Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2015 sisukord:

Intervjuu
4 Henn Põlluaas: Peame lähtuma oma riigi ja rahva huvidest. Kas unistus õiglasest Eesti riigist täitub ka tasa ja targu? Elame-näeme.

Toimetaja veerg
Vabaks võitlemisest

Minevik ei unune
36 Petserimaa punases põrgus. Toome lugejateni peatükid õigusteadlase Herbert Lindmäe raamatust „Suvesõda Petserimaal 1941”.
56 Vidkun Quisling – reetur või idealist? Igaüks, kes proovib hinnata Quislingi poliitilist tegevust Teise maailmasõja ajal mitmekülgemalt kui seni normiks, riskib saada „ajaloovõltsijaks”.

Arvamus
12 Ei iialgi enam Eestit! Uus Eesti film „1944” ei jäta kedagi külmaks, kuid sõjafilmis ajalootõde silmas pidades tulnuks nõustajatena kaasata ka Eesti kaitselahingutes osalenud vanu sõjamehi..
25 Hendrik Arro: Miks me siis läksime? Mitte keegi meist ei sõdinud natsismi või sakslaste Uue-Euroopa eest, vaid ikka ja alati lootuses, et meie väikese Eesti iseseisvus õnnestub taastada.
22 Aus ja õiglane hinnang kodumaa minevikule aidaku meil olla väärikas kodanik. Märtrisurma läinud Jüri Kuke mälestus ootab jäädvustamist
32 Kommunismiohvrite memoriaal. Maarjamäele on otsustatud rajada memoriaal kommunismiohvritele. Kas aga erineval ajal ja ideoloogilisel alusel rajatud memoriaalidest kujuneb loodetav „lepitusmemoriaal”, on küsitav.

Tagasivaade
46 Jätkub Ild Ratase meenutustesari „Minu elu sõjajärgses Tallinnas 1946–1949”.
20 In Memoriam. Lietta Sander de Barrero: „Ma tegin seda kõike oma sünnimaa armastusest.” Rootsis suri legendaarne eesti vabadusvõitleja.
35 In Memoriam Olgred Aule. Meie seast on lahkunud üks võrratu inimene ja väsimatu töömees eestluse põllul.

Ajalugu
66 Jätkame artiklisarja Hitleri „peakorteritest”. Vaatluse all on Adlerhorst, Wolfsschlucht, Tannenberg jt.
30 Raamat „Eesti Leegion 1942–1945. Pikk teekond Heidelaagrist Prahani.” Kriitiline ülevaade ühest ­tuntud Eesti väeosast.

Kultuur ja Elu
53 Põhjus põigata Väätsale! Väätsa endises valllamajas on koha leidnud igati vahva jalgratta­muuseum.
70 Toivo Kurmeti popsümfoonia. Lõpuks ometi, pärast seitse aastat kestnud salvestamist on kuulajani jõudnud heliplaat Toivo Kurmeti „Fragmentaarse sümfooniaga”.
72 Eda ja Sándor Stern – tükikesi õnneliku vanapaari kirevast elukangast vahendab meile Ly Lestberg.


Henn Põlluaas

Ei iialgi enam Eestit!

Vidkun Quisling

Eda ja Sandor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!