Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2018 sisukord:

Intervjuu
4 Andri Ollema: Eesti Leegioni Sõprade Klubi koondab kõiki leegioni sõpru rahva seas, kellel on au hoida elus meie vanade sõjameeste mälestust.

Toimetaja veerg
Avalikkuse huvi
loe edasi....

Toimub
12 Eesti Sõjameeste Sakala Ühing oli tänavu juunis kutsutud Eesti Leegioni ohvitseri ja metsavend Uno Särevi 100. sünniaastapäevale.
16 ESSÜ tähistab Rüütliristikavaleri Alfons Rebase 110. sünniaastapäeva mälestusplaadi avamisega Viljandimaal Tarvastu kihelkonnas Mustlas.

Minevik ei unune
14 Endiste Poliitvangide Ühingu pöördumine Eesti Vabariigi Välisministeeriumi poole, ettepanekuga nõuda Vene Föderatsioonilt Nõukogude okupatsioonivõimude poolt Eesti Vabariigis toime pandud kuritegude kompenseerimist.
22 Poliitikud ja teised sümbolitest rääkijad unustavad ära, et uute monumentide rajamise kõrval tuleb meeles pidada ka neid vanu, mis on vahetult seotud meie riigi rajamise, selle hoidmise ja ka hukkumisega.

Arvamus
18 Varro Vooglaid: Nomenklatuuri elust paralleel­universumis. Võimu juures olevad inimesed elavad omas mullis, millel kokkupuutepunkt ühiskondliku reaalsusega praktiliselt puudub.
57 Eesti spordisangarite Kolgata tee. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva eel saime kinnituse meie spordi suurimast võidust 21. sajandil. Kahjuks ei osanud meie spordiajakirjanikud seda suursündmust eesti rahvale edasi anda.

Ajalugu
25 1944. aasta sügisel hukkus Läänemerel sadu eesti põgenikke, kellest suurem osa oli seotud kolme suure laeva – Moero, Nordstern ja RO-24 – hukuga.
29 Kaotatud sõda. Ühe Hiiumaa mehe kannatusterohke sõjatee 1943–1948.
34 August Sabbe – Eesti ja vist ka Euroopa viimane metsavend ja tema saladuskatte varju jäänud elu.

Tagasivaade
36 Eleanore Kivi meenutused küüditamisest, elust väljasaadetuna Siberis ja kinnipidamisest Patarei vanglas.
48 Mis juhtus 1975. aasta laulupeol. Pärastsõjaaegsetel laulupidudel ootas rahvas ikka ühte laulu: „Mu isamaa on minu arm", mille esitamine oli omamoodi julgustükk.
62 Taarausu tulekust eestlaste teadvusesse! Võõra võimu alt taasvabanenud Eesti Vabariigis registreeriti Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla uuenenud koda taas 1995. aastal.

Kultuurilugu
68 Wilhelmine Schröder-Devrient oli oma ajastu superstaar, keda jumaldasid kroonitud pead ning pidasid oma muusaks nii Beethoven kui ka Wagner.
52 Mängufilm „Seltsimees laps". Oma aja šokeeriva küüditamise mäluhaavad ja inimeste eetilised hingearmid annavad valulikult tunda tänapäevani.
66 Liivimaal Sangaste mõisas sündinud Wilhelm Rembert von Berg teenis välja kõik Vene keisririigi kõrgemad aurahad ja oli Kindralstaabi Akadeemia aupresident.
74 Kunstnik Enn Põldroos tähistas 85. sünnipäeva Tallinna Vabaduse galeriis toimunud isiknäitusega „Pea käib ringi”.


Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!