Kultuur ja Elu 1/2010


Kultuur ja Elu 4/2009

 

 

 

 


Olev Kasak: ”Tänu Pätsile läks elu rappa!“

tekst: JAANIKA KRESSA


Olev Kasak: „Kui Andres Larka oleks saanud presidendiks, siis poleks punaarmeed ilmaski Eestisse sisse lastud, see on täiesti välistatud!“

Olev Kasak küüditati 1941. aastal Võrust Siberisse. Ta oli siis 15-aastane. Täna on ta vana mees, kes süüdistab Eesti iseseisvuse kaotuses ja elu rappaminekus Pätsi ja Laidoneri. Kasak räägib, et Pätsi ja Laidoneri kiitjatel on rind medaleid täis ja tõde vabadussõjalastest varjatakse.
Et vastupidiseid lugusid on ilmutatud lõputult, pakub Kultuur ja Elu võimalust kõnelda mehel, kel on kuulutada oma tõde sellest, mis juhtus 1934. aastal ja mis see Eestile kaasa tõi.

“Mul on kogu aeg see tunne, et mind hoitakse kõrgemalt poolt, ma ise tunnen, et keegi ajab mind tagant, et ma võitleksin ja tõe päevavalgele tooksin,“ kinnitab Olev. „Minu soov on, et noorsugu kasvatataks patriootlikus vaimus ja et lugu, mis meie isadega juhtus, ei korduks uuesti. Aga ta kordub ikka, kui alkoholireklaami ei keelustata ja ajaloovõltsimist ei lõpetata,“ muretseb võrulane, kes ise eluaeg on sporti teinud ja karsklust propageerinud.
Olev on teinud mitmeid ettepanekuid küll ministritele ja Riigikogu liikmetele, nii karskete eluviiside propageerimise kui 1934. aastal juhtunu kohta, nõudes riigipöörde ja selle tagajärgede valgustamist, ent kõik tagajärgedeta. Vaid hõimuvend Martti Turtola on osutunud viisakaks ja tänulikuks vestluspartneriks – tema raamat Laidonerist on Olev Kasaku raamaturiiulis nii soome kui eesti keeles, autori pühendusega sõbrale.

Et ajalugu ei korduks

Olev Kasak on tõe eest võitleja. 1989. aastal pani ta ka mälestusplaadi küüditatutele Võru raudteejaama seinale, sooviga, et kurb ajalugu ei korduks.
„Siberis oli meie külas küüditatutel väga raske olukord, mis oleks võinud olla kergem, kui ema oleks kuulanud ka küüditatud, 86-aastase tatari vaimuliku nõuannet, et vaheta hõberebasekraega talvepalitu lehma vastu. Kahe lehma pidamine keelati ja üks kohalik perenaine tahtis sellist vahetust. Adeele Onoper, kelle mees 1942. aastal mõrvati koos minu isaga, naeris ema soovi üle: „Sakslased vallutavad N. Liidu, talveks me läheme kodu, kuhu sa siis lehma paned!“ Ema jäi mõttesse, kuigi tatarlane Babai kinnitas, et sõda kestab mitu aastat, Stalin võidab ja kommunismil ei tule enne lõppu, kui kõik rahvad saavad seda süsteemi tunda. Perenaine viis lehma, et mitte karistada saada, riiklikku kokkuostu ja nii me jäimegi normileivale, olime näljased, sest aiamaad meile ei antud,“ meenutab Olev.
1942. aastal jäi noormees malaariasse ja väga nõrgaks. Lamades naril kirpudele ja täidele söödaks, kaotas alati meelemärkust, kui üritas pangest vett võtta. Kord palus teadvusele tulles: „Kallis Taevaisa, palun, kui ma minestan, siis tee nii, et ma enam ei ärkaks.“
Siis nägi ta unes, et taevast tuli 5–6 meetri pikkune hästiriietatud mees tema suunas ja hoidis käes lehvivat sinimustvalget lippu. „Kui ta oli minu lähedal, varjates päikese, kohkusin ja ärkasin. Ma ei saanud kaua aega aru, mis on juhtunud. Kui taipasin, et see oli uni, astus onni kolhoosi esimees Firsov, kes ütles, et meditsiiniõde (küüditatud leedulanna, kolme vene küla peale üks õde, tema päästis mind) oli käinud kontoris ja talle ütelnud, et kui ma toiduabi ei saa, siis suren. Kirjutanud kohaliku ajalehe „Punane Siberlane“ laiale ääreribale, sest ka paber puudus, ½ kg kohupiima, ½ l koort, ½ kg suhkrut ja 10 kanamuna jne. See päästis minu elu,“ jutustab Olev.
Lehviva lipuga hiiglane sellest unenäost on Olevil aga meeles tänaseni ja julgustab teda jätkuvale, esmapilgul lootusetuna tunduvale võitlusele.

Palju oleks saanud teisiti teha

Eestile saatuslikul 1934. aastal oli Olev Kasak 8-aastane poisike, kes õppis Võrumaal Pugola algkooli esimeses klassis. Ometi muutis just see murdeline aasta nii tema kui kogu Eesti elu.
„1934. aastal hakkas ajaleht kohe valetama ja Kaitseliidust aeti massiliselt vabadussõjalasi minema, alles jäid käsutäitjad ja oma mõtte mitteväljaütlejad. Need õpetajad, kes kaldusid vabadussõjalaste poole, kõrvaldati töölt ja lastele ei seletatud midagi. Vabadussõjalased pandi vangi, nende häälekandja „Võitlus“ hävitati. Päts ütles Sirgu kohta, et „sellele poisikesele ma panen päitsed pähe“ ja Artur Sirk oli tollal 34-aastane. Päts oli ise puruhaige, aga talle ei mahtunud hinge, et noor mees oli nii populaarne – nii kuulutas ta hoopis eesti rahva haigeks ja riigis välja erakorralise seisukorra, et võimule saada,“ selgitab Olev Kasak.
„Kui Andres Larka oleks saanud presidendiks, siis poleks punaarmeed ilmaski Eestisse sisse lastud, see on täiesti välistatud!“ hüüatab Olev. Selle võimaluse peale ta elavneb nii, et tõuseb peaaegu lausa lendu, ja jätkab:
„Arvan, et Kaarel Robert Pusta oleks siis saanud välisministriks, sest ta oli tark rahvusvaheliselt tuntud diplomaat. Juba 1918. aastal, kui Jaan Tõnisson oli väliskomisjoni esimees, plaanis ta koos Prantsuse välisministriga, et oleks vaja moodustada euroliit, et lõppeksid sõjad,“ kinnitab Olev.
„Jah, Tõnisson oli kunagi küll ka vabadussõjalaste vastu, seda sel ajal, kui sotsid ennast vabadussõjalaste ridadesse sokutasid ja paukherneid viskasid, tahtes muljet jätta, nagu sooviksid vabadussõjalased mingit mässu korraldada. Aga siis, kui rahvahääletusel saadi vabadussõjalaste eelnõule palju rohkem hääli, jättis peaminister Tõnisson pitsati oma käsundusohvitserile, üteldes, et meil on demokraatlik riik ja kui rahvas neid pooldab, siis kui on vaja, annan üle... Tõnisson oli tõeline demokraat...“ usub Olev Kasak.
Valdav enamik tema eakaaslastest on aga arvamisel, et nende lapsepõlv oli kuldne.
„Palju siis neid vabadussõjalasi oli, kes kannatasid, vangi pandi ainult 800 inimest, aga suuremal osal rahvast läks elu ju paremaks,“ selgitab Kasak, miks paljud tema eakaaslased, kellel tollest ajast lapsemälestused, tegelikult toimuvast aru ei saanud. Elu läks paremaks küll, kuid seda mitte tänu Pätsile ja Laidonerile, kes peale 1934. aasta pööret endast nõretavaid elulooraamatuid kirjutada lasid, vaid seetõttu, et Jaan Tõnissoni ja Artur Ekbaumi töö ühistegevuse organiseerimisel Eestis oli andnud väga häid tulemusi.
„Samuti soosis N Liit Pätsi kaubavahetust Eesti kaudu, kus 12% ringis raha jäi Eestisse. See oli ette teada, et Päts on venelastele „oma poiss“ koos oma poja Viktoriga ja et saavad kõik tagasi ilma vastupanuta,“ räägib Kasak. Teda ajab lausa raevu väide, et 1939. aastal ei saanud vaene Päts enam midagi teha. „Kuidas ei saanud enam midagi teha! Oleks saanud veel palju teha – Rootsi pank nõustus eesti hooldusaktsiaseltsi asutamisega, Päts aga lükkas selle seltsi asutamist salakavalalt edasi, kuni oli juba hilja. Oli ettepanekuid, et valitsus allveelaevaga eksiili saata, kui välisviisad olid juba tühistatud. Oleks saanud ka 140 000 meest mobiliseerida. Ja miks osteti 6,5 aastaga nii vähe õhutõrjekahureid? Päts tegi vaikival ajastul kõike Tõnissoni soovide vastaselt.“
Olevit pahandavad tõsiselt ka praegused kooliõpikud, kus aina korrutatakse, et meil pole õigust tollaseid riigijuhte süüditada, kes andsid riigi meie vaenlasele.
„Ma seisin Laidonerist viie meetri kaugusel, kui ta 26. mail 1935. aastal Misso Vabadussõjas langenute monumendi püstitamisel kõne pidas. Ma olin alles haukapoeg, aga vorm oli meil ühtne noorkotkastega. Laidoner ütles: „Me võitsime vabaduse võitlusega ja seda me ilma võitluseta ei loovuta.“ Mu ema oli Misso Perenaiste Seltsi esinaisena naiskodukaitsjatega seotud Laidonerile peolaua korraldmisega ja hiljem, kui olime Siberis näljas, tuletas ema seda meelde ja ütles, et kui oleks teadnud, et me nii häbiväärselt vabaduse loovutame, poleks ta Laidonerile süüa teinud,“ räägib Olev.
Olevil on talletatud palju materjale, ta paljundab ja jagab neid pidevalt. „Mul on Artur Sirgu kõne, võin selle otsekohe välja otsida,“ lubab ta. Sirku ennast mäletab Olev aga häguselt ja väga ligidalt teda näinud ei ole. „Artur Sirk ja Andres Larka olid haruldaselt soliidsed ja viisakad, omakasupüüdmatud patrioodid,“ tuletab ta oma lapsepõlve meelde, mil elu oli ilus ja mureta.

Teismelised tahtsid vastu hakata

1939. aastal kuulas teismeline Olev Kasak Jaan Tõnissoni kõnet isa kõrval Tartus ja mäletab tollast meeleolu tänaseni: „„Kallis eesti rahvas, maailm keeb ja käärib ... meie aga vaatame pealt!“ rääkis Tõnisson. Ta ajas seda rääkides käed püksitasku... ütles, et tegutseda on vaja, vaja on haritlaskonda saata välismaale, kes moodustavad seal diplomaatilise korpuse, et rääkida, mis vägivalda naaber meie vastu kasutab, et siis me tuleme kergema vaevaga sellest raskest olukorrast välja. Tema kõnet ei lubatud avaldada, Pätsi propagandatalitus käskis vaid ära märkida, et Tõnisson võttis sõna.“
Tollal õppis Olev juba progümnaasiumis ja kinnitab, et 14–15-aastased olid terve klassiga selle vastu, mis riigis toimus. Kui 1941. aastal selleks võimalus avanes, läksid paljud vabatahtlikuna Eesti vabadust kaitsma.
„Päts oli nii kaval, kutsus Hjalmar Mäe ükskord akna juurde ja näitas: need puud ma kõik istutasin ja nüüd asiaadid tulevad, hävitavad kõik ära. Ise laskis nad sisse, aga nii kaval oli, pisarad jooksid, ta oli suur artist, oskas ennast meeldivaks teha, aga välispoliitikast ei jaganud palju, au ja võimu suhtes oli Tõnissoni täielik vastand,“ räägib Olev Kasak.
„Vabadussõjalased tahtsid võimule tulla rahulikult, Riigikogu valimiste kaudu, nad ei tahtnud jõuga võimu võtta,“ kinnitab Olev. „Kui vabadussõjalasi poleks Kaitseliidust ja riigiasutustest 1934. aastal välja söödud, siis poleks ilmaski juhtunud nii, et relvad antakse ära ja ei hakata vastu. Punaarmeed ei oleks 1939. aastal Eestisse lastud,“ kinnitab Kasak.
Selles, et Kaitseliit ja tema noorteorganisatsioonid apoliitilisteks kuulutati, näeb Olev Kasak ülemjuhataja Laidoneri soovi kõik mehed oma käpa alla saada.
„Muidu oleks vabadussõjalaste pooldajad ju jälle võimu haaranud. Kui vabadussõjalasi poleks vangistatud, kui Eesti sõjavägi oleks arenenud nii, kui ta pidi, kui oleks sündinud Pusta soovitud Balti Unioon, mida ta tahtis luua, olles saadik Varssavis, siis oleks see ka sündinud. Moskva sai aga kõigest teada ja pöördus Pätsi poole kaebusega. Päts ütles, et Pusta on üle maailma tuntud poliitik, et tema vastu ei saa midagi teha... Moskva tegi nüüd suure rahalise ülekande Eesti ärimeeste firmale paberi ostuks, need hakkasid Pusta tegevust kritiseerima. Alles nüüd julges Päts viia Pusta üle saadikuks Stockholmi. Sealt kutsuti ta hiljem Eestisse ja pandi Patarei vanglasse, Balti Uniooni ei tekkinud,“ jutustab Kasak.
Lisaks Jaan Tõnissonile, kelle portree ehib seina häärberil, mida Olev koos poja Tarmoga Võrumaal on taastanud, peab Kasak sügavalt lugu veel Kaarel Robert Pustast, Artur Sirgust ja Hjalmar Mäest. Huvitav, et nendest meestest soovib ajalugu ikka veel vaikides mööda minna või ka valeinfo poriga loopida.
„Võltsajalooga üleskasvanud põlvkonnad on viidud eksiteele ja lasevad vaikival ajastul kesta,“ võtab Kasak olukorra lihtsate sõnadega kokku.
„Hjalmar Mäe, kes oli üks vabadussõjalaste ideoloogidest ja kes oli Pätsi ajal vangis, omas mitut kõrgharidust, kõik kõned pidas ta alati peast. 1939. aastal oli Mäe ühenduses dr. Peter Kleistiga, kes oli Saksa välisminister ja Ribbentropi Idaosakonna asjur. Kleist selgitas Saksa kõrgemale juhtivkoosseisule Hjalmar Mäe arvamuse, et Molotovi-Ribbentropi leping on suur möödalaskmine, sest Leningrad on Narvast kiviviske kaugusel. Lasta Punaarmee Balti merele on rumalus – sellest saadi Berliinis aru ja Kleist teatas Mäele, et Pätsil palutakse Berliini tulla. Päts vastas Mäele, et mine sina, mina ootan siin Þdanovi ära. Mäe, seepeale, et anna mulle siis viisa, Päts vastu, et ei, viisat ka ei saa anda, ootame ikka Þdanovi ära! Kui Þdanov tuli, tühistati välisviisad ja Mäe sai Eestist lahkuda valedokumentidega koos sakslastega, aga Eesti jaoks oli juba hilja, võim oli juba Moskva käes. Pärast tahtis Päts ju ise ikka ka põgeneda, saatis poeg Leo Ameerika saatkonda, et ameeriklane aitaks 9-liikmelise perekonna ära kolida, selle kohta on väljavõte William Tominga raamatus „Vaikiv ajastu Eestis“. Päts oli lõpuks nõus Mäe isegi peaministriks panema, samuti saatis ta Larka juurde oma käsundusohvitseri, tahtis teda 1939. aastal Kaitseväe juhatajaks panna. Larka ütles, et hilja juba,“ räägib Olev Kasak enesestmõistetavat juttu, sest temale on kujud ajaloost olnud alati reaalsed inimesed. Mida aga teab või tohib teada eesti rahvas Andres Larkast, Hjalmar Mäest, Paul Laamannist, Kaarel Robert Pustast või paljudest teistest? Nad on meile paljudele tundmatud, sest vaikiv ajastu kestab.
„Poleks välisminister rumal Selter olnud, vaid mõni kogemustega mees... Selter oli koos Pätsi poja Viktoriga seotud N Liidule kasuliku äritegevusega, ta täitis kõik nende soovid, eesti rahvas lasi ennast petta,“ jätkab Kasak.


Isa August Kasaku Misso töökoja uksel. Paremalt: Arnold Kasak (isa lellepoeg, projekteeris Riia linna bussidepoo 150-le bussile ja töökojad, ehitust alustati 1939), isa August, järgmises reas ees vend Vambola, taga lell Meinart, kolmekesi reas õde Hilja, ema Magdalene, Olev, vasakul Arnold Kasaku abikaasa (põgenesid Ameerikasse).


Näljas inimene kaotab orientatsiooni

Enne Siberisse minekut nägi Olev öösel halba und, milles oli lõngakera, mis nõelu täis. Vanaema noomis sellest kuuldes, et ära mine linna, see uni ei tähenda head. Olev läks Võrru 14. juuni 1941. aastal, et lehma, õmblusmasinat ja raadiot maale viia. Öösel aeti isa üles, pandi talle nagaan nina alla. Küüditajaid oli mitu, venelane oli veel kõige viisakam, lubas asjad kokku panna ja midagi kaasa võtta.
„Kes oleks võinud arvata, et perepea lahutatakse perekonnast, seda ei osanud keegi ette teada, seda polnud kuulda olnud,“ räägib Olev. Kuigi tagantjärgi meenub talle, et isa hakkas juba varakult unes nägema, et nälgib Siberis – mingisugused biovoolud juba käisid. See juhtus pärast 12. märtsi 1934. aasta riigipööret, kui kuulutati välja kaitseseisukord.
Kaitseliidu jurist-konsult, Isamaaliidu liige ja autobusside omanik August Kasak, kellel Võrus neli bussiliini, mõrvati 19. augustil 1942. aastal Sverdlovskis koos veel viie Võrumaalt pärit kaitseliitlase ja ühiskonnategelasega.
15-aastast Olevit peeti Siberis täiskasvanuks ja pandi tööle, õppimine jäi pooleli.
„Sain kaks-kolm täismehe normi metsatööl, mind pandi alguses kände juurima. 1941. aasta tööst jäi iga kolhoosnik riigile 41 kopikat võlgu. Siberis oli kõige raskem see mõte, et allutati komandatuurile ja olid nagu vang. Iga sõna pidid arvestama, sest alati võidi veel kusagile hullemasse paika saata. Nälg oli suur ja põhiline oli mõte, et kust saaks midagi süüa. Kõik muud mõtted pikapeale taandusid. Näljas inimene kaotab orientatsiooni, ta lähebki sinna, kuhu teda suunatakse,“ on Olev avameelne.
Siberist tagasi jõudis Olev 1957. aasta oktoobris, olles 31 aastat vana. Ta oli abiellunud eestlannaga, suure talu peretütrega, ja nende esimene laps Linda sündis vanemate suureks rõõmuks 24. veebruaril 1956.

Eestlased – äraandjad esimesel võimalusel

Kasakute pere küüditamist peab Olev Misso koolidirektori teeneks, kes oli Vabadusristi kavaler ja ühtlasi N Liidu agent. „Sellest sain ma muidugi alles pärast teada. Mõnest vallast ei viidud 1941. aastal üldse kedagi ära. See Vabadusristi kavaler elas aga rahulikult nõukogude aja ära ja on Vastseliinasse ka maetud,“ usub Olev, et ka praeguses Eesti riigis leidub kahjuks äraandjaid ja see takistab riigi arengut.
Kasak teab ka rääkida, et Eesti sõjaväes oli vene luure sees ja Narva kaitseplaanid anti kõik üle. „Reek oli ka poolvenelane, Pätsil oli ju ka kodune keel vene keel. Paraadfotodel on varjatud tema noorpõlves kõrtsikakluses saadud lohk otsaees, vanglapiltidel on see aga näha,“ pajatab Kasak president Pätsi kahtlasest päritolust.
„Päts tegi punastega koostööd, Karl Säre ütles talle, et kui pauguta alla annad, garanteerime elu. 1934. aastal räägiti, kuulsin poisikesena ühe kõrvaga, et Päts oli kunagi natuke aega Riia vaimulikus seminaris õppinud samal ajal Staliniga. Mõlemad võimuahned, sõlmisid nad liidu. Kui Päts 1934. aastal võimule tuli, siis Moskva mõistis, et nüüd on tee Baltikumi vallutamiseks avatud,“ jätkab Kasak.
Ka Laidoneri kohta on tal mälestusi, mis ülemjuhatajat just heast valgusest ei lase paista. „Laidoner olla metsik olnud juba Kaukaasias, tsaariaegse mässu mahasurumisel, aga 1924. aasta detsembrimässu ajal lasi kaks leitnanti maha, kes lasid Anvelti põgenema. Need nooremleitnandid olid ilmsüüta inimesed ja neil polnud relva käes, Anvelt ootas hommikul juba ees, relv käes. Järgmine päev lasi Laidoner nad maha lasta selle eest, et miks nad vastu ei hakanud. Ise andis hiljem terve sõjaväe üle! Kõrgema Sõjakooli 20. aasta juubeli puhul pidas Laidoner kõne ja seletas, et me ilmaski vabadust ei loovuta, aga kui oli vaja tegutseda, siis ta lasi Punaarmee sisse. Laidoner valetas ka riigi ringhäälingu kaudu, et Venemaad ei ole vaja karta. Ta pettis rahvast kogu aeg, sellepärast säilitati talle ja Pätsile elu. “


Olev Kasak küüditatute mälestuseks 1989. aastal paigaldatud plaadi juures Võru raudteejamas.

Taheti korduvalt värvata

Olev on veendunud, et N Liidu luure oli tugev, sest Venemaal leidub veel palju briljante, kulda ja ilusaid vene naisi. Ta arvab, et ka praegu on Eesti riigiaparaadis veel mitmeid hermannsimme, sest julgeolek püüdis igale poole oma agente jätta.
Ka teda ennast taheti sellesse süsteemi värvata otsekohe, kui ta Siberist tagasi kodumaale tuli. Tavaliselt ei lastud kedagi elama oma endisesse kodukohta, Olevile aga soovitati minna Müürisepa juurde ja teha avaldus. Kuigi tedagi solgutati pisut passiameti ja täitevkomitee vahet, lubati mees peagi ametikult elama Võrru, lelle juurde.
„Olin tubli töömees ja mulle anti varsti ka korter. Kutsuti aga ka sõjakomissariaati, kus N Liidu julgeolekutöötaja mind igal moel agiteeris ja ähvardas. Ma ise veel ei teadnud, kui palju koolivendi mul välismaal oli. Neile oli see aga teada, ka aadressid olid olemas, mulle üteldi, et me anname sulle raha, telli neile „Kodumaa“,“ jutustab Olev.
„Ma sain eesti hariduse, olin noorkotkas, mu isa-ema olid patrioodid, mulle oli sisendatud seda vaimu, mida õhkub Bornhöhe raamatutest ja see annab mulle praegugi jõu, mida ei võta ükski vägi. Ma vastasin neile, et saadan, aga oma raha eest. Ma ei saatnud, aga nad jätsid mu rahule.“
30 aastat Võru autobaasis bussijuhina töötanud Olev jutustab, et teda üritati ka hiljem korduvalt agendiks värvata ja kui ta liimile ei läinud, prooviti kätte maksta näiteks liinikontrollide kaudu. Talle anti ka ülesanne võtta ühendust ühe Rootsi eestlasega, kes elas tema korteri ligidal ning uurida, miks ta siia tuli.
„See oli 1960. aastatel, kui välismaalt tulid siia ainult need, kes ise tegid koostööd. Ma läksin ta juurde ja ei osanud midagi küsida. Mõned küsimused esitasin, ei mäleta, mis ta vastas, aga peale seda ma kinnitasin, et minust ei saa nuhki, ma ei oska küsida. Niimoodi mind kiusati ja aeti halliks. Saadeti näiteks Musta mere äärde, kus oli kuberneri mõisast tehtud sanatoorium. Ma olin ainuke Eestist, mind pandi korpuse kindraliga ühte tuppa, sain aru, et kui räägin, nagu mõtlen, võidakse mind vangi panna, laste tulevikku ähvardati ju pidevalt ära rikkuda...
Kindral näitas mulle „Pravdat“ ja väitis, et see pole tõsi. Mina raiusin, et tõde on ju tõde. Kui kindral lahkus, paigutati minu toa kõrvale, mis oli ühendatud ukega, ilus tumeda peaga naine (kuigi see oli meestekorpus!), kes väitis, et ta mees surnud ning ta ise olnud Kreekas agent sõja ajal. Mul oli kaks last juba ja oma peret ma ei jätnud.
Ma ei saa kõike rääkidagi... Tjumenisse saadeti Ikaruse järgi, seal taheti ka mind värvata. Alles hiljem sain teada, et kogu see jama oli sellepärast, et samal ajal, kui mina kände juurisin, oli paljudest mu koolivendadest vahepeal välismaal professorid või muud tähtsad tegelased saanud. Mind taheti VEKSA liinis sinna saata, seetõttu mind kombitigi kogu aeg,“ jutustab Olev, olles rõõmus, et sai neid ninapidi vedada ja isamaale kasulik olla.

Tõerääkimise eest ei edutata

„Siberis mõtlesin ja mõtlen ka praegu, et mispärast laseb eesti rahvas ennast pidevalt petta? Mind on aetud tõe rääkimise pärast halliks, aga kuna ma olen karske ja sportliku eluviisiga, siis mind maha ei murra. Kaitseliidust söödi küll ebaõiglaselt välja, mis oli mulle suurem löök kui Siberisse saatmine, kuid suureks rõõmuks võeti mind sinna tagasi, sest Võrumaa maleva pealik on patrioot. On ju aga ka teada, et tõerääkimise eest ei edutata kedagi,“ tunnistab Olev Kasak.
„Kes Pätsi ja Laidoneri kiidavad, neil on rind medaleid täis, teisi kiusakse. Mind hoiatas poolvenelane Toomas Timofejev, kes 1990. aastate algul oli Võru maleva staabiülem, et ära liiga palju räägi, kahetsed,“ muigab Kasak. Ta teab, et inimesi saab ära osta ja ümber kasvatada. „Aga mitte kõiki, üle 20-aastaseid on juba raskem ümber kasvatada, aga seda üritatakse teha laste kaudu,“ selgitab ta, arvates siiski, et eesti rahvas on nii tark, et ei lase valedel võitu saada ning järelpõlv kasvab karskes sportlikus ja patriootlikus vaimus, et 12.03.1934 ja 26.06.1940 ei kordu kunagi ja tõde pääseb võidule.

Olev Kasak soovitab lugeda:
• August Ots „Miks kaotasime iseseisvuse“
• Kaarel Robert Pusta „Kirjad kinnisest majast“
• William Tomingas „Vaikiv ajastu Eestis“
• Johan Pitka „Rajusõlmed“
• Hamilkar Mengel „50 aastat“
• Tõnis Kint ja Edvin Reinvaldt “Soomusrong nr 2 Vabadussõjas“
• Arnold Hinnom „Suur heitlus“
• Veli Kudres „Luurel ja kaevikus“
• “Jaan Tõnisson“, koguteos tema 90. sünniaastapäeva tähistamiseks jne


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv