Kultuur ja Elu 4/2014


Kultuur ja Elu 3/2014

 

 

 

 


Missioonipreemiast

Otsus anda Aadu Luukase missioonipreemia Varro Vooglaiu juhitud Sihtasutusele Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks on kahtlemata õige otsus. Kindlasti tekitas see rahvas paremaid tundeid kui näiteks aastatetagune missioonipreemia, mille pälvis Marju Lauristin.

Missioonipreemia antakse isikule või isikutele, kes on silma paistnud Eesti ühiskonna tasakaalustatud arengule ja rahva elukvaliteedi tõstmisele suunatud tegevusega. Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks on oma tegevusega olnud tasakaalustaja ja elukvaliteedi tõstja olenemata pr Lauristini ajakirjaniku­jüngrite lausrünnakutest SA aadressil – nemad said sügisese arutelu jooksul päris sageli teada, kui ebanormaalsed nad on oma traditsioonilise abielu kaitsel. Asi läks nii keema, et pr Lauristin kaugelt Brüsselist võrdles SA poolt Toompeal läbi viidud üritust Pronksiööga ja ju siis sinna kogunenud inimesi pronksiöö mässajatega!? Peale teadet, et missioonipreemia anti SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks, avaldas pr Lauristin suurt hämmastust ning nimetas SA-t pundiks, kes pole selle preemia vääriline?

Kaugest nõukogude-ajast tulevad meelde kõikvõimalikud nn komsomoli üritused, kus pidid osalema kõik klassid, olenemata, kas kuulusid komsomoli või mitte. Nii ka seekord nn samasooliste seaduse vastuvõtmisel, kuigi tänapäeval on võimalik teha uuringuid ja küsitlusi, kuidas rahvas asju näeb – TNS Emori uuringu järgi ei toeta kooseluseaduse vastuvõtmist sellisel kujul kaks kolmandikku kodanikest.

Aga see ju ei loe, kui ASJA etteotsa asuvad vanad komsomolijuhid, näiteks Valdo Randpere, Marju Lauristin jt. Idee tuleb ellu viia iga hinnaga, vahet pole kas ehitada kommunismi, luua kolhoose, ­rajada vanglaid ja kes nõus pole – Siberisse. Olla võimul ja teha „seadusi” nagu omal ajal – nõukogude ajal – on neisse nii sisse juurdunud, et pole mingi küsimus lasta ETV-s lendu lauseid – mis see rahvas ka teab, nad on lollid ning kuna praegu oleme meie võimul – TEEME ÄRA.

Mobiliseerida kodanikuliikumist ja kaitsta rahva enamust, kuid valitsuse ja poole riigikogu arvamusest erinevat seisukohta – seda suutis sihtasutus. Ajakirjanike ja vanade komsomoli-kommunistide organisatsiooni liikmete ja nende järeltulijate lauskriitikast hoolimata oma veendumustele truuks jäämine väärib austust.
Hea, et SA sai tunnustuse missioonipreemia näol ega saadetud külmale maale, nagu mitte väga ammustel aegadel tagasi.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv