Kultuur ja Elu sügisnumbri 3/2010 sisukord:

Intervjuu
4 Koos vanematega väikese tüdrukuna 1941. aastal läände põgenenud Steffi Michel tundis pärast rohkem kui viitkümmet eemal oldud aastat taas Eestit külastades: “Siin on minu kodu ja siia ma kuulun.”

Toimetaja veerg
Tagajärg ja põhjused

Arvamus
10 Kui väitlused Vabadussõja võidusamba vormi üle on igati mõistetavad, siis võitlus Vabadussõja Võidusamba idee sisu vastu, mida kannab Vabadusrist, on küll kurjast ja meenutab ristisõda oma ordumeistri, rüütlite ja kannupoistega.
27 Narvas hoitakse tänase päevani käibel legendi rohkem kui 22 000-st Saksa okupatsiooni ajal hukatud sõjavangist ja tsiviilisikust, kes olla maetud bastioni jalamile (ühis)hauda.
67 Heinold Okas: Meie peres austati vabadussõjalasi! Miks on eesti ajaloolased justkui kokkulepitult vait, nagu poleks vabadussõjalasi olemaski olnud?

Minevik ei unune
64 Karismaatilise Artur Sirgu sünnist möödus tänavu 26. septembril 110 aastat, kuid kaasaegses Eestis ei teata temast midagi. Ajaloo unustusse vajumine on pannud raugaeas inimesed tema kohta raamatuid välja andma.
30 Nad mõrvati nii-öelda möödaminnes. Punaarmee üksus asus parajasti Paatsalu külas, kui ühel päeval astusid relvakandjad Lepiku tallu, kus viibisid rätsep ja tema taluperenaisest kaasa, ning näitasid oma oskust tulistada ja granaati visata.
32 Rahvad, kes võitlesid oma vabaduse nimel – Leedu ja Valgevene Saksa relvajõududes II maailmasõjas.

Elu
20 Mustlased ehk romad on alati olnud veidi salapärased ja müstilised oma teistsuguse eluhoiaku, keele ning kommetega. Heidame valgust mustlaste elule ENSV-s ja lükkame ümber mõned eestlaste seas juurdunud stereotüübid.
37 Rootsi ülikoolilinnas Uppsalas elav eestlasest astronoom Tarmo Oja räägib elust ja tööst ning kokkupuudetest huvitavate tähtteadlastega.
41 In memoriam Ilmar Mikiver – ajakirjanik ja märgilise ­tähendusega raadiohääl, võimekas teatrimees ning luuletaja.

Ajalugu
44 Eesti ajaloos on erilist osa mänginud spontaanne vastupanu punasele terrorile 1941. aasta suvel. Toome lugejateni valiku katkendeid Herbert Lindmäe raamatust ”Suvesõda Järvamaal 1941”.
54 Valik dokumente kolmest huvitavast Nõmme majast ja nendega haakuvatest mälestustest, meenutab Vaike Parker.
71 20. augustil 2010 avati Tallinnas Jaani kiriku kõrval skulptor Aime Kuulbuschi loodud mälestuskivi Poola Solidaarsuse kolmekümnendaks aastapäevaks.
72 Julius Kuperjanov – 116. Kuperjanovi Seltsi viimase aja tegemistest räägib seltsi esimees Olev Teder.

Kunst
74 Kumu kunstimuuseumis on avatud näitus „Eesti kunst paguluses”. Aitame ajakirja vahendusel kaasa meie pagulaskunsti tutvustamisele. Seekord vaatleme kunstnik Juhan Hennoste loomingut.
78 Kunstikollektsionäär Enn Kunila üks pikaajalistest unistustest tutvustada eesti kunstiklassikat maailmale hakkas täituma, kui 15. oktoobril avati Helsingi Taidehallis suurejoonelise näituse tema kogust.


 

 

 

 

 

 

 

 

  arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!