Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2013 sisukord:

Intervjuu
4 Hollandlanna Inge Melchioril on käsil doktoritöö Eesti lähiminevikust, mis hõlmab Teise maailmasõja ja sellele järgnenud nõukogude repressioonide lugusid. Samuti on valmimas ka film Eesti vabadusvõitlejatest.

Toimetaja veerg
Matrjoškad on vallutanud pealinna poed

Minevik ei unune
11 Sinimägede pärand. Tunnistagem, et just 1944. aasta Sinimägede sangarid ja teised Eesti eest võidelnud sõjamehed olid need, kes on pärandanud meile edasi elamiseks vajaliku au. Nii on Sinimägedest saanud Eesti sõjameeste sõdurivapruse, eestlaste rahvusliku vaimsuse ja uhkuse ning väärikuse sümbol.
44 Kas lahkus viimane Grenaderimäe sangar? Inglismaal saadeti viimsele teele Sinimägede kaitselahingute üks kangelastest, allohvitser Richard Säägi.
54 Lääne- ja Idamaade vabatahtlikud Wehrmachti koosseisus aastatel 1941–1945.

Arvamus
50 1935. aastal püstitati Narva jõe kaldale Vaasa külla ausammas kaitseväe I polgu langenute mälestuseks. Ausamba taaspüstitamine ja kaitserajatiste eksponeerimine annaks võimaluse põneva sõjaajaloolise ekspositsiooni loomiseks.
69 Vana pläss. Kui palju on nõukogude propagandaplakatitel ning internatsionaalsel tõlkekirjandusel pistmist rahvuskultuuriga?

Lennuväeposid
32 Eesti lennuväepoisid – kes nad olid? Vaino Kallase kaheosaline ülevaade lennuväe abiteenistuse sünniloost ja eesti noorte soovist, aidata igati kaasa kodumaa kaitsmisel.

Tagasivaade
20 Möödunu kauge ja ometi nii lähedane. Ild Ratas pöördub oma mälestustes veel kord tagasi lapsepõlve aega, aastatesse 1940-1941, mil tänavatel marssisid võõras vormis sõdurid ja ees ootas sõit "suurele kodumaale".
24 "Erinevad jõulud minu elus". Mälestuskillud toob lugejateni Ild Ratas.
41 Möödus 10 aastat okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seadust. Seaduse saamislugu meenutab Kuno Raude.
27 Käisime külas Velisel, Sillaotsa Talumuuseumis. See on koht, kus saame näha ning tajuda oma rahvapärimust ja tehnilist kultuuri, mis oma huvitaval moel aitab kaasaega minevikuga mõõta.

Kultuur
64 Tartumaal Luunjas avas klaverimuuseum Ernst Hiisi nimelise filiaali. Praegusel hetkel on eksponeeritud kaheksa klaverit: kuus Hiisi valmistatud pilli ja kaks temaga otseselt seotud klaverit.
70 Mitmekülgse kultuuritegelase August Pulsti sünnist täitub 14. jaanuaril 125 aastat. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum soovib Pulsti pidunädalate raames taas kord inimeste ette tuua kohalikke külapillimehi ja laulikuid.
73 Kunstnik Heldur Lassi hindab vabadust tegeleda loominguga vaid siis, kui hing seda vajab. Tema jaoks on kõige olulisem tööprotsess ise. Erinevas tehnikas valminud tööd on talle tähisteks endasse uskumise teel.


 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!