Kultuur ja Elu 2/2007


Kultuur ja Elu 1/2007

 

 

 

 



Ild Ratas barakitrepil koos koer Salluga. Lesnoje, 1955. aasta kevad.

Kas minevikku peab/saab unustada?

tekst: Ild Ratas

“Elu ei peatu, tähtis on see elada väärikalt ja nii ausalt kui võimalik. Ma ei tea, kas see on mul õnnestunud. Kaldun arvama, et on, sest kaks minu silmis kõige rängemat pattu on mul tegemata jäänud: reetmine ja näljase tagant leivatüki varastamine. Seda viimast ka siis, kui leivatükk oli kullastki kallim!” meenutab Ild Ratas.

Üha sagedamini kuulen öeldavat: “Oh, see on ju ammu möödas, mi sellest enam mõelda või rääkida, unusta ära!” See paneb mõtlema: kas möödunut saab unustada nagu valgust kustutades – lihtne nupuvajutus ja tuba on pime?
Oleks see vaid nii! On ju asju, mida ei tohikski unustuse hõlma vajuda lasta, millest peab rääkima ja üsna valjusti!
Kas võib/tohib unustada päevi, mis algasid 14. juunil aastal 1941 ja lõppesid 16. juuni öösel, mil rongid oma õnnetu elava koormaga liikvele läksid. Seda päeva nimetatakse praegu leinapäevaks. Mõne aja pärast kindlasti vaid mälestuspäevaks, sest leingi lõpeb kunagi. Aga mälestus jääb.
Praegu on järel veel üksikud, keda see päev isiklikult puudutab, kes on selle tee läbi käinud. Varsti pole neist enam kedagi alles. Mina olin siis laps, praegu olen üsna vana inimene. Järeltulevad põlved ei oma sellest isiklikku kogemust ja neil on üpriski raske üldse ette kujutada, et midagi sellist võib juhtuda. Tuhandeid kordigi kuuldu ei ole võimeline ette manama seda, mida tähendab kord läbielatu, kui ühe hoobiga võeti inimestelt kõik: kodumaa, kodu, eelnev elu ja selle vältel kogutud vara, ühtlasi ka tulevik. Mindi vastu tundmatule, võõrale maale, võõra rahva, võõra keele ja võõra kultuuri keskele, võimaluseta oma elus midagi muuta või parandada. Eriti raskeks muutis kogu niigi hullu olukorra tõik, et kohe algas sõda ja katkes ühendus kodumaa ning omastega. Seda kuni sõja lõpuni, õigemini Eesti vallutamiseni Punaarmee poolt. Isegi mingit isikut tõendavat dokumenti ei olnud, oli vaid rida mingis toimikus julgeolekuasutuses.

Minu alaealine õepojapoeg küsib minult mõnikord: “Mida sina minu vanuses tegid?”. Kuuldes vastust, jääb hetkeks mõttesse, ohkab ja sõnab: “Jah, kui erinev võib olla lapsepõlv.”
Annaks taevas, et taoline olukord enam iial ei korduks!
Ma usun, et lastel oli seda kõike kergem üle elada. Oli neil ju vähem kaotada kui vanematel. Mina isiklikult, häbi tunnistada, võtsin seda kui põnevat seiklust. Kuigi õige pea see enam ei olnud seiklus, kui tuli nälg ja viletsus ning ei saanud kooli minna (mulle nimelt meeldis õppida, kas pole kummaline?).
Praegu võin vaid oletada, mida ma kaotasin. Ilmselt oleks minust saanud pianist. Kui mitte just kuulsus, siis kontsertmeister kindlasti. Õppisin klvaerimängu alates 4-st eluaastast ja seda mitte vanemate sunnil, vaid oma vabast tahtest. Tollal ma ei mõelnud ju sellele, mida ma sellega saavutan. Mulle lihtsalt meeldis õppida ja klaverit mängida. Muusikat armastan siiani üle kõige. See on sõber, kes jääb minuga lõpuni ja ei reeda kunagi.

Ju see oli saatusest nõnda määratud, sest minu emale ennustas seda kõike selgeltnägija juba siis, kui ema ei olnud veel abielus. Nimelt, et teda viiakse vastu tema tahtmist kohta, kus ümber maja käivad metsloomad, mees lahutatakse temast ja ema ise saab vangileiba sööma. Ema meenutas seda tihti, kuidas ta tookord ennustust ei uskunud, sest kuidas saab kedagi viia vastu tahtmist kuhugi ja mil kombel tema vangi satub, kas ta hakkab varastama või? Tundub müstilisena, aga ennustus täitus 100 %. See oli saatusest nõnda määratud. Ma ei hakka siin ema minevikku ümber jutustama. Olen seda juba K&E nr 10–11/1992. a teinud.
Kogu minu noorus on olnud pidev võitlus püsimajäämise ja oma MINA säilitamise nimel. Ka vangilaagris tuli selle nimel võidelda ja mitte lasta end maha suruda või üldise vooluga kaasa haarata.
Tulin sealt välja, asumisel suutsin ränga töö kõrvalt keskkooli lõpetada (õhtuti). Ka meditsiinikooli sain sisse, kuigi tagantjärele imestan isegi oma jultumust, et julgesin end üldse pakkuma minna, sellise minevikuga! Aga tollal oli vist suhtumine teine. Ma ei olnud ju mingi kurjategija.

