Kultuur ja Elu 3/2010


Kultuur ja Elu 2/2010

 

 

 

 Fotol vasakult: näituse kuraator Harry Liivrand,kunstikogu omanik Enn Kunila ja näituse kujundaja kunstnik Olev Subbi.
Foto Meeli Küttim

Kunila viis eesti kunstiklassika Helsingisse

tekst: KE

Kunstikollektsionäär Enn Kunila üks pikaajalistest unistustest, tutvustada eesti kunstiklassikat maailmale hakkas täituma, kui ta avas 15. oktoobril Helsingi ühes tähtsamas galeriis Taidehallis oma kogu näituse. Ekspositsioon “Viron värit - 150 vuotta virolaista maalaustaidetta Enn Kunilan kokoelmasta” (Eesti värvid – 150 aastat eesti maalikunsti Enn Kunila kollektsioonist) on läbi aegade üks suuremaid eesti maalikunsti ülevaatenäitusi väljaspool eestit.

Helsingi Kunstihoone näitusel toob kunstikollektsionäär Enn Kunila Soome publiku ette 111 maali 44 eesti kunstnikult alates Kölerist kuni meie kaasaegseteni välja.
„Helsingi Kunstihoone tegi ettepaneku viia minu kollektsiooni näitus Soome publiku ette, sest neid inspireeris Tallinna Kunstihoones 2010. aasta veebruaris ja märtsis toimunud näitus. Helsingi Kunstihoone soovis toonasele 85 tööst koosnevale valikule lisada autoreid ja maale, et väljapanek annaks veelgi laiema ülevaate eesti klassikalisest maalikunstist,“ ütles kunstikollektionäär Enn Kunila.
Nii lisaski Kunila võrreldes Tallinna Kunstihoones toimunud menukal näitusel Kölerist Subbini väljas olnud maalidele elavate klassikute Enn Põldroosi, Tiit Pääsukese, Peeter Mudisti, Toomas Vindi, Rein Kelpmani ja Laurentsiuse töid, kuid laiendas ka kuldaja kunstnike ekspositsiooni nii mõnegi autori ja töö osas.
„Kui vaadelda Kunila kunstikogu Euroopa kontekstis, siis tuleb esile tõsta selle võimet koondada enda raamidesse ühe väikeriigi maalikunsti ajalugu selle algusest tänaseni. Siinjuures tuleb rõhutada, et kollektsionääri eesmärk on olnud teha oma subjektiivsed valikud ning lähtuda selgetest maitse-eelistustest. Samas on Kunila kogul ka museaalne väärtus, kuna vähe on Euroopas sääraseid erakogusid, mis kataksid sedavõrd täielikult mõne riigi kunstiajaloo,“ ütles Kunila kollektsiooni süvitsi tundev kunstiteadlane Eero Epner.

„Selle näituse toimumisega Helsingis olen astunud lähemale ühe oma pikaajalise unistuse täitumisele – soovile ja püüdele tutvustada silmapaistvaid eesti maalikunstnikke maailmale, sest kunst on Eesti väärikas visiitkaart,“ ütles kunstikollektsionäär Enn Kunila, kelle kogust on see väljapanek Helsingis seitsmes, kuid esimene ekspositsioon väljaspool Eestit.
Näituse saateks andsid Helsingi Kunstihoone ja Enn Kunila ühiselt välja kunstiteadlase Eero Epneri koostatud mahuka soomekeelse kunstialbumi näitusel eksponeeritava 111 eesti maali reproduktsiooniga ning Eero Epneri poolt soome kunstipubliku jaoks kirjutatud saatetekstidega. Raamatus on inglise- ja eestikeelsed kokkuvõtted.

Kunstikollektsionäär Enn Kunila on Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade seltsi juhatuse esimees alates selle loomisest 2007. aastal. Eesti Muuseumiühing tunnustas 2009. aastal tema tegevust Eesti Muuseumide Sõbra tiitliga ja U.S. Baltic Foundation 2010. aastal Baltimaade filatroopiaauhinnaga.
Näituse kuraator on Tallinna Kunstihoone juhataja Harry Liivrand. Näituse kujundab kunstnik Olev Subbi ja väljapanekut saatva raamatu on koostanud kunstiteadlane Eero Epner, kujundanud Tiit Jürna. Näitus „Viron värit“ jääb Helsingi Kunstihoones avatuks kuni 24. novembrini. 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv