Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2022 sisukord:

Intervjuu
5 Ülo Alo Võsar: Aega ja saatust ei valita. Põlisviljandlane ja literaat Ülo Alo Võsar teab Viljandis mõne loo rääkida pea iga maja kohta. Ta tunneb linna lugu ja hinge rohkem kui keegi teine.

Toimetaja veerg
Riigikokku ei tohi valida kommuniste

Elu
12 Evy Laamanni kojujõudmist oodates. 26. novembril möödus 100 aastat vabadusvõitleja Evy Laamanni sünnist.
14 Jõulude eel Ukrainale mõeldes. Välja on kuulutatud jõulurahu, kuid üsna suurel alal Euroopa idaosas seda pole.
54 Sven-Erik Olsson. Pärnu linnas sündinud unustatud sõjamees.
72 Mälestusväljak Raudristi-Rüütliristi kavalerile Harald Riipalule.
64 Stepan Bandera – Ukraina rahva suur poeg. Ukraina vastuoluline rahvuslane Stepan Banderat on pälvinud Venemaal natsi tiitli, samas Ukraina iseseisvuse eest võitlejad austavad teda kui Ukraina rahva suurt poega.

Arvamus
16 Punamonumendid ja sõjaohvrid. 50 aastat nõukogude okupatsiooni ja seejärel veel 30 aastat taas iseseisvuse taastanud Eesti Vabariigis tuli eesti rahval taluda kommunistliku terrorirežiimi sadu sümboleid meie kodumaal.
20 Julgeolekuohust ja kunstiväärtusest. Punasümbolite teemalises diskussioonis jääb ähmaseks, mis on korduvalt mainitud julgeolekuoht.
66 Estonia paratamatu hukkumine. ML ESTONIA pidi paratamatult hukkuma, kuna laev oli ekslikult projekteeritud iseennast hävitava laevana.
25 Vene fašism õitseb, märatseb Ukrainas ja ähvardab kogu vaba maailma. See kõik tekitab vajaduse veel kord alla kriipsutada üht lähima ajaloo kinnitatud tõsiasja – läbipeksuta ei saa fašistist inimest.

Tagasivaade
44 Metsavennalugu. Nad ei alistunud surreski mitte. Eesti meeste-naiste traagilistele saatusest, kes julgesid sõna, teo või relvaga käes, vastu hakata võõrvõimu vägivallale.
26 Eestlaste põgenemine Rootsi Teise maailmasõja ajal. Eestist lahkus või sunniti väljapoole kodumaad lahkuma märkimisväärne osa Eesti elanikest: kes evakueerituna, kes küüditatuna, kes mobiliseerituna, kes põgenikuna, kes teisiti saatuse tõugatuna.
30 Maret-Marje Paljak – pääsesime minema viimase laevaga. Septembri õhtul 1944 kell 10 seisime veel reidil. Ma olin väljas ja nägin, kuidas Tallinn põles. Kogu aeg käis plahvatusi. See oli väga masendav pilt.
22 NKVD materjalid kindral Johan Laidoneri vangipõlvest. Hiljuti ilmunud raamat „Johan Laidoner. Hävitatud elu“, kajastab kindral Laidoneri ja tema abikaasa Maria elu lõpuperioodi 1940. aastast.

Kultuurilugu
68 Mõõdus 100 aastat Võrumaa rohelise leegioni võitleja ja kirikuloolase Dr. Voldemar Ilja sünnist.
39 Vadjamaa tiivulised sünoptikud. Heidame pilgu vadjalaste rahvameteoroloogiasse.
58 Voldemar Kuslapiga plusspoolel kogu elu! Aga pealtnäha sama sirgeselgne härrasmees, kes võiks üht-teist veel korda saata.
75 Peeter Musta unenäolised figuurid. Põhjala tehase Sepikoja galeriis on külastajale avatud kunstniku maalinäitus “Suvised pilgud”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!