Kultuur ja Elu 3/2012


Kultuur ja Elu 2/2012

 

 

 

 


Bruno Laane sõjajärgsed rännakud
Immigrandina USAs

Algusosa: KE 4/2011
FOTOD: ERAKOGU


Bruno Laane New Yorgis tööd otsimas. On 1949. aasta kevad.

Bruno jõuab New Yorki

11. mail 1949 jõudsin New Yorki sõjaväe transportlaeval General Willard Holbrook. Taskus kaks USA dollarit, olin valmis alustama uut elu uues maailmas.
Minu sponsoriteks läbi Lutheran World Federationi oli eesti abielupaar Walentiin ja Elfriede Weiderpass. Nad olid mul sadamas vastas ja sõitsime koos nende elukohta 20 Simpson Street, New Yorgi Bronxi linnaossa.
Weiderpassid olid rännanud Eestist välja Brasiiliasse 1923. aastal ja hiljem ümber asunud USAsse. Neil ei olnud lapsi. Walentiin oli juba pooleldi erus. Ta oli elukutselt puusepp, üles-alla liikuvate akende installeerimise erialaga. Elfriede oli vabakutseline kunstnik, kes töötas fotode retušeerijana ühes fotostuudios. Nad olid sügavalt usklikud ning kuulusid Eesti Betaania Nelipühi Kogudusse. Käisid regulaarselt kirikus, söögipalvet öeldi enne igat söögiaega, ei joonud alkoholi ega suitsetanud. See ei teinud mulle raskusi, kuna mina ka ei suitsetanud, ja ma ei tundnud puudust mõne joogi või õlle järele.
Olles Saksamaal Geislingeni põgenikelaagris, olin lubanud ühele oma toanaabrile, Hannes Tulvingule, et niipea kui saan, kirjutan talle oma muljeid Ameerikast. Ja nii ma tegingi. Ilma igasuguse pingutuseta kirjutasin 21 lehekülje pikkuse kirja. Oleksin pidanud kasutama kopeerpaberit ja jätma endale sellest koopia. Hiljem oleks olnud endalegi väga huvitav seda lugeda. Nüüd, palju aastaid hiljem, ei oska ma nendest esimestest muljetest palju midagi kirja panna.
Kuna olin õppinud Saksamaal ülikoolis ehitusteadust peaaegu kolm aastat ja inglise keelt kesk­koolis Eestis, arvasin et mul peaks olema võimalik saada kas mõne inseneri abi või joonestaja töökohta mõnes konstrueerimisbüroos. Selgus, et hetkel oli ehitusinseneride alal teenistuskohti vähe saada. Nii hakkasin otsima kohta kas mõnda büroosse posti sorteerima või midagi sellesarnast. Ei leidnud midagi. Lõppeks, pärast kahte või kolme nädalat otsimist, sain tööle nõudepesijana Pickfordi kiirsööklasse 149th Street ja 3rd Avenue nurgal. Mulle maksti seaduspäraselt miinimumpalka 75 senti tunnis, millest arvestati söögi eest osa maha.

Restoranis oli nõudepesemine kõige madalam töö. Koristaja, kes tõi laudadelt tarvitatud nõusid kööki, oli nõudepesijast juba kraad kangem. Ta sai ettekandjatelt vahel isegi mõne väikese jootraha. Nõudepesija oli restoranis kindlasti kõige madalamal astmel. Kui suurt hunnikut musti nõusid polnud parajasti pesemist ootamas, siis oli nõudepesija kohus minna põrandaid pesema. Kuna see kiirsöökla oli lahti 24 tundi ööpäevas, pesti põrandaid isegi siis, kui kunded lauas istusid. Pole kerge pesta kiiruga põrandat, ilma et pesu­lapp kogemata kellegi kinga vastu ei läheks. Kui see juhtus, siis kohe kuulsid sellest. Siiski sain kord või kaks 25 senti jootraha põrandaid pestes. Varsti selgus mulle, kui raske on töö restoranis, kus pead kogu aeg jooksma. Puhkeajad olid õndsad ajad, kui said mõneks minutiks istuda toolile ja tõsta surisevaid jalgu teisele toolile. See on mul praegugi restoranides olles meeles, ja ma ikka püüan anda jootraha ka sellele, kes mu laualt nõusid koristab.
Esimesed nädalad New Yorgis elasin lahkete Weiderpasside juures. Eesti Majas 34. tänaval kuulsin, et keegi ameeriklane William Sudduth aitas üliõpilasi leida kontakte ülikoolidega. Bill Sudduth oli olnud UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) ametnik Saksamaal Heidelbergis. Pärast naasmist koju New Yorki ta hakkas ta kirjutama innukalt kirju ja kasutama isiklikke kontakte, et saada stipendiume üliõpilastele, kes olid käinud peamiselt just Heidelbergi ülikoolis. Ka mina läksin tema jutule.
Tema korter 87. tänaval oli kui kodutute isikute laager, kus peatusid mitmed hiljuti USAsse jõudnud üliõpilased. Billi näpunäidete kohaselt kirjutasin paarile ülikoolile, küsides stipendiumi saamise võimalustest, et jätkata Saksamaal poolelijäänud õpinguid. Samal ajal töötasin edasi nõudepesijana.
Läksin ühel õhtul kinno. Mängis kuulus film „Gone with the Wind” („Tuulest viidud”). Üsna pea lihtsalt pidin lahkuma kinosaalist, kuna ma ei kannatanud vaadata ühte filmi sõjast. Ilmselt olid minu enda sõjamälestused nii tugevalt hingepõhjas, et ma ei suutnud sundida ennast kaasa elama ühele teisele sõjaolukorrale, olgugi et see oli olnud juba eelmisel sajandil ja ainult kinolinal. Mul polnud isegi kahju 25 sendist, mille olin maksnud sissepääsuks.
Mul oli Saksamaal hulk sõpru ja tuttavaid, kellel polnud sponsoreid emigreerumiseks Ühendriikidesse. Kuna ei paistnud, et valitsus oleks kontrollinud sponsorite majanduslikku tagapõhja ega ka mitte pakutavate töökohtade tegelikku olemasolu, oli üsna lihtne olla kellelegi sponsoriks. Kui uustulnuk oli nõus tööle hakkama, ei tekkinud probleeme niikuinii. Seega mina, nõudepesijana, elades ajutiselt Weiderpasside juures, täitsin pabereid, saades sponsoriks sõber Aare Truumaale. Varsti pärast seda täitsin pabereid, saades sponsoriks Antsmannide neljaliikmelisele perekonnale, kelledega olin elanud ühes majas Geislingeni põgenikelaagris. Tegelikult kujunes nii, et kui kumbki neist jõudis New Yorki, olin mina ammu New Yorgist ära kolinud. Olin küll juba enne palunud teisi sõpru New Yorgis, et neid sadamas vastu võtta ja olla neile algul abiks. Miks muretseda? Neil kõigil läks hästi.


Kohalikud eestlased New Yorgis, trepil perekond Weiderpassid.

Suvelaager New Hampshire’i osariigis

Suve alguseks kandis Bill Sudduthi töö vilja. Ta oli kokku leppinud Tufts Ülikooli usuteaduse dekaani, dr. John Ratcliffiga, et nad korraldavad välismaa üliõpilaste laagri Ratcliffide suvekodus New Hampshire’is. Laagri otsesed kulud pidi kaetama Tufts üliõpilaste selleks otstarbeks korraldatud korjandusest. Panin nime kirja, kuna nõudepesijana polnud palju lootust edasi saada, kuid laagris oleks vast võimalusi tutvusi luua mõnda ülikooli stipendiumi saamiseks.
Ettenähtud päeval tuldi meile autodega järele ja sõidutati ilusasse maakohta West Camptoni, New Hampshire’i osariiki. Meid oli umbes tosin tudengit, mitmest rahvusest poisse ja tüdrukuid. Ratcliffide suvemaja oli tegelikult vana kasutamata farm mitte kaugel ajaloolisest Ichabod Crane’i ühetoalisest koolimajast. Laagrit juhtisid dr. Ratcliff ja tema abikaasa Lucille. Mõlemad olid väga lahked inimesed. Neil oli abiks kaks usuteaduse üliõpilast Tuftsist.
Tegime mitmesuguseid töid nagu parandasime farmi maju ja silusime kruusatud teid. Kuulasime ka loenguid inglise keele ja Ameerika ajaloo kohta. Inglise keele tunde andis dr. Ratcliff ise. Me olime kõik õppinud inglise keelt juba Euroopas. Olime õppinud grammatikat ja teadsime ka keerulisemate sõnade tähendusi. Olime õppinud kirjakeelt. Dr. Ratcliffil näis aga olevat mulje, et kõik uued immigrandid õppisid oma inglise keele tänavalt ja kasutasid slängi. Nii ta püüdis meid õpetada mitte kasutama slängi. Näiteks ta püüdis meid veenda mitte kasutama sõna ain’t. Ta ei taibanud, et me üldse ei teadnud, mida tähendab slängisõna ain’t. Ta õpetas meid, et me ei ütleks anvelope, vaid ütleksime envelope. Me ei saanud aru, miks keegi peaks ütlema anvelope, kui sõna on selgelt envelope. Alles hiljem sain aru, et ka see oli slängiväljend.
Dr. Ratcliff tahtis meist teha grupi­fotot. Üheks võtteks ta palus, et me kõik lehvitaksime. Nii lehvitasimegi, liigutades käelaba üles-alla. Nagu jättes jumalaga. „Ei-ei! Lehvitage ikka käelabast paremale ja vasakule, mitte üles-alla!“ Me ei teadnud, et ameeriklane lehvitab tervituseks või jumalagajätuks, liigutades käelaba paremale ja vasakule.
Laulsime vanu ameerika laule. Meid viidi autodega White Mountaini mägedesse ja nautisime New Englandi väga ilusat loodust. Kaheksa nädalat möödus ruttu ja sõitsime tagasi New Yorki, ilma et oleksime kohanud teisi professoreid Tuftsist või mõnest teisest ülikoolist. Ikka ei saanud teha tutvusi stipendiumi saamise lootuseks.
Tagasi New Yorgis kolisin koos paari teise tudengiga suvelaagrist Bill Sudduthi korterisse. Arvasin, et nii on parem, kuna siis olen lähemal, kui mingi võimalus peaks avanema. Bill Sudduth oli ennastsalgav mees, lahke ja valmis aitama Euroopast vastsaabunud noori inimesi. Mõni aasta hiljem, kui ma olin juba Los Angeleses, ta helistas mulle, et keegi oli teda petnud ja ta vajas laenuks 500 dollarit. See oli tol korral minu ühe kuu palk. Saatsin selle summa viivitamatult. Näis, et ta õnn oli pöördunud. Mõni aasta hiljem ta pankrotistus ja ma jäin oma 500 dollarist ilma. Siiski soovisin talle kõike head. Mul oli hea tunne, et olin saanud teda aidata.
Päev või kaks pärast New Hampshire’ist New Yorki tagasijõudmist, enne kui sain hakata tööd otsima, helistas dr. Ratcliff Bostonist, küsides kas olen saanud endale stipendiumi. Ei, ma ei olnud. Ta ütles, et saaks korraldada nii, et üks usuteaduskonna stipendiumidest kantakse üle minu jaoks inseneriteaduskonda, kui ma seda tahan. See kataks minu õppemaksu, kuid peaksin ülalpidamise ise teenima. Haruldane, õnnejumalanna ei olnud mind maha jätnud!

