Kultuur ja Elu 4/2014


Kultuur ja Elu 3/2014

 

 

 



Kolesteroolipaanikast

Tekst: Vello Nisu,
proviisor

Aastakümneid räägitakse „hirmsast” kolesteroolist, millega tuleb lakkamatult võidelda. Kolesterool on aga aine, milleta poleks ka inimest – on ta ju olemas absoluutselt kõikides triljonites inimese rakkudes.

Üldse on inimeses ca 150 grammi kolesterooli, sellest peaajus ca 35 grammi ja veres ringleb ca 10 grammi. Kolesterool on eluks niivõrd tähtis aine, et evolutsiooni käigus pole selle saamine jäetud juhuse hooleks. Aju sünteesib talle vajaliku kolesterooli täielikult ise. Ka ülejäänud vajaliku kolesterooli sünteesib organism ise (peamiselt maksas). Toiduga saab inimene vähesel määral kolesterooli, mille arvestab organism kolesteroolivarudesse ja vähendab sellevõrra ise sünteesimist. See on toimunud juba vähemalt 150 000 aastat, mil inimene on liigina elanud. Ca 40 aastat tagasi hakati kahtlema seni liigi püsimise taganud inimorganismi võimetes. Oletati, et veres ringleb vahel liialt palju kolesterooli ja see põhjustab ateroskleroosi, mis omakorda põhjustab infarkte-insulte. Leiti, et kui konkreetsel inimesel on veres 10 grammi, siis selle langetamine näiteks 9 grammile päästab inimese eelpooltoodud haigustest. Kolesteroolinäidu langetamise ideoloogia toimib juba mitukümmend aastat. 2013. aastal on maailmas juba 220 miljonit sellise „vigase” ainevahetusega inimest (neist 120 miljonit USA-s), kes on sunnitud eluaegselt iga päev statiine tarvitama.

Kolesterool on inimese vaenlane

Otsustati, et kolesterool on inimese vaenlane (selle puudumine märgitakse USA-s ära isegi mineraalveepudeli etiketil, meil aga kõigil toiduõli pudelitel) ja tema vastu peavad aitama ravimid – statiinid. Esimene statiin toodeti 1983. aastal Penicillium citrinum’i baasil. Tootmises on (või on olnud) kümmekond erinevat statiini erineva kaubamärgi all. Statiinid on maailmas kõige müüdavam ravimigrupp. Reklaami kohaselt on statiinid Alzheimeri tõve, põletiku-, diabeedi- ning osteoporoosivastase toimega, samas ka potentsi tõstvad, lisaks loomulikult verekolesterooli langetavale toimele. Tegelikkuses on nad arvukail juhtumitel põhjustanud totaalset mälukaotust, verekolesterooli tugeva langetamisega vähendavad ainsat suguhormoonide sünteesi lähteainet ja kutsuvad sellega esile nende puuduse, raseduse esimesel kolmandikul statiine tarvitanud naistel võivad sündida sügava liikumispuudega lapsed jne. Väidetakse, et statiinid on ohutumad kui aspiriin. On jõutud juba selleni, et üks statiin on Inglismaal kuulutatud käsimüügiravimiks. 2001. aastal kõrvaldati käibelt Cerivastatiin’i-nimeline satiin, mis põhjustas ca 100 inimese surma. Pärast seda võinuks loota objektiivset statiinravi analüüsi. Seda aga ei järgnenud.
Inimorganismis statiine ei leidu, mille tõttu langeb ära asendusravi põhimõte. Uuringud kinnitavad, et nad ei pikenda eluiga, vaid vastupidi – lühendavad seda. Neid uuringuid erialaajakirjad ei propageeri. Kas keegi teab, mis on saanud neist, kes on statiine kasutanud järjest 10 aastat, 20 aastat? Geneetik A. Metspalu hinnangul ei reageeri statiinidele 30% patsientidest ja beeta-blokaatoritele 35% patsientidest. Need patsiendid kulutavad väga palju raha ja kui saavad midagi vastu, siis ainult kõrvaltoimed.

Kust tulevad verekolesterooli „normid”?

