Kultuur ja Elu 3/2013


Kultuur ja Elu 2/2013

 

 

 

 


Kuidas ehitada maja EKA moodi

Teadjad ütlevad, et esmalt tuleb kaubelda endale kõrval asunud lilleturu krunt ja see siis tuuri panna. Kui mõni pahatahtlik peaks küsima, et kuidas siis nii, tuleb teha kivist nägu ja rääkida segast juttu erinevatest finantsinstrumentidest. Peale selle, et krundi tuuri panete, laske sinna ehitada ka väiksemat sorti pilvelõhkuja. Sellest, et oma maja enam hästi ära ei mahu, ei tohi lasta end segada.

Seejärel selgitades välja oma vajadused ja võimalused, tuleb teha konkurss parima 6–9-kordse hoone leidmiseks, kuid võitjaks valida 16-kordne (+2 korrust maa all), sellelt võidutöölt kaks korrust koos kõige ilusaga maha nüsida ja proovida siis 14-kordse maja ehitust. Selle tulemusena saate Jõe tänava parkimismaja suurendatud koopia ja võimaluse presenteerida seda hoonet maailma arhitektuuri tippteosena – uhke roosina eesti rahva rinnas! Muide, vajaduste selgitamisele ei maksa eriti suurt rõhku panna, sest muidu võib pärastpoole suurema maja seletamine ebamugavaks osutuda.

Eriti hea on, kui kogu ehitustegevust alustatakse vana maja lõhkumisega. Kui vana maja lõhkumiseks raha pole, võtke laenu, pantides kogu oma olemasolev krunt. Sellest, et uue hoone rajamise paberid korras pole, ei tohi lasta end hetkekski heidutada. Pealegi annab see hiljem hea võimaluse kasutada väljapressimistaktikat läbirääkimistel näiteks haridusministeeriumis. Hädavajalik on ka kõigi naabritega tülli minna ja koos sellega ehitusloa saamiseks vajalikud kooskõlastused pikaks ajaks edasi lükata. Et asi kindlam oleks, sõimake naabrimemme ajakirjanduse vahendusel vähemalt poolteist aastat kiuslikuks vanaeideks. Hädavajalik on ka pidev ähvardamine sundvõõrandamisega, isegi kui seadus seda tegelikult ei võimalda.

Tänu mitte ainult kogu kooskõlastamisprotsessi venimisele, vaid lükkumisele kaugesse tulevikku, kukub ka kogu eelnevalt koostatud rahastamisskeem kokku. Nüüd oleme saavutanud olukorra, kus hoonet pole, ca 100 miljonit krooni on hakkama pandud, võlad on ning krunt on ka panditud. Mõne nõrganärvilise võiks see ju jalust rabada. Kuid muretsemiseks pole põhjust, sest süüdlane on leitud. Selleks on haridusminister Jaak Aaviksoo, kes on jätnud hea sõnaga toetamata EKA kangelaslikud pingutused.

Kui tegemist on mingite EL-i rahadega, näiteks SA Archimedese vahendatavatega, siis tema rahastamisotsus tuleb igal juhul vaidlustada. Vaidlustamisest tuleb teha meediasündmus, kus kuulutate, et olete sattunud meeletu ülekohtu ohvriks. Ettemaksuna saadud raha eest kaevake vundament majale, mida ehitada ei tohi. See lisab oluliselt kaalu väitele, et olete juba nii palju raha kulutanud.

Kui kõik rahastamisvaidlustamised ning ministeeriumi süüdistamised on läbi kukkunud, tuleb leida mingi tehasekõks (mis on sama suur ja samas korras nagu EKA maja enne lammutamist), kolida sinna sisse ja kangelaslikult kuulutada – just seda me oleme kogu aeg tahtnud.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv