Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2011 sisukord:

Intervjuu
4 Anu ja Kadri Tali –  kahe heledapäise tüdrukutirtsu tee Suurde Muusikasse.

Toimetaja veerg
70 aastat juuniküüditamisest

Elu
11 Karvane käsi WikiLeaksi kraanil ehk mis oli WikiLeaks enne ja mis on ta nüüd, ja kas ning kes teda kontrollib?
16 Naisajakirjanduse teerajaja Nellie Bly oli oma erakordselt julge ja värvika elulooga ees­kujuks tuhandetele Ameerika naistele.
60 Balti aadlijuurtega Patrick von Glasenapp oli sunnitud Eestimaalt lahkuma juba 13-aastase poisina 1939. aastal, pärast sõda Venemaal kahel korral vangilaagris olnud mees oli suur Eesti sõber ja heldekäeline abistaja.

Juuniküüditamine
26 70 aastat on möödunud traagilisest päevast 14. juunist 1941, kui tuhandeid eesti peresid tabas Nõukogude okupatsioonivõimude jõhker vägivallaaktsioon.
36 Katkendeid Artur Veisseriku laagriaastate mälestusteraamatust  „Ma armastasin Eestit”.

Minevik ei unune
46 Lahingud Kuramaa “surmakatlas”.  Kuramaal õnnestus punaarmeele ennastsalgavat vastupanu osutada kuni sõja lõpuni usus ning lootuses, et lääs ei luba Stalinil Balti riike uuesti alla neelata, kuid ajalugu tahtis teisiti.
42 Saksa SS-i allüksused ja diviisid Teises maailmasõjas võitlesid vapralt ning ei alistunud naljalt isegi lootusetutes tingimustes.
38 Kanadast on alguse saanud musta lindi päev  suurvõimude poolt ikestatud rahvaste toetuseks, mida tähistatakse Molotovi-Ribbentropi pakti aastapäeval, 23. augustil.

Arvamus
24 Operatsioon Geronimo. Kas Osama bin Ladeni tapmise näol oli tegu kättemaksuga verejanulise publikumi rahuldamiseks või tingis selle operatsiooni sündmuste käik?
33 Maarjamäe mälestusväljak vääriks suuremat lugupidamist ja kaitsmist rünnakute eest riiklike rituaalide toimumise koha ning seal paikneva mälestusmärgi vastu.

Kultuur
68 Roman Toi – 95.  Aastakümneid „raudse kardinaga” kodumaast eraldatuna sai Toi oma mitmekülgseid kogemusi Eestimaa jaoks vahendada alles Eesti iseseisvumisest alates, kuid siis seda suurema entusiasmi ja teotahtega.
71 Väikelinnad kannavad oma vaimu ja üks niisugustest nähtustest, mis annab praegusele Viljandile näo ja hinge, on poetess Reet Post, kellelt ilmus äsja ka valikkogu „Laulud kodumaale“.
76 Jätkub sari Eesti kunst paguluses.  Endel Kõks kuulub Pallase kunstikooli lendu, kes lõpetasid kunstikooli pöördelisel 1940. aastal ning kelle lõputöödenäitus toimus juba Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestis 1940.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!