Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2010 sisukord:

Intervjuu
4 Enn Kunila – kunstiarmastusest sündinud kollektsioon. Tallinna Kunstihoones on avatud kogu maja täitev suurnäitus „Kölerist Subbini”.

Toimetaja veerg
Eesti IME

Elu
10 Ettevaatust – advokaat! Kui pead kellegagi kohut käima ja oled tuntud advokaadibüroo klient, tundub pool võitu justkui käes olevat. Vahel võib see mulje aga olla ülimalt ekslik.
13 Ülevaade Ando Lepsi raamatu esitluselt: “Kui Eestit valitsesid juristid”.
14 Ülo Vooglaid: Poliitiline tegevus eeldab teadmisi, oskusi ja kogemusi. Miks oleks vaja poliitikat tundma õppida?

Minevik ei unune
20 Tänavu möödub 45 aastat Tartu Ülikooli peahoone tulekahjust. Keegi ei uskunud ülikooli peahoone süütamist ja seda ka uurimine ei tuvastanud. Et aga eeluurimise käigus ei esitatud kellelegi süüdistust, siis hakkasid rahvasuus tulekahju põhjuse kohta levima kõikvõimalikud kuulujutud.
25 Jaan Tamm: Mõtteid Eesti Vabadussõja sammastest. Kui kaua peavad kangelased veel ootama?
30 Eesti Ema monument. Rahva poolt omaalgatusena kavandatud monument väljendab meist igaühe üllaid tundeid ema vastu.

Metsavennad
52 “Hirmsast Antsust” ehk metsavend Ants Kaljurannast on levinud rahvasuus arvukalt legende. Kuid üks on selge, tegu ei olnud mingi julmuriga, mida hüüdnimest oletada võiks. Pigem räägivad faktid sellest, et ta suutis mitu korda kaaslaste kavandatud julmi tegusid ära hoida.

Arvamus
32 Olev Kasak: ”Tänu Pätsile läks elu rappa!“ Kultuur ja Elu annab võimaluse kõnelda mehel, kes on kuulutanud oma tõde sellest, mis juhtus 1934. aastal ja mis see Eestile kaasa tõi.
58 Kui kauaks jääb hirm veel meiega? Hirm valitses igal tasandil, igal eri põhjusel ja iga erineva asja pärast. Isegi Stalini lähikondlaste naised olid saadetud vangilaagritesse ja ka suur juht ise oli hirmul, et teda võidaks mürgitada. Hirmu teemal arutleb Arne Mikk.
64 Kes valitseb inimkonda ja maailma? Kas on meie maailmas selline universaalne jõud, mis ei lase kurjusel haarata absoluutset võimu?

Ajalugu
38 Kuidas saabus Tartu rahu? Avaldame asjaosaliste mõtteid ja meenutusi Tartu rahu 10. aastapäevale pühendatud ajakirja “Kaitse Kodu!“ erinumbrist.
61 Eestlased Wehrmachtis ja SS-is ning politseipataljonides. Ülevaate annab ajaloolane Jüri Kotšinev.

Tagasivaade
70 Eesti Kongressi kokkukutsumise 20. aastapäevaks valmis Jaan Kolbergi dokumentaalfilm „Rahva vabadus“.
75 Muusika ühendab inimesi. Baden-Badeni Festspielhaus on Saksamaa suurim ooperi- ja kontserdimaja. Tänavu olid seal esinemas Türgi pianist Fazil Say ja dirigent Kristjan Järvi – mõlemaid muusikuid peab kiitma suurepärase kontserdiõhtu eest ülivõrdes.


 

 

 

 

 

  arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!