Kultuur ja Elu 3/2010


Kultuur ja Elu 2/2010

 

 

 

 


Nad mõrvati möödaminnes

tekst: mati rahu

Minu lapsepõlvekodu nukraim kuu oli september. Kuu keskpaiku muutus ema kurvaks, pühkis alatasa palgelt pisaraid. Nii kordus aastast aastasse. Mingis vanuses sai mulle selgeks selle kõige põhjus: 1944. aasta septembrikuus mõrvati minu ema vanemad – minu 65-aastane vanaema Edu ja 72-aastane vanaisa Juhan. Mõrvati nii-öelda möödaminnes, sest Punaarmee üksus asus parajasti Paatsalu külas (tollane Läänemaa, nüüd Pärnumaa), relvakandjad astusid sisse Lepiku (Nurme) tallu, kus viibisid rätsep ja tema taluperenaisest kaasa, ning näitasid oma oskust tulistada ja granaati visata.


Minu ema Ida Rahu (sünd. Adler > Arula)

Et oma eakat ema erksana hoida, palusin tal päevikut pidada ja kirjutada üles needki sündmused, mis jäid möödanikku. Allpool ongi esitatud kirjatükk, mille ema pani paberile 76-aastasena 1993. aasta oktoobris-novembris. Tema kirjutatut olen kohendanud vähe.

25. september 1944. aasta. Meil oli nelja pere peale viljapeksumasin. Mees läks rattaga vaatama, kas masina saab meile tuua. Onu oli kartuleid võtmas. Isa õmbles oma laua taga, ema oli sel päeval haige, kaebas peavalu ja köhis. Minu tädipoeg oma naise ja kolme lapsega olid Tihemetsast tulnud, et ehk on võimalus Soome või Rootsi saada. Salumetsa laev oli hommikul ära sõitnud. Kohalikud, kes kartsid Siberi minekut, olid laevale läinud: õpetajad, pastor ja veel teisi haritlasi. Toimetasin hommikused toimetused ja läksin Kokale tädipoja peret vaatama. Olin seal kuidagi rahutu, kuuldus püssilaske. Ka mees tuli sinna, olin lapse, kahe ja poole aastase poja, kaasa võtnud. Hakkasime koju minema otse karjamaadest läbi. Kui saime oma heinamaale, tuli vastu onu, näost kahvatu. Ütles, et Edu ja Juhan on läbi lastud. Mul kõikus kogu jalgealune. Tuppa jõudes oli põrandal isa, üks kuul kopsus, teine kopsust läbi lastud. Et ema oli voodis, siis oli veel käsigranaat visatud, voodipadjad ja voodiriided puruks, tuba suitsu ja sulgi täis. Kaks vene sõdurit olid tuppa tulnud. Ema ütles, et tulin voodist välja, lasin põlvili ja palusin, ärge tapke, isa oli juba põrandal. Isale lasti esimene kuul, kui istus oma toolil, lask oli toolileenist läbi läinud. Isa rääkis, et olin põrandal, hakkasin soiguma, siis tümitati teine pauk. Isa jooksis verest tühjaks ja suri järgmise päeva õhtul. Ema elas 16 päeva, keha oli kõik teravaid haavu täis, külje pealt 15 cm liha oli ära, verine liha. Haavad läksid mädanema, panin viinamähiseid.
Ema ütles, kui saaksite mu valu üheks tunniks ära võtta. Selle 16 päeva vältel ta ei söönud, ainult mahlapudel oli käeulatuses, sellega kastis suud. Seega teine puusärk tuli kanda surnuaeda. Mulle jäi see kõik hinge, paarkümmend aastat nägin vanemaid igal öösel unes.
Esiku laual oli kaks kaheliitrist purki soolatud kurkidega, need olid kaasa võetud. Tubades olid veenired, võtsid purgid põiki kaenlasse. Hiljem kuulsime, et Tallinnast oli tulnud maaväeohvitser koos naisega ning jooksma pistnud, kui nägid tanke mööda maanteed tulemas. Siis oli see mees veel tulistanud. Sõdurid hakkasid neid taga ajama, ohvitser ja tema naine jooksid meie maja suunas ja kadusid seal kuhugi. Meie maja juures oli lepaviderik. Meil olid öökapil raamituna minu ja mehe fotod. Kas siis arvasid, et meie olime need jooksjad? Tapjad oli hästi tumedanahalised, mustade juustega sõdurid.
1944. aasta novembris mobiliseeriti mees, jäime onuga ja 2,5-aastase pojaga tallu. Seda masendust ei oskagi kirja panna. Oli kohutav aeg, mida ei saa eales unustada.

Niisiis lahutas minu ema, isa ja mind („kahe ja poole aastane poeg“) hukust mõnikümmend minutit. Kui talutoas olnuks kahe inimese asemel viis, kulunuks viha väljavalajatel lihtsalt paar kuuli ja granaat rohkem…


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv