soovi ajalugu muuta, vaid teada, näha ja tunda, kuidas ajalugu muutus. Elav ajalugu ongi meie hobi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!