Kultuur ja Elu 4/2006


 

 

 

 

 Kultuur ja Elu talvenumbri sisukord:

Poliitika
12 Jüri Toomepuu jätkab Eesti lähiajaloo põhiprobleemide pühendatud artiklite seeriat. Seekordseks teemaks on riigiõigusetus.
17 Ken-Marti Vaher: Vildakas Euroopa väärtuskaart tuleb sirgeks ajada!

Toimetaja veerg
Mingu koju trummi lööma!

Kultuur
4 Therese Raide-Masingu täht särab teatritaevas kirkalt. Estonia teatri omaaegse tippsolisti ja kontsertmeistri elu on alati ümbritsenud muusika ja huvitavad inimesed.
8 Unistus pühadest, mis tulevad aasta kõige pimedamal ajal korraks sinu juurde, et puudutada su hingekeeli, et muuta sind pisut paremaks inimeseks.
10. Jõuluaeg on meie rahvale alati olnud tähtis. Oli aegu, mil üle pühakoja läve astumine oli taunitav, ometi käidi sel õhtul kirikus ja tähistati pühi kodudes. Meenutab Ild Ratas.

Minevik ei unune
20 Hävituspataljonlaste poolt toimepandud metsikusi kohalike elanike kallal ja Kautla Memoriaali loomist kirjeldab Jüri Liim.
30 Eestlastest peab saama riigirahvas – selleks läheb vaja rohkem sallivust ja vähem kannatlikkust, sest muidu me tulevikku läbi ei murra.
32 Õed Soome lahe kahelt kaldalt – Lotta Svärd ja Naiskodukaitse.

Arvamus
36 Mahavaikitud laulupidu – sündmus, mis ei sobinud Eesti taasiseseisvumise ajalookäsitluse ametliku versiooniga.
42 Muinsuskaitse on meie tuleviku kaitse – Eesti iseseisvussoovi täitumine ei tähenda veel muinsustele igavese säilimise garantiid.

Tagasivaade
44 Ühest jõulupildist valgustatud elu – Lydia Taremi elutee läbi fotokunsti ja Siberi aastate.
48 Budapestis toimunud endiste poliitvangide kongressil kuuldut ja tänavatel kogetut jagavad Mart Niklus ja Kalju Mätik.
54 Kui perepojast sai metsavend. “Lootus oli see, mis hoidis elus,” keerukate aegade sündmusi meenutab Heino Pähklimägi.

Elu
58 Mehed unustatud armeest on film, mis jutustab loo Saksa armees sõdinud eesti meestest, kes sõja lõppedes valvasid natsiliidreid Nürnbergi protsessi ajal.
60 Ood eesti villaandjale – Eesti Kullaketrajate Koda on nõuks võtnud ellu äratada ja väärtustada eesti villakultuuri.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!