Üliõpilane Tufts College’is

See oli septembris 1949. Pakkisin oma kohvri ja sõitsin bussiga New Yorgist Bostonisse. Sel ajal oli Tuftsi ametlik nimi veel Tufts College. Mõni aasta hiljem sai uueks nimeks Tufts University. Tufts on keskmise suurusega eraülikool Bostoni lähedal Medfordi linnas. Kuna dr. Ratcliff oli usuteaduskonna dekaan, elasid nad ülikoolile kuuluvas majas aadressil 20 Professors Row. Maja kolmandal korrusel olid toad üüritud teistele üliõpilastele. Ratcliffid andsid ka mulle toa, mille eest puhastasin maja ja ka üliõpilastele üüritud tube.
Eelmisel kevadsemestril olid üliõpilased korjanud raha ühele abivajajale üliõpilasele Euroopast. Selleks saingi mina. Nad andsid mulle 200 dollarit, mida hoidsin ülikooli laekuri käes, kust sain seda raha oma vajaduse järgi. Üliõpilaskorporatsioonid olid omalt poolt lubanud kutsuda mind külalisena nendega koos sööma. Seega olid minu põhilised mured esialgu lahendatud.
Inseneriteaduskonnas hinnati minu õpingute käiku ja tehtud eksameid Saksamaal ning mind pandi neljanda aasta kursusele. Eestis olin ma loomulikult teinud koolitööd eesti keeles, Saksamaal olin jätkanud saksa keeles ja nüüd pidin edasi tegema inglise keeles. Tegelikult see ei olnudki nii raske, kui algul paistis. Oli huvitav, et ehkki minu põhiline keel oli eesti keel, olin õppinud paljusid tehnilisi termineid ja kontsepte saksa keeles ning nüüd jätkasin inglise keeles, aga ma ei teadnud nende vasteid eesti keeles.
Et harjuda rohkem inglise keelega, soovitas minu nõuandja professor Earl Littleton selle asemel, et võtta ühte inglise keele kursust, saaksin vast laialdasemat ülevaadet inglise keelest, kui võtaksin mõne kursuse mitte-tehnilisel alal. Nii sai mulle üheks kursuseks, sotsiaalsed probleemid (Social Problems), mille raames me külastasime haiglaid, hoolekandekodusid, puuetega laste kodusid. Et harjutada minu inglise keele valdamist, suunati mind kõnekursusele Public speaking.
Õppisin ärilist õigusteadust (Business Law). See kursus oli küll aeg-ajalt üsna keeruline, kuna mõnel õigusteaduses kasutataval sõnal oli sõnaraamatus viis või kuus tähendust. Ka oli väga kasulik kursus, tehniline majandusteadus (Engineering Economics). Hiljem ehitusinsenerina töötades oli mul eriti hea meel, et olin suunatud õigusteaduse ja majandusteaduse kursustele, sest neid teadmisi oli ühel inseneril tihti vaja.
Inglise keele kasutamine tehnilistel kursustel ei teinud erilisi raskusi, kuna paljudel tehnilistel mõistetel inglise keeles on sama sõna tüvi kui saksa keeles, mida olin juba Saksamaal õppinud. Segadust oli küll inglise mõõduühikute süsteemiga. Jalgade, jardide, tollide ja naeltega arvestused on võrreldes meetrisüsteemiga palju keerulisemad. Esimesel koolipäeval anti meile kodutööks arvestada ühte tala, millele oli pealepandud raskus näidatud tonnides ruutjala kohta. Pidin arvestama talas oleva pinge naeltes ruuttollile. Avasin sõnaraamatu, et näha kui mitu naela on ühes tonnis. Leidsin et sõnaraamatus oli viite liiki tonne: long tons, short tons, metric tons, brutto register tons, shipping tons! Milliseid tonne kasutada arvutuses?
Oli küllaltki tegu, et kohaneda tavade ja kommetega uuel maal. Näiteks mind tõesti segas, kui keegi minuga rääkides aeg-ajalt minu nime kordas. Mäletan, et kurtsin ühele teisele tudengile: „Isegi kui olen kellegagi ainult kahekesi tühjal tänaval ja ei saa olla kahtlust, et ta räägib minuga, ta ikka kordab aeg-ajalt minu nime. Tundun endale nagu tedretähtedega koer.” Isik, kellele kurtsin, oli sõnatu. Oli tõesti üllatunud minu kommentaarist. Paar aastat hiljem ma nägin Dale Carnegie raamatust „How to Win Friends and Influence People, kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi, et igaühele pidi meeldima kuulda oma nime. Nii oli inimestele õpetatud kasutada jutu sees vestluskaaslase nime. See oli uudiseks minule.

Tegin kommete suhtes tahtmatult vigu. Kui olin olnud paar nädalat lõuna- ja õhtusöökidel mõne üliõpilaskorporatsiooni külaline, oleksin pidanud neile saatma väikese tänukirja. Kuid mina tänasin ainult suuliselt. Keegi oleks võinud mulle mainida, et teha seda ka väikese kirjakesega. Ameerika viisakuskomme.
Kutsusin ühe tütarlapse Bostoni sümfoonia orkestri Tufts Night at the Pops kontserdile. Nädal enne kontserti neiu ütles, et tema üliõpilaskorporatsiooni liikmed pidid minema sellele kontserdile õhtukleitides. Mul ei olnud midagi selle vastu, peaasi et mina ei pidanud kandma õhtuülikonda, kuna seda mul ei olnud. Taipasin alles hiljem, et kuna tema pidi minema õhtukleidis, oleksin mina pidanud küsima temalt mis värvi kleiti ta kavatseb kanda ja siis kinkima kleidile sobiva corsage lillekimbukese. Jälle tava, mida ei teadnud.
Detsembris, enne minu esimesi jõule Ameerikas, kutsuti mind ühele skautide õhtusöögile mõttega, et räägin neile eesti jõulukommetest. Kuna ma ei teadnud ameerika jõulukombeid, siis nendega juttu vestes näis, et mõlema maa jõulukombed on sarnased. „Jah, Eestis toome ka jõulupuu tuppa.” „Jah, meil on ka jõuluvana.” „Jah, ta toob ka kinke.” Aga ma ei teadnud, et ameerika jõuluvana tuleb jõuluõhtul läbi korstna, kui kõik lapsed magavad ja jätab kingid kamina juurde. Alles esimesel pühal lapsed leiavad neid kinke. Oleksin pidanud ütlema, et Eestis jõuluvana tuleb jõuluõhtul isiklikult kui lapsed on veel üleval ja toob kaasa kinke. Ta laseb last kas ütelda salmi, laulda, mängida mõnda muusikariista või tantsida enne kingi saamist. Et eesti jõuluvanal on kaasas ka vitsakimp lastele, kes ei oska midagi jõuluvana rõõmuks teha. See jäi kõik ütlemata. Või ma ei teadnud ka, et paljud ameeriklased viskavad jõulupuu välja kohe pärast esimest püha selle asemel, et seda teha alles pärast kolmekuningapäeva, pärast 6. jaanuari, nagu Eestis. Õhtusöök skautidega kujunes igavaks. Mul oli kahju, et ei osanud neile midagi rohkemat pakkuda, et nende õhtut huvitavamaks teha.
Kord üks üliõpilane pakkus mulle sigaretti. Kui ma ei võtnud sigaretti vastu ja ütlesin „Tänan, kuid ma ei suitseta.” oli ta üllatunud. Ta küsis „Kas Eestis ei ole sigarette?” Rumal küsimus, kuid üsna tavaline viga, kui keegi märkab mõnda teguviisi või omapära ühe teisest vähemtuntud rahvusest isiku juures ja siis püüab seda omapära üldistada kogu sellele rahvusele.
Vahetevahel Ratcliffid kutsusid mind õhtusöögile. Kord juttu vestes küsisin „Miks ameeriklased hoiavad kahvlit vasakus käes ja siis toidu suhupanemiseks võtavad kahvli paremasse kätte, enne seda pannes noa paremast käest diagonaalselt taldriku servale. Oleks ju palju lihtsam hoida kahvel alati vasakus käes ja jätta nuga paremasse kätte nagu tehakse Euroopas.” Dr. Ratcliff vastas „Muidugi see oleks kiirem, kuid õhtusööki süües meil ei ole kiiret. Me meelega veedame aega ja naudime keskustelu ning toitu taldrikul.” Eks tal ole õigus kah.
Või näiteks lauda kattes loeti ebaviisakaks panna söögilauale kangeid jooke samaaegselt õllega. Kuna siis paistaks, et sa oled kooner ja püüad väga odavalt oma külalisi purju joota. Õllega koos viina joomine teeb ju inimese rutem purju. Lauale pandi kas seda või teist, mitte mõlemaid korraga. Ratcliffide juures sellest küll lugu ei olnud. Ei mäleta, et nad oleksid üldse alkohoolseid jooke tarvitanud.
Massachusetts osariigis olid juba ammusest ajast Blue Laws, sinised seadused. Ei tohtinud tantsida ega juua alkohoolseid jooke pärast laupäeva keskööd. See pidi tagama, et oled kaine pühapäeval kirikusse minekuks. Panin tähele et kirde USAs, New Englandi ümbruses eriti või vast üldiselt idarannikul, hoitakse vanu ameerika kombeid palju rangemalt au sees kui läänerannikul. Mõnedki tavad olid teised kui Euroopas, kuid mitmel viisil on ameerika tavad vast sõbralikumad kaaskodaniku suhtes, kui olin tähele pannud Euroopas.


Bruno Münchenis alguse saanud õpingud jätkuvad Tufts Universitys, Medford Massachusetts.

Tufts ülikoolis käies elu oli mõnus. Tihti oli mitmesuguseid kontserte, teatrietendusi, loenguid, koosviibimisi, pidusid ja muidugi ka intensiivset õppimist. Mõned kursusekaaslased hakkasid juba veebruaris täitma avaldusi, et jätkata õpinguid magistri kraadi saavutamiseks. Et mitte neist kehvem olla lasksin endale ka saata avalduse blankette kahelt lähedalolevalt ülikoolilt, Harvardist ja Massachusetts Institute of Technology’st. Harvard tahtis teada umbes 200 sõnaga miks ma tahan õppida, et saada magistri kraadi ja miks just Harvardist. Mõtlesin et küll on aga upsakad ja viskasin nende poolt saadetud informatsiooni-paki prügikasti. Täitsin avalduse MITsse ja saatsin selle neile ehkki ma kuigi tõsiselt ei mõtelnud jätkata oma õpinguid peale bakalaureuse kraadi saamist. Ma ei kahelnud, et saaksin hakkama õpingutega, kuid tahtsin hakata tööle ehitusinsenerina ja lõppeks teenida ka korralikku sissetulekut.
Jõudis kätte maikuu ja mu õpingud hakkasid lõpule jõudma. Kuna ma ei olnud kulutanud kogu 200 dollarit, mis oli mulle lubatud teiseks semestriks, ma jätsin ülejäänud raha sellesse välismaa tudengi fondi mõnele teisele pennita tudengile, kes pidi tulema Tufts’i septembris. Kuna neil ei olnud veel teada kellele nad annavad minu vabaksjäänud stipendiumi, soovitasin neile ühte eesti noormeest nimega Liiband. Ma ei olnud teda kunagi kohanud, kuid tundsin tema õde Jola Liiband’it (hiljem Jola Lusik). Samuti tundsin Saksamaal olles nende isa, kes kuulus ka korporatsioon Rotaliasse samuti kui minagi. Hans (Ats) Liiband valitigi järgmise aasta stipendiaadiks. Tema sai varsti üle ülikooli kuulsaks kui hea korvpalli mängija ülikooli meeskonnas.
Juunis 1950 lõpetasin Tufts ülikooli saades Bachelor of Science in Civil Engineering, bakalaureuse kraadi ehitusteaduses. Olin rõõmus ja väga tänulik Ratcliffidele, et nad olid mulle andnud selleks võimaluse. Vahepeal inseneride alal tööpõld ei olnud palju muutunud ja tööd oli ikka raske leida. Kõige parem, mida sain, oli hakata tööle joonestajana Bethlehem Steel firmas Cambridge’is joonestades betooni pandavaid raudarmatuure. Palgaks lubati 200 dollarit kuus. Olles ülikooli lõpetanud ehitusinsenerina polnud see suurem asi töö, kuid oli ikkagi mingi algus.

Korea sõda või M.I.T.

Ma ei saanud veel kaua sellel kohal töötada, kui algas Korea sõda ja varsti saingi selle kuulsa kirja, mis algab sõnaga Greetings, tervitus, ja et mind mobiliseeritakse USA Armeesse. Järgnev arstlik läbivaatus tunnistas mind sõjaväekõlvuliseks. Mu tuju langes. Kuna olin juba olnud sõdur Teises Maailmasõjas ja ka sõjavang venelaste käes, mul ei olnud tahtmist alustada jälle otsast peale. Ei lugenud, et seekord oli lootust olla võitja poolel. Vahelduseks.
Ja siis õnnejumalanna naeratas jälle. Sain kirja Massachusetts Institute of Technology’lt, et olin vastu võetud magistri kraadi taotlemise kursustele algusega eeloleval septembril. Ostsin neljaliitrilise pudeli muskatell veini ja pühitsesime head uudist koos oma kahe korterinaabriga, Vello ja tema venna Jüri Kampmanniga. Elasime tolkorral Cambridge’is otse üle tänava Harvard ülikooli Lamont raamatukogust. MIT on umbes poolteise kilomeetri kaugusel Harvardist. Aluseks võttes minu vastuvõtmist MITsse mobilisatsiooniamet pikendas minu sõjaväkke astumist kuni lõpetan õpingud MITs. Las’ sõda ootab, mina lähen tagasi kooli! Täie entusiasmiga.
Jätkasin tööd Bethlehem Steel juures kuni kooli alguseni. Ei olnud reaalne, et jõuaksin säästa ülejäänud suve jooksul 800 dollarit järgmise aasta õppemaksuks. Uurisin võimalusi saada stipendiumi õppemaksu ulatuses. Pidi olema nõrk majanduslik seis ja lisaks sellele tuli saada õpingutes vähemalt “B” keskmise, s.t. et hinnete keskmine oleks vähemalt „hea”. Kartsin, et ma ei suuda saada nii häid hindeid. Mõtlesin, et küll on häbi, kui minu hinnete keskmine on alla nõutavat. Teadagi, et MIT on maailmakuulus ülikool kõrgete standarditega. Rääkimine paari teise tudengiga, kellega olin olnud koos Tuftsis, ei aidanud ka põrmugi. Nad ise ei olnud MITsse avaldusi sisse andnud. Olid pidanud sissesaamist lootusetuks. Imestasid ainult, et kuidas mind oli vastu võetud MITsse. Mäletan, et vastasin: „Ma ei tea. Kõik mis tegin, oli et saatsin sisse avalduse.”

Varsti oli juba liiga hilja niikuinii, et sisse anda avaldust stipendiumi saamiseks. Oli siiski veel aega võtta ülikoolilt laenu õppemaksu tasumiseks. Laenu võtmine ei näinud olevat nii hirmuäratav tegu. Saingi laenu sügissemestri ulatuses. Tegelikult jõuludeks selgus, et ma olin õppeedukuses saanud kõrgema kui „B-keskmise” ja ma oleksin võinud taotleda stipendiumit. Nüüd oli aga juba liiga hilja ka stipendiumi taotlemiseks kevadsemestriks. Nii võtsin uue laenu ka kevadsemestri õppemaksuks. Argpüks.
Septembris õpinguid alustades selgus, et kui võtan rohkem kursuseid kui norm, ja kui teen nõutava teadusliku töö samaaegselt kevadsemestri kursustega, võiksin saada magistri kraadi ühe aastaga. See aga ei jätaks üldse aega isegi mõneks osa-ajaliseks tööks. Ainuke tee raha teenimiseks oli leida teaduslikuks tööks mõni teema, mille eest saaksin makstud. Leidsin sellise teema Soil Mechanics, aluspinnase mehaanika osakonnas professor Donald Taylorilt.
MITs oli õppimise suhtes press kõvasti peal. Pole ime, et MITs ei ole näiteks jalgpalli meeskonda, mis oleks ennekuulmatu praktiliselt igas teises ameerika ülikoolis. MITs pole tudengitel lihtsalt aega selliseks tegevuseks. Vähem aeganõudvad spordid olid küll populaarsed.
Ühte esimest eksamit tehes oli mul tulemus nigel. Professor kutsus mind enda juurde ja ütles, et ta näeb, mis on viga. Et ma pean oma eksami tegemise taktikat muutma. Eksami tulemusi hinnates ei loe, mis järjekorras on ülesandeid lahendatud. Seepärast on kasulik algul silm kõikidest ülesannetest üle lasta ja alustada ülesandega, mis minule tundub olevat kõige kergem. Siis lahendada mulle kerguse poolest järgmine ülesanne ja nii edasi. Muidugi mõnele teisele tundub mõni teine ülesanne kergemana ja tema hakkab sellest peale. Nii kogud plusspunkte, oled palju rahulikum ja saavutad palju rohkem. Muidu võid juba esimese ülesandega takerduda, raiskad aega, hakkad närveerima, edasi ei jõua ja kukudki läbi. Pealegi ülesandeid antakse meelega nii palju, et keegi ei suudakski kõiki ülesandeid antud ajaga lahendada ja nii pole midagi katki, kui mõne ülesandeni ei jõuagi. Seda tehakse, et hoida pressi peal ja et selgitada kes tegi kõige paremini, kes on järgmine ja nii edasi.
Kord ühe eksami tegemisel aeg sai täis ja professor palus tuua kõik tööd ette tema lauale. Klassi ettepoole minnes märkasin, et sõber Tuftsist, Melvin Rubin, pusis veel ühe ülesande kallal. Seisatasin hetkeks tema laua juures ja panin oma lahenduse Melvini laua servale, et ta saaks sinna pilku peale visata. Selle asemel, et sealt midagi kähku lugeda, nagu oleks iga teine õpilane Eestis teinud, Melvin vaatas mulle tõesti haavunult otsa ja ütles rõhutatult: “Bruno, what are you doing?” Bruno, mida sa teed? Mul oli piinlik, et olin nagu tema aususe tunnet püüdnud kaalule panna. Oli järjekordne tõend, et ameeriklane on põhiliselt aus inimene. Muidugi see ei tähenda veel, et siin ka sulisid ei ole.
Semestri ühe lõpueksami võtsime koju kaasa ja pidime lahenduse järgmisel päeval tagasi tooma. Professor ütles muiates, et kui tahate, palgake linnast mõni insener endale appi. Aga olge kindlad, et ta on tõesti hea insener, muidu teil ei ole temast selle ülesande juures abi.
Minu teadusliku töö teemaks sai Feasibility of Constant Volume Direct Shear Tests on Cohesive Soils. Sellest pidi saama üks osa suuremast uuringust, mille kohta professor Tayloril oli leping Army Corps of Engineers grupiga. Seega kevadsemestril mulle tasuti laboratooriumis katsete tegemise ja väitekirja kirjutamise eest üks dollar tunnis, maksimaalselt 20 dollarit nädalas. Summa väiksuse põhjenduseks oli, et nii väikese tasu eest Army Corps of Engineers ei saa mõjutada kuidas uurimust läbi viia ja üliõpilane saab sõltumatult teha oma tööd.
Kaval vastus. Mulle näis, et nad olid lihtsalt kitsid.


Massachusetts Institute of Technology (M.I.T).
Vello Kampmanni ja Bruno korterinaabrid, tudengid kommunistlikust Hiinast.

Tegelikult raha, mida olin suvel säästnud pluss see 20 dollarit nädalas, oli mulle küllalt, et läbi tulla. Üliõpilaselamutes elamine oli minu rahakotile kaugelt üle jõu käiv. Leidsin ülikooli lähedale toa üüriga 4 dollarit ja 50 senti nädalas. Tuba ei olnud suurem asi. Seal oli voodi, riidekapp, laud ja tool. Rohkem ruumi ei olnud millekski muuks. Tuppa pääsesin läbi köögi. Ülejäänud korter oli välja üüritud tubade kaupa peamiselt tudengitele kommunistlikust Hiinast. Võrreldes minuga hiina tudengitel oli rohkem raha ja nad võisid endale lubada suuremaid tube. Mul oli nendega läbisaamine väga hea, kuid kuna nad olid punasest Hiinast, ma kunagi ei hinganudki, et olin tegelikult ärapõgenenud Vene sõjavang. Kui nende õpingud olid lõpetatud, nad kõik siirdusid kohusetundlikult tagasi Puna-Hiinasse.
Cambridges on mitu naiste ülikooli. Nende tüdrukud pidasid silma peal Harvardi ja MIT poistel. Igal reede õhtul oli ülikoolis nimega Sargent rahvatants. Olin tihti nende külaline. See oli sobiv minu rahakotile, sest ainukene kulu oli 25 senti karastavate jookide kassasse. Ja tüdrukud olid ilusad. Meile õpetati mitme maa rahvatantse. Mul ei olnud autot, siiski mul ei olnud meeltmööda saata tüdrukut koju bussiga. Kasutasin teist taktikat. Kui ma ei tundnud tüdrukut, püüdsin välja leida kas ta elab jalutuskaugusel. Kui ta elas kaugemal, ma ei pakkunud end talle kojusaatjaks. Ei märganud, et keegi oleks solvunud. Ühel minu sõbral oli huvitav juhus. Kui ta hakkas tüdrukut õhtul koju saatma tüdruk küsis: “Kus on su auto?” Sõber vastas: “Autojuht toob kohe. See on üks kollast värvi auto.” Tüdruk oli imponeeritud. Varsti tüdruk nägi, et ette sõitis kollane buss. Ei tarvitse ütelda, et see oli nende esimene ja viimane kohtamine.
Kevad oli tulemas. Sõda Koreas kestis edasi ja teadsin, et niipea kui saan kätte magistri kraadi, Onu Sam tahab mind panna sõduri vormi. Miks mitte õppida edasi doktori kraadi saavutamiseks? See peaks võtma veel neli või viis aastat. Professor Donald Taylori soovitusel mind võetigi vastu MIT doktorantide programmi.
Kevade tulekuga mitmed firmad saatsid oma esindajaid MITsse intervjueerima viimase kursuse üliõpilasi. Panin ka nime kirja ja varsti mulle pakuti tööd Grumman lennukite ehituse firmasse. Nädal hiljem vabandati ja võeti pakkumine tagasi, kuna nad alles siis taipasid, et mul ei olnud USA kodakondsust. Igal nende teenistujal pidi olema USA kodakondsus.
Järgmiseks mind intervjueeriti Fluor Corporationi firma juhtkonna treeningprogrammile Californiasse, Los Angelesse. Nädal hiljem sain kirja, kus treeningprogrammi asemel pakuti mulle töökoht 350 dollarilise kuupalgaga nende joonestusosakonda. See oli suurem palk, kui ma oleksin saanud noore insenerina Bostonis. Peale selle nad lubasid mulle 8 senti miili kohta, et kolida Los Angelesse. Ilma neile seda ütlemata mõtlesin, et 8 sendiga miili kohta on küllalt edasi-tagasi sõiduks, et jõuda septembriks tagasi Cambridge’i ja alustada õpinguid Ph.D. kraadi taotlemiseks. Kuna otsisin tööd ainult suveks, võtsin vastu Fluor’i pakkumise.
8. juunil 1951 sain magistri kraadi Master of Science in Civil Engineering. Ühel MIT teadetetahvlil nägin, et üks teine tudeng nimega Bill Stookey sõidab autoga Los Angelesse ja ta otsib kaaslast, et jagada sõidukulu. Helistasin talle ja oligi kaup koos.

Minu ristiema Elise Soobik oli just emigreerunud Stockholmist Torontosse koos tütre Liliani ja poja Rauliga. Perekonnapea, minu ema vend Simu Soobik, oli uuesti abiellunud ja jäi Stockholmi. Raul oli minust aasta noorem ja Lilian temast noorem aasta või kaks. Meie pered olid Eestis olnud väga lähedased. Ma ei olnud neid näinud peale Eestist lahkumist 1944. aastal. Kuidas saaksin neile külla minna teel Los Angelesse? Ratcliffid tulid appi. Nad viisid mu autoga Torontosse. Paar päeva hiljem Bill Stookey tuli mulle järele ja hakkasime sõitma Metsikusse Läände tema uues Studebaker lahtikäiva katusega autos. Billi vanemad elasid Tacomas, Washingtoni osariigis. Mul polnud midagi selle vastu, et sõidame pikemat teed pidi läbi Tacoma Los Angelesse.
Oli muretu ja nauditav sõit lahtises autos läbi Ameerika Ühendriikide. Teel ajaviiteks rääkisin ka oma seiklustest kui elasin Saksamaal Karlsruhes lõbutüdrukute rajoonis. Bill arvas, et Ameerikas sellist asja küll ei ole. Mina arvasin, et kindlasti on. Kuidas tõestada? Montana osariigist läbi sõites jõudsime üheks õhtuks Butte linna. Näis kui tüüpiline väike kaevurite linnake. Arvasin, et siin peaks ju midagi sellist olema. Midagi kahtlast küll ei paistnud. Küsisime lihtsalt politseiniku käest. Võmm oli lahke mees ja näitas, et siit paar tänavavahet ja keerake paremale. Parkisime auto ja kõndisime piki tühja tänavat. Õhtune aeg. Ei kippu ega kõppu. Jäime lihtsalt seisatama. Varsti käiski klõps ja ühest uksest läks lahti väike luuk. Naeratav noorik küsis, et kas soovime sisse tulla. Billil kukkus suu lahti. Mina, kui vilunud kihvt käsi, küsisin hinda. Tänasin ja jalutasime edasi. Bill oli keeletu.
Sõitsime läbi Yellowstone rahvuspargi, piki Coeur d’Alene järve Seattle’i ja Tacomasse. Siis piki Vaikse ookeani kallast lõunasse läbi Portlandi, peatusime San Franciscos. Jõudsime Los Angelesse 27. juunil 1951.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv