Kultuur ja Elu sügisnumbri 3/2012 sisukord:

Intervjuu
4 Neeme Järvi (75) – Vardo Rumessen (70). Selle aasta suvel tähistasime Eestile kogu maailmas rohkesti tähele­panu ja kuulsust toonud kahe aatelise mehe ja sõbra juubelit.

Toimetaja veerg
Häbi.

Minevik ei unune
11 XX Eesti Relvagrenaderide Diviisi võitlejad kogunesid Sinimägedes. Eakad sõjamehed, kelle arv kokkutulekutel jääb aastatega üha vähemaks, on välja vahetanud arvukas noor põlvkond.
13 Tartu Vabadusvõitlejate Ühenduse juhatuse arvamusavaldus Riigikogu tunnustuse kohta Eesti kodanikele.
16 Vabadusvõitlejad avasid Tehumardi öölahingu paigas mälestuskivi.
18 Stalin vajas Hitlerit kommunismi teerajajana Euroopas. Stalini eesmärgiks oli sõda, mis Euroopa riikide arvel pidi suurendama Nõukogude Liidu liitriikide arvu.
52 Wehrmachti võitlusest Idarindel 1941–1945 kirjutab Jüri Kotšinev.

Elu
30 Skaut jääb skaudiks alati! Eluaegse skaudina on Endel Altojal põhjust pidada kahte juubelit korraga, oma 90. juubelisünnipäeva ning 100 aasta mõõdumist Eesti skautluse algusest.
35 Kalju Mätik 80! Tõeline kodanik ja vabadusvõitleja, terase mõistuse ning terava keelega, üritustel oma mõtete kartmatu väljaütleja, põhimõttekindlalt osalemas vabaduse ja õiguste kaitsel Eesti Vabariigis.

36 Allveelaevade hävitajal Storoževoi teeninud kolmanda järgu kapten Sablin esitas 1975. aasta sügisel laeva raadio kaudu palju poliitilisi ja sotsiaalseid nõudmisi, muu hulgas kõlas üleskutse kõrvaldada NLKP ühiskonna juhtimisest ning luua uus „progressiivsem” partei.

Arvamus
40 Miljon eestlast? Linnastumine on olnud ajalooline vajadus, kuid maa tühjenemine saab riigile omakorda saatuslikuks, sest linnades sünnib palju vähem kui sureb ja seega kujunevad linnad meil eesti rahva surnuaiaks.

Tagasivaade
44 Bruno Laane sõjajärgsed rännakud. Immigrandina USAs.
60 Möödus 20 aastat päevast, mil Rakvere vabadussõja ausammas teistkordselt püsti sai. Arhitekt Kuno Raude kirjutab, kuidas ausamba taastamine tegelikult aset leidis.
42 Sergei Soldatovi raamat "Taassünni põuavälgud".

Kultuurilugu
64 Fellini viimane parunipere Ungern-Sternbergid on teenimatult unustatud. 729-aastase Viljandi linna praegustel juhtidel puudub respekt ajaloo ees.
74 Haapsalus vanaduspõlve pidav Ester Kõrvits räägib oma elust ja armastusest ning suurest kirest luule, kunsti ja kollektsioneerimise vastu
.


 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!