Inimene on siiski kohutavalt kohanemisvõimeline olevus. See omadus aitab vastu pidada ja elada kõige kiuste vastavalt olukorrale ja võimalustele. Eks sealgi võitles igaüks väljasaadetute väikeses seltskonnas nagu oskas: kes hakkas parema tuleviku nimel vastava asutusega koostööd tegema, kes sulandus ümbritsevasse keskkonda ja jäigi sinna. Minule ei sobinud kumbki variant, mina valisin kolmanda tee, nagu paljud teisedki – õppimise ja edasipüüdmise, sest diplom oli see, mis vabastas rängast tööst ja alandusest. Muud võimalust ei olnud. Saavutasin lõpuks sealgi haiglas velskrina töötades teatud positsiooni ja lugupidamise, aga hinges ei kustunud hetkekski lootusesäde kunagi taas kodumaale jõuda. Lõpuks ma siia ka sain, kuigi ka siin ei olnud elu mingi meelakkumine. Algus oli väga raske. Tuli ületada paljudki ületamatutena näivad tõkked, millest kõige raskem oli sissekirjutus. Praegune noorus ei teagi, mis see niisugune on! Sain lõpuks järjele ja elasin nagu võimalik. Käisin tööl, katsusin oma minevikku varjata, sest seegi oli vajalik. Üheski ankeedis ei saanud ju kirjutada, et olin 3 aastat vangis. Sinna jäi paratamatult tühi koht, sest kolm aastat ma lihtsalt ei eksisteerinud, ei õppinud ega töötanud! Õnneks ei hakatud seda uurima, kuigi arvatavasti oli mul ka toimik, mis koos minuga ühelt töökohalt teisele rändas! Igas asutuses oli ju kaadriosakonna juures nn “eriosakond”, mis tegeles töötajate toimikutega. Ju olid sealsed töötajad küllaltki heatahtlikud.
Töökaaslased on mul igal pool olnud toredad. Vahel kokku saades rõõmustame, et ikka üksteist ära tunneme ja meenutame aega, mil koos töötasime ning ikka alati ainult head ja toredat. Minevikust peabki üles otsima need kullaterakesed ja helged hetked, mida igal eluetapil on meile kingitud, ka kõige raskematel perioodidel.

Ometi peab ütlema, et hoolimata kõigest jääb üleelatust hinge mõra. Tunnen siiani, et olen teistest millegi poolest erinev, kuigi see ehk välimuses ei kajastu. Esiteks on mind häirinud vanusevahe. Seda eriti koolis käies, sest minu koolitee on olnud lünklik ja suurte vahedega. Ikka olen olnud teistest vanem.
Mineviku varjud kummitavad mind siiani. Sageli näen unes, et mind aetakse taga, tahetakse arreteerida jne, ja mõnikord taban end arutlemast, mida kaasa võtta, kui mulle jälle järele tullakse.
Tähendab, minevik ei jäta meid kunagi maha. Me kõik tuleme sellest ja kuigi haavad paranevad, jäävad neist ometi jäljed.

Olen praegu õnnelik, et elan taas Eesti Vabariigis, olgu ta siis milline tahes.
Kuni 2006. a jõuludeni laulsin veel kooris ja pean ütlema, et see harrastus on mu elu väga palju kaunistanud. Tore on meenutada esinemisi, kontsertreise ja kõike toredat koos oma kooriga. See oli mulle perekonna asemel.
Minu õnn selles elus on minu sõbrad, kes alati aitavad, kui tarvis on. Edasi elada aitavad ka minu optimistlik ellusuhtumine ja raugematu huvi elu vastu.
Seega mäletagem minevikku, aga elagem siiski olevikus tuleviku nimel ja lootuses, et midagi väga hullu meiega enam ei juhtu. Elu ei peatu, tähtis on see elada väärikalt ja nii ausalt kui võimalik. Ma ei tea, kas see on mul õnnestunud. Kaldun arvama, et on, sest kaks minu silmis kõige rängemat pattu on mul tegemata jäänud: reetmine ja näljase tagant leivatüki varastamine. Seda viimast ka siis, kui leivatükk oli kullastki kallim!


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv