Kultuur ja Elu 2/2015


Kultuur ja Elu 1/2015

 

 

 

 


Vabaks võitlemisest

Balti Apell ehk Memorandum-45 (1979) avas paljudelgi silmad, aitas vabaneda aastakümneid kestnud hirmust, sillutas aatelistele, iseseisvat mõtlemist säilitanud kodanikele teed kauaigatsetud vabaduse ja demokraatia poole – vallandades lõpuks sellise poliitilise aktiivsuse ja ühiskondliku liikumise, mida sovetiimpeerium enam ei suutnud maha suruda. 1987. aastal toimus Hirvepargis esimene avalik antikommunistlik kõnekoosolek jne.

Ikkagi pidi mööduma veel vähemalt kümme aastat enne, kui siinsed staažikad ja režiimitruud kommunismiehitajad (eestlastest NLKP liikmed Arnold Rüütel aastatel 1964–1990, Vaino Väljas 1952–1990, Indrek Toome 1968–1990, Marju Lauristin 1968–1990, Edgar Savisaar 1982–1990, Rein Veidemann 1972–1989, Andrus Ansip 1978–1990, Rein Müllerson 1972–1990 jpt), „teadusliku kommunismi” lektorid, KGB-lased ja „koputajad”, poliitilised seiklejad ja „tuulelipud” järsku avastasid, et saabunud on aeg hakata silte ja värve vahetama, sinimustvalgeid lippe lehvitama, isamaakõnesid pidama, kirikus käima, kollaboratsioniste heroiseerima ning „prominentidena” avalikku arvamust kujundama. Tuldi lagedale nn Rahvarindega, liidulepingu, kodakondsuse nullvariandi, Narva „eritsooni” ja muu sellisega, millele kõigele tulevat nüüd üle minna järk-järgult, step by step – kuni nn Balti ketini 23. augustil 1989.

Muidugi mõista mitte sooviga lõpetada Eesti Vabariigis Nõukogude Liidu kommunistlik okupatsioon koos selle häbiväärsest pärandist vabanemisega, sooviga riik ja ühiskond desovetiseerida, analoogiliselt denatsifitseerimisega Saksamaal, kui seal pärast sõda riigikord vahetus. Anda Kremli käsilased, kohalikud kvislingid ja petäänid kohtu alla nagu okupatsioonist vabanemise järel toimus Norras, Taanis, Prantsusmaal.

Ei midagi sinnapoolegi – polevat vaja nõiajahte, politseiriiki, minna äärmustesse! Iseseisvus olevat taastatud veretult, „laulva revolutsiooni” kaudu. Ja taolisi müüte usuvad paljud poliitnaiivikud kahjuks veel tänapäevalgi, ütleb Mart Niklus.
Miks teistes võõrvõimust vabanenud riikides räägitakse avameelselt vastupanuvõitlusest, postsovetlikus Eestis aga üksnes „iseseisvuse taastamisest” – mis äsjaste komparteilaste juhtimisel olevat otsekui õun oksalt sülle langenud?

Eesti Vabariigi postsovetlik valitsus on kangekaelselt, keeldunud tunnustamast 27. märtsi Langenud Vabadusvõitleja Päevana. 27. märtsil 1981 piinati Venemaal Vologda repressiivasutuses surnuks teadlane, Tartu Ülikooli õppejõud Jüri Kukk. Pole vajalikuks peetud ka tema poliitilise tagakiusamise ja hukkumise asjaolusid uurida.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv