Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2014 sisukord:

Intervjuu
4 Jürgen Ligi: Rahvuse, keele või perekonna mõttes olen pigem konservatiiv.

Toimetaja veerg
Missioonipreemiast

Poliitika
16 Gerilja geopoliitika ja gerassimovi doktriin. Krimmi annekteerimine ning invasioon Ukrainasse tegid maailmale selgeks, et geopoliitiline jõutasakaal on muutunud.
35 Ainsat GULAG-i muuseumi ähvardab likvideerimine. Samuti on sattunud rünnakute alla Ühing Memorial kui „Venemaale vaenulik” organisatsioon.

Minevik ei unune
18 Mihkli kandi metsavennad. Mihkel Havi perekonna ja tema salga liikmete lugu. Langenud metsavendade säilmete otsimine ning ümbermatmine Mihkli kalmistule.
54 Piirikonfliktid Peipsi järvel 1936–1938. Luureandmete saamiseks röövis Nõukogude Vene piirivalve korduvalt Peipsi ja Pihkva järvel kalastanud Eesti kalureid, keda siis Venemaale viidi ja seal üle kuulati.
40 Kengiri vangilaagri ülestõusu saladused on selgunud. See on tõenäoliselt kõige traagilisem ja eredam sündmus Nõukogude vangilaagrite sõjajärgses ajaloos.

Arvamus
9 Muremõtteid meie lähiajaloost. Me ei austa kangelasi, kes on ennastohverdavalt võidelnud vaba Eesti eest.
46 Kolesteroolipaanikast. Aastakümneid on räägitud „hirmsast” kolesteroolist, millega tuleb lakkamatult võidelda. Kolesterool on aga aine, ilma milleta poleks ka inimest.

Tagasivaade
27 Külas Kuusiku lennuväljal. Tänaseks on võõraste riikide sõjalennukid siit läinud ning lennuväljal askeldavad tublid lennusportlased.
48 Ivo Lilloja - leiutaja Läänemaalt. 27. veebruaril 2015 möödub 120 aastat ühe andeka leiduri ja aatekindla Eesti patrioodi sünnist.
62 Õnneliku lõpuga muinasjutt. Ungern-Sternbergide kalmistu Viljandis on taas tähistatud ja hansalinn ei pea rahvusvahelistele päevadele vastu minema silmad maas.

Ajalugu
32 Eesti tütarlapsed Saksamaal õhukaitses. Kokku värvati lennuväe abiteenistusse ligi tuhat eesti tüdrukut.
57 Kolm otsustavat sõja-aastat idarindel 1941–1945 (1. osa). Kokkuvõttev lühiülevaade idarindel peetud II maailmasõja ränkrasketest lahingutest.

Kultuur ja Elu
66 Ild Ratase jõulumälestus. Igal jõuluõhtul sõitsime voorimehega Jaani kirikusse jumalateenistusele, hobusel helisesid kaelas kuljused – see oli eriline oodatud sündmus ja suur elamus.
68 Aino Tamm – 150. Meenututades Eesti Lauluema.
73 Inimeste inspireerija Helga Nõu suhtub ellu loominguliselt ja avatult. Tal on abikaasa Enn, kolm last ja kuus lapselast.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!