Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2010 sisukord:

Intervjuu
4 Mõtleja ja poliitiline erak Mart Raukas soovitab kasutada praeguseid keerukaid olusid ja muutuste aega kui vahendit, millega lihvida oma karakterit ning koguda teadmisi. Vestlust juhatas Virkko Lepassalu.

Toimetaja veerg
Riigireetur!

Arvamus
12 Peep Varju Eesti lähiajaloo uurimisest: Ajalugu pole toode, mida tuleb eksponeerida turul müümise reeglite järgi! Kahjuks saab iga aastaga järjest selgemaks, et just nimelt varakapitalismi aeg ja kehtestatud turuseadused on need märksõnad, mis suures osas iseloomustavad paljusid lähiajaloo kohta kirjutatud lugusid.

19 Mälestusmärk vaimulikule. Bronius Laurinavièius (1913-1981) oli üks neist paljudest Leedu vabadusvõitlejatest, kes hukkus Nõukogude okupatsioonivõimude tõttu.
45 Ühes raadiovestluses teatas kirjanik Jaan Kaplinski, et kui räägitakse rahvuslusest ja Sinimägedest, siis see hakkab temale vastu. Mida öelda selgituseks lugupeetud kirjanikule?

Minevik ei unune
20 Eestlased Toropetsis. Veel sadakond aastat tagasi oli see Venemaa väikelinn suur eestlastest ümberasujate keskus. Toimisid eestikeelsed koolid ja igal pühapäeval peeti eestlaste ehitatud luterlikus kirikus eestikeelset jumalateenistust.
28 Jätkub Jüri Kotšinevi artiklite sari: Rahvad, kes võitlesid oma vabaduse nimel. Ukraina, Turkestani, Kaukaasia ning Tatari rahvaste võitlus bolševismiga II maailmasõjas.
33 Toome lugejateni valiku katkendeid Herbert Lindmäe raamatust ”Suvesõda Järvamaal 1941”. Türi vabanemine enamlastest. Suvesõja-aegne punane terror Järvamaa valdades.

Elu
46 Moja ja Mani ehk Muinasjutt sellest, kuidas tutvusid ja armusid noored eestlased 70 aastat tagasi ning milliseks kujunes 1941. aasta juunis küüditatud koolitüdruku ja tema eest kätte maksma läinud poisi armastuse lugu.
54 Leonhard Neuman (125) oli eesti kultuurimaastikul omanäoline isiksus – koorijuht ja muusikapublitsist, laulja ja helilooja, poliitik ja õigusteadlane. Talle olid üle kõige tähtsad kaks asja: muusika ja iseseisva Eesti prestiiþ ning tulevik.
56 Saksamaa võluvas väikelinnas Bonnis kohtab suure poliitika ja kultuuri tegemise hõngu. Linna tuntakse ennekõike aga kunagise Lääne-Saksamaa pealinnana.

Kultuur
70 Tänavune Saksamaa muusikaauhind ECHO-Klassik anti võitjatele üle Euroopa kultuuripealinnas Essenis. „Aasta dirigendi“ nimetuse pälvis Paavo Järvi.
74 Jätkub sari Eesti kunst paguluses. Seekord heidame pilgu Rootsis elava kunstniku Mart Oru ja tema ema Leida Oru töödele.
77 Kultuuri hoidmise võimalusi digiajastul. Kunstiteoste graafiline märkesüsteem on uus digi-arendus Eesti Kunstimuuseumi restaureerimisvaldkonnas. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!