Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2008 sisukord:

Intervjuu
4 Imbi Paju film “Tõrjutud mälestused” on võitnud mitmetel festivalidel diplomeid ja auhindu. 2006. aastal ilmus Soomes tema sulest ka samanimeline raamat.

Toimetaja veerg
Sammas tuleb!

Minevik ei unune
10 Vello Salo: Soome kaitseväe koosseisus võidelnud JR-200 rügemendi ajalugu pole tänini kuigi palju uuritud. Kes kirjutaks soomepoiste ajalugu edasi?
14 Moskva taktika Balti riikide suhtes suure sõja eelõhtul oli salakaval. Võimule kavatseti upitada Moskva usaldust väärivad isikud ning seda püüti viimase võimaluseni varjata nn rahvavabariikide loomise sildiga.
23 Tagasivaade sündmustele, mis eelnesid Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisele.

Elu
72 Vabadussõja Võidusamba saaga – kolme isepäise vabadusvõitleja lugu, kes võtsid monumendi püstitamise oma südameasjaks, tasudes võlga nende ees, kes olid Vabadussõjas võidelnud välja Eesti Vabariigi.
28 Ka Ida-Virumaa on Eestimaa? Miskipärast on Eesti kirdenurk tänapäeval paljude eestlaste teadvuses üks venelastele kaotatud koht.
31 Emakeelepäeval 14. märtsil korraldasid Lüganuse Küla Selts ja Lüganuse Keskkool konverentsi teemal „Murdekogumisest Lüganuse kihelkonnas”.

Tagasivaade
32 Õpetaja Auguste Siefermann-Stamberg oli oma alale pühendunud, palju oskav ja suutev, palju teadev ja palju kogenud inimene. Oma ema eluteed keerukatel aegadel meenutab tütar Helgi.
36 Enn Tarto mälestusi aastast 1987 – Kutšino surmalaagrist Tallinna Patarei vanglasse ülekuulamisele ning tapiga tagasi Kutšinosse.
44 In memoriam Kaljo West – armastatud muusik, sõjamees ja pedagoog.
46 “Rahurikkujate” meenutusi 20 aasta tagusest rahvakogunemisest Tammsaare pargis ja Tartu rahu tähistamisest sovetiaegses ülikoolilinnas.
52 Eesti Töörahwa Kommuna võimu ainukeseks tõeliseks funktsiooniks oli terror, mis elanike verd tarretama pannes pidi igasuguse vastupanu juba ette võimatuks tegema.
56 Need teod süüdistavad – Nõukogude sõjaväe põgenemisest 1941. aasta augustis jäi maha purustatud ja süüdatud Tallinn.
60 Võru koolinoorte poolt loodud Salajane Kuperjanovlaste organisatsioon astus okupantide vastu.

Kultuur
68 Johannes Lorup – pilguheit legendