Kultuur ja Elu 2/2015


Kultuur ja Elu 1/2015

 

 

 


Rootsis suri legendaarne eesti vabadusvõitleja
LIETTA SANDER DE BARRERO
1930–2015

tekst ja fotod: Tamara Jegorov


Lietta Sander

„Läksin punaste korraldatud suurele rahukongressile uhkes maani kasukas. Mulle öeldi bitte, bitte, madam ning juhatati aupaklikult esiritta istuma. Kui kongress algas, lõin ma oma kasuka hõlmad valla ning kõik said šokiseisundi, kui nägid seal all olevat triibulist vangikostüümi, millel oli eestlasest poliitvangi nimi koos vabadusnõudega nii talle kui Eestile. Loomulikult vedas politsei mind lavalt ära, aga pressi tähelepanu oli pööratud okupeeritud Eestile ning järgmisel päeval seisis mu foto kõigis ajalehtedes.” – nii on meenutanud Lietta Sander.

Pärnus elanud Lietta põgenes Rootsi 1944. aastal koos perega, olles 14-aastane. Tema vanaisa major August Sander oli noore kadetina osalenud Vabadussõjas. Rootsis lõpetas Lietta Kalmari Gümnaasiumi ja Stockholmi Riikliku õdede kooli. 1958. aastal ta abiellus ja kolis abikaasa juurde Kolumbiasse, kust on pärit ta perekonnanimi de Barrero. Ta sai poja ja kahe tütre emaks. Leseks jäänuna kolis ta 1970. aastatel Rootsi tagasi ja asus tööle Malmös öö-õena, töötades päeval hispaania ja eesti keele tõlgina. Ta kasvatas üksi üles oma lapsed ning leidis ka aega tegutsemiseks Ida-Euroopa Solidaarsuskomitees ja Eesti organisatsioonides. 1978. aastal valiti ta Rootsi Eestlaste Esinduskogu saadikuks.
Lietta üks esimesi demonstratsioone oli 1978. aastal, kui Rootsi kuningapaar sõitis ametlikule visiidile Nõukogude Liitu. Hiljem võis teda korduvalt näha Pärnumaa rahvariietes piketeerimas Molotov-Ribbentropi pakti aastapäeval, nõudes teisitimõtlejate vabastamist. Ta oli aktiivne Eesti Vangistatud Vabadusvõitlejate Abistamiskomitees ning tegi koostööd Rootsi tuntud poliitikutega.
Mida iganes see kaunis pisikest kasvu tikk-kontsadel sale ja elegantne daam ka elus ette ei võtnud, kõikjal saatis teda edu.
Nägin teda esmakordselt 1983. aasta mais Göteborgis Estivalil, kus ta hoidis koos oma tütrega poliitvangide vabadusnõudega loosungit eestlaste vabadusdemonstratsioonil. Isiklikult tutvusin Liettaga alles 25. juulil 1985 Kopenhagenis toimunud rahvusvahelisel Balti Tribunalil, kus kõik ajakirjanikud kaameratega tema ümber tunglesid. Liettal oli seljas pikk must kleit ja peas väike must leinaloorikesega kübar. Leinaleedi hoidis käes pisikest musta surnukirstu kolme Balti riigi lipukestega, millel seisis tekst: „Human Rights in USSR” (Inimõigused NSVL-is). Ta pilt illustreeris hiljem peaaegu kõiki tribunali puudutavaid artikleid üle maailma.


Helsingi-3 jätkukonverentsil, Viini Hofburgi ees 5. novembril 1986. Lietta Sander ja Tamara Jegorov.

Öeldakse, et mõtte ühtsus loob sõpruse – Tribunalile järgnenud Balti Vabadusristlemisel olime juba lahutamatud. Läksime koos peale ametlikku baltlaste demonstratsiooni Helsingi kesklinnas koos mõningate teistega Nõukogude Liidu suursaatkonna ette demonstreerima. Kuna tegemist oli meile keelatud alaga, sai just see aktsioon seal rahvusvahelise meedia kajastuse osaliseks. Jällegi ilus Eesti rahvariietes naine oma surnukirstuga, millest ta jagas asjast huvitatuile infovoldikuid. Aasta hiljem läksime Euroopa Julgeoleku ja koostöö teemal koos demonstreerima Viini 3. Helsingi jätkukonverentsile, mis leidis aset Viinis Hofburgis 4.–5. novembril 1986. Seadsime ennast plakatitega sisse Hofburgi ette, kuhu saabusid kõik riigipead. Kuigi seal oli protesteerimas paljude ikestatud riikide inimõiguslasi, sai Lietta jällegi maailma tähelepanu fookusesse. Vene karu (kostüümis Ivar Raig) hoidis keti otsas Eesti vangi (Lietta), kelle vangiürbil võis näha Lagle Pareku nime ning teksti „Moskva rikub inimõigusi”. Teisel päeval seisime seal ilma karuta, aga ka siis ei tulnud intervjuudele lõppu.


Lietta koos Tamara koera Ramoniga Genti vanalinna baaris Mai, 1987. Mu koer pole ühessegi inimesesse nii armunud olnud kui Liettasse – nad olid lihtsalt võrratu paar!

Lietta oli aastaid enne Viini käinud koos oma lätlannast sõbratari Dzidra Veverisiga demonstreerimas ka Helsingi jätkukonverentsil Madridis, kus kaks rahvariietes näljastreiki pidavat naist vallutasid uudised. Seal kulus marjaks ära ka ta perfektne hispaania keele oskus. Jällegi sõitis Lietta sinna oma väikese palga eest.
Hilisematel külaskäikudel Malmösse Liettale külla, vaatasin seal pakse fotoalbumeid kõikvõimalikes keeltes ajaleheväljalõigetega ta tegevuse kohta, mis jättis tõesti sügava mulje. Ta ulatas oma abistava käe kõigile abivajajatele. Temalt ei tulnud kunagi midagi paluda – ta nägi seda ise ning oli ruttu platsis. Olen ka ise üks selle kuldse südamega inimese tänuvõlglane.
Sama kangelaslikult nagu ta võitles Eesti vabaduse eest, võitles ta viimastel aastatel ka oma ellujäämise eest. Uskumatu, et ta elas aastaid vaid ühe kopsuga, millesse oli vähk sisse roninud. Ta ütles mulle: „Tõusen üles, vaatan, et on ilus ilm ja sisendan endasse, et mul ei ole valusid sees ja naudin iga hetke."
1. märtsil kustus ta eluküünal selles maailmas. 85 aastaks meie sekka maale elama saadetud ingel kutsuti taevasse teiste inglite juurde tagasi. Kahju, et taoline kuldaväärt inimene lahkus ilma ühegi kodu-Eesti ametivõimude tänusõnata, rääkimata Teenete Ristist. Ise ta sellest numbrit ei teinud: „Ma tegin seda kõike oma sünnimaa armastusest."  


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv