Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2021 sisukord:

Intervjuu
4 Eerik Purje – eestlasi paneb kokku hoidma ainult ühine oht. Eerik Purje esindab kõige nooremaid eesti poisse, kes Teises maailmasõjas Saksa mundris Eesti eest välja astusid, samal ajal on ta kirjanikuna kõige vanem neist eestlastest, kes lahkusid kodumaalt 1944. aastal.

Toimetaja veerg
Narva näitest

Elu
15 Eesti mehed Teises maailmasõjas. Kaks Eestit okupeerinud suurriiki sundisid meid sõdima võõrastes mundrites mõlema vaenupoole vägedes.
36 Üks tont käib mööda maailma  – koroonatont. Pühaks ajujahiks selle tondi vastu on ühinenud kõik vana Euroopa jõud, paavst ja tsaar.
38 Eesti taasiseseisvuse hind. Meenutame Eesti taasiseseisvuseni viinud võtmetähtsusega sündmusi.
10 Möödus 100 aastat kaksikutest õe Ilse ja vend Kaljo Raidi sünnist. Ilse pühendas end kunstile ning Kaljost kujunes armastatud helilooja, muusik ja pastor.
58 Massimõrvar Stalini matus. Nad tulid hüvasti jätma ­Venemaa kangeima pojaga. Ühed tulid tõelises leinas, teised tulid uudishimust, kolmandad tulid niisama.

Arvamus
12 Tõeline tõde Estoniast on siin. Estonia hukk on üks kummalisemaid ja traagilisemaid õnnetusi Eesti lähiajaloos. Püüame anda vastuse laevahuku tegeliku põhjuse kohta.
44 Tallinna–Helsingi tunnel võib rikkuda viimsilaste joogivee, selgus Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Eesti Geoloogiateenistuse ühisest maapõueuuringust.
34 Eestlased – unikaalne väikerahvas. Eestlastel lasub väikerahvana kohustus seista maailma rahvastiku hea käekäigu eest ning vältida enneaegset assimileerimissurma.
63 Säilitagem vabadussõjaga võidetud vabadus!
Kui eesti rahvas vaikivat ajastut hukka ei mõista, siis võib ajalugu jälle korduda.

Ajalugu
20 Haapsalu sõjasuvel 1941. Peatükk raamatust „Läänemaa Teises maailmasõjas”.
24 Arvi Vainomäe – läbi sõjakeerise Austraaliasse. Noore poisina astus ta Saksa tööteenistusse, ühines Eesti
diviisiga Saksamaal, järgnes haavata saamine ja elu põgenikelaagris ning täismeheaastad Austraalias.

46 Molotovi-Ribbentropi pakti eelloost. Varssavi luuregrupi edastatud luureinfo aitas kaasa Molotovi-Ribbentropi pakti sünnile ja Balti riikide hävingule.
64 Maret Petai päevik. Terve perega Venemaale küüdiatud lapse üksinda ettevõetud raske teekond tagasi Eestisse 1947.

Kultuurilugu
68 Ita Ever – 90. Eesti üks armastatumaid näitlejaid Ita Ever tähistas oma 90. sünnipäeva. Avaldame mõned eredamad hetked näitleja elust ja lavaloost.
74 Krahv Karl Wilhelm von Toll pärines vanast saksa soost, mis oli tuntud alates XI sajandist. Tollide suguvõsa asus Liivi- ja Eestimaal ja oli üks vanemaid Eestimaal elanud baltisaksa suguvõsasid.
77 Silvia Leitu – imelised akvarellid. Eesti Rahva Muuseumis saab vaadata pagulaskunstniku meisterlikke akvarellijoonistusi Eesti rahvarõiva teemadel.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!