Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2015 sisukord:

Intervjuu
4 Kinomajas esilinastus Viktor Siilatsi film „Tants vanakuradi vanaemaga", kus pealkirjas mainituga peaosalistena on jalga keerutamas Konstantin Päts ja Johan Laidoner.

Toimetaja veerg
Me ei loobu

Minevik ei unune
10 Järvamaal Vanaõuel valmis rahvussangar Harald Nugiseksi auks mälestusväljak, mida olid avama tulnud Haraldi vanad võitlus- ja aatekaaslased.
24 Okupatsioonikahjude hindamine ja ühise metoodika väljatöötamine koostöös Eesti, Läti, Leedu ning Poola kodanikeühendustega.
28 Hans-Heiki Laja vanglapäevik. Koolipingist arreteerituna, tuli veeta neljas Nõukogude Liidu vanglas ja kaheksa aastat sunnitöölaagris.

Arvamus
14 Eesti riigi veteranipoliitika on õigusliku järjepidevuse põhimõttega vastuolus, kuna see ei arvesta Teises maailmasõjas Eesti vabaduse eest võidelnutega.
21 Jaak Valge kõne Eesti suveräänsusest ja provintsistumisest Eesti Vabariigi Riigikogus 19. novembril 2015.
39 Siberi mulda on jäänud tuhanded küüditatud eestlased. Ees seisab määratu töö Venemaale maetud hukkunute nimede ja matmiskohtade väljaselgitamisel.

Tagasivaade
44 Suur põgenemine Eestist 1944. aasta sügisel. Rinde lähenedes püüdsid tuhanded pered Punaarmee sissetungi eest põgeneda. Teadaolevalt lahkus augustis ja septembris 1944 Eestist umbes 80000 inimest.
68 Galina von Wahl – vabatahtlikult küüditatud. Eesti Vabariik kuulutati kuuldavasti välja kõikidele Eestimaa rahvastele. Toona elas siin baltisakslasi ja vene valgeid, kes olid Eesti riigile lojaalsed ning kannatasid ja kaotasid koos meiega.
60 Skaudipealik Jämesäär jättis palju jalajälgi eestluse rajale ka seal, kus see oleks võinud tänaseks juba rohtu kasvanud olla.

Ajalugu
51 Hitleri plaanid Inglismaa ja NSVL-iga. Hitleril ei olnud plaanis hävitada Briti Impeeriumit. Ta pidas seda impeeriumit vajalikuks maailma poliitilise tasakaalu hoidmiseks ning lootis, et inglased kaitsevad oma impeeriumiga Aasiat bolševiseerumise eest.
40 Kuhu siis ikkagi kadus admiral Johan Pitka? Toome lugejani mõned versioonid suurmehe salapärasest kadumisest 1944. aasta kaitselahingutes.

Kultuur ja Elu
56 Avati kolme Eesti jaoks olulise kultuuritegelase – Aino Tamm, Mari Raamot ja Jaan Tamm – ühine mälestuskivi Viljandimaal Kitsi talu õuel.
66 Tartus Pauluse kalmistul avati hiljaaegu Vabadussõjas langenute mälestusväljak. Ilusat sündmust jäi varjutama monumendile kirjutatud nimede õigekirjareeglite rikkumine.
72 Evald Okas – rahvakunstnik, kes oskas ka karikatuure joonistada.


Tants vanakuradi vanaemaga

Eesti veteranipoliitika

Galina von Wahl

Põgenemine 1944

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!