Kultuur ja Elu sügisnumbri 3/2013 sisukord:

Intervjuu
4 Klubi Wiking Narva auesimees Mihhail Bendt: Seda, et meid unustatakse rohkem kui pooleks sajandiks, ja meie võitlust ei juleta ametlikult tunnustada isegi vabas Eestis, ei osanud tollal keegi ette näha.

Toimetaja veerg
Kuidas ehitada maja EKA moodi

Minevik ei unune
18 „Tšerkassõ kotist” pääses eluga iga kümnes võitleja, surma sai üle 40 000 sõduri ja ohvitseri. Relva SS-diviisi Wiking koosseisus võitlenud pataljonist Narva jäid järele riismed.
25 Meenutame Villis Lindmäed, idarinde võitlejat, harukordselt head ja intelligentset kaaslast, kes ei pidanud paljuks hoolitseda oma sünnilinna Viljandi hea käekäigu eest.
28 Sõjameeste sõnarelv, ajaleht Võitleja, läks erru. Pärast sõda Saksamaal ilmumist alustanud ülemaailmsel Eesti vabadusvõitlejate häälekandjal olid hindamatud teened tuhandete meie sõdurite võitluste kajastamisel.
56 Wehrmachti liitlased Idarindel. Vaatleme, milline oli olukord Wehrmachti liitlaste leeris sõja lõpufaasis.

Arvamus
10 Professor Herbert Lindmäe kommentaar Postimehes ilmunud Rein Taagepera artiklile „Kumma dokumendi me siis hülgame, millises ulatuses?”

64 Miks on Nõmme endiselt vaid linnaosa? 1940. aasta
27. juulil sündis toonasel „vabariigi valitsusel” otsus, mida saame pidada Nõmme linna „likvideerimise” otsuseks.

23 Venemaa Kaasmaalaste Koordinatsiooninõukogu on välja tulnud ideega kohtu teel keelata Eesti sõjaveteranide kokkutulekud Sinimägedes. Need rahvad ja isikud, kes julgesid Nõukogude Liidule vastu hakata ja kommunistide kuritegudest avalikult rääkida, olid ja on ka tänapäeva Venemaa arvates igal juhul fašistid.
11 Lugu meie olümpiavõitjate laimamisest. Ajakirjanike peaeesmärgiks on saanud leivateenimine kõmuliste, sensatsiooni tekitavate ja ootamatute lugude kirjutamisega.

Tagasivaade
44 Eesti Vabariik enne Teist maailmasõda. Käesolevas osas vaatleme Eesti Kaitseväe tehnilist varustatust ja kaitsealast koostööd naabritega.
30 Ild Ratas jätkab oma perekonna memuaare, mis seekord kõnelevad muinasjutu-mängumaast Lagedil, kolimisest Nõmmele ja 1940. aasta pöördelistest sündmustest.

54 Paul-Ludvig Raude 1913–1995. Ühe õiglase ja sitke eesti mehe elutahet ei murdnud ka 13 aastat Venemaa vangilaagrit. Õnn oli antud rajada oma kodutalu ja näha Pika Hermanni tornis lehvimas sinimustvalget.

Kultuur
35 Kitsarööpmelise raudtee arhitektuuri teabepäeval meenutati vana hea „susla” aegu. Nii nimetas rahvas kitsarööpmelist rongi, mis aurupahvakute susinal mööda kitsast rööpapaari veeres.
40 Põhjasõja ajal on Narvas tegutsenud Peterburi kavandaja arhitekt Domenico Trezzini, kelle tähtsamate tööde hulka kuulus Peterburi esimese generaalplaani koostamine.
70 Hubert Aumere – 100. Eesti Vabariik oli 1930. aastail viiuldajatest imelastega lausa õnnistatud. Eesti viiulikooli jätkus nii Münchenisse kui Bogotásse.
73 Kunstnik Olav Maran on oma loominguga kindlalt klassiku staatuses, end kui inimest, on ta osanud jätta alati tahaplaanile. Ometi on tal palju huvitavat rääkida.


 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!