1985. aastal asutati USA-s National Institut Health koosseisus National Cholesterol Education Programm (NCEP), kus töötatakse välja ravijuhendeid ateroskleroosi ja südamehaiguste ravimiseks-vältimiseks. Tegelikkuses on see kujunenud aastate jooksul farmaatsiatööstuse huvide esindajaks. Juhiste koostajate 9-liikmelisest kogust on saanud 2007. aasta andmeil kaheksa liiget firmadelt tasu, lisaks omatakse nende aktsiaid. Komisjoni otsusega muudetakse kolesterooli „normi” aeg-ajalt järjest madalamaks (nt 2004 ja 2001). Iga muudatusega tekib juurde sadu tuhandeid, lausa miljoneid patsiente. 1987. aastal oli normiks vähem kui 6,7 mmol/l. Tänapäeval on inimestel normiks 5,1 mmol/l. Uuringud näitavad, et elanikkonna keskmised verekolesterooli näidud on Soomes, Saksamaal, Inglismaal, Rootsis 6,2–6,3 mmol/l. Iga päev tarvitab statiine 3,2 miljonit sakslast ja kogu maailmas 25 miljonit inimest. „Normide” järgi peaks statiine tarbima vähemalt 70% eesti mehi ja 50% eesti naisi. Komisjoni pakutud „normidel” pole teadusega mitte mingit pistmist. Need on vabrikute müügimeeste koostatud!
Ei saa manipuleerida inimesi ravimitega, mida tarvitatakse ravikuuridena. Kui oodatud toimet ei tule, võetakse järgmine ravim. Tõeline müstika käivitub aga nn eluaegsete ravimite puhul. Nendeks on verekolesterooli langetajad ja hüpertoonia ravimid.
Kummaline on see, et kõigepealt määratakse suvaliselt näitarvud surrogaatparameetritele nagu kolesteroolinäit ja vererõhunäit, ja siis hakatakse neid eluaegselt järgima. Tegemist ei ole ju haiguste, vaid mingite laborinäitudega. Ei ole ju ometi eesmärgiks, et inimesed sureksid perfektse kolesterooli- ja vererõhunäiduga! Leidkem haigus ja selle põhjused. Enamik valest elustiilist tingitud haigusi, neid on aga haiguste üldhulgast üle 40%, peaks mingil ajal olema veel tagasipööratavad või veelgi parem, õige eluviisiga välditavad. Keskmisest palju erinev kolesteroolinäit on alati mingi haiguse põhjustatud ehk teisisõnu – see on alati tagajärg, mitte kunagi põhjus. Nii on 2. tüüpi diabeedihaigeil rohkest insuliinist põhjustatud väga kõrge ja vähihaigeil väga madal näit.

Mille nimel küll määratakse eluaegsed ravimid?

Tuhandetele seni tervetele, haigusnähtudeta-kaebusteta (aga valede laborinäitudega) inimestele tekitatakse ravimitega palju vaevusi, tihti aga püsivat kahju sh invaliidsust, ning kõige kurvem – ka surma. USA-s on ravimitest tingitud suremus viiendal kohal – traumade, veresoonkonnahaiguste, onkoloogiliste- ja pulmonoloogiliste haiguste järel. Ilmselt on taoline olukord ka teistes arenenud riikides.
Iga päev saab inimene kõikvõimalikest kirjutistest teada, millised imelised kemikaalid tal järjekordselt organismis puuduvad või mida on vähe ja kuidas õigemini käituma peab. Reklaamiandjad ilmselt eeldavad, et lugejad on roboti staatuses ja nemad on programmeerijad. Olgem ikka ainult ise enese programmeerijad. Väga paljude ravimite ja kõikide tervisetoodete toime põhineb ainult meie usus neisse. Seega sisendage endale, et ühe või teise häda korral aitab teid ainult näiteks mustikamahl (või mis iganes meeldiv farmakoloogilise toimeta aine). Uskuge sellesse kindlalt ja te saate soovitud toime. Seda nimetatakse platseeboefektiks. Sellega väldite teiste programmeerijate pakutu ebameeldivaid tagajärgi ja hoiate palju raha kokku.

Pidage piiri magusaga, aga kuhu panna siis statiinid?

Kokkuvõtteks tuleb järeldada, et kindlasti on haiguslikult kõrgenenud verekolesterool probleemiks väga vähesele osale inimkonnast, mitte kolesterool ülisuurele osale.
Miks pole avaldatud uuringuid, mis näitaksid, et kolesteroolinäitu ei vii kõrgustesse mitte rasvane või kolesteroolirikas toit, vaid hoopis liigne suhkur? (Inimese organismis õnnestub kolesteroolinäitu tõsta ainult insuliinil. Selle tase veres sõltub palju süsivesikute söömisest, ka kofeiini sisaldavad joogid viivad insuliinitaseme üles.) Põhjus on lihtne. Sellisel juhul tuleks vaid öelda – inimesed, pidage piiri magusaga. Aga kuhu panna siis statiinid? Samas on maailmas tänaseks väljakujunenud tõeline diabeediepideemia. Haigestunud on juba 230 miljonit inimest. Rahvusvahelise Diabeediföderatsiooni (IDF) andmeil sureb maailmas iga 10 sekundi järel üks inimene suhkruhaigusesse.
Toidukolesterool on aga hädavajalik. Peaaegu poolt maakera elanikkonda saadab enamasti rahumeelne kaaslane bakter Helicobacter pylori, ka selle bakteri rakud vajavad eluspüsimiseks kolesterooli, ise nad seda ei sünteesi. Kui nad ei saa seda inimese toidust, võtavad nad selle igal juhul – inimese mao seinast. Edasi võivad tekkida põletikud, haavandid, maovähk.
Rahvusvaheliselt on kolesterooliprobleemi objektiivselt asunud käsitlema rahvusvaheline kolesterooli skeptikute võrgustik (The International Network of Cholesterol Skeptics TINCS), kuhu on koondunud paljude raamatute ja lausa sadade teadusartiklite autorid paljudest riikidest. Artiklid on nad kirjutanud ammu enne koondumist võrgustikku. Paljud teadlased on nimetanud kolesterooli jälgimist ja statiiniteraapiat väga kalliks, ohtlikuks, ebateaduslikuks anakronismiks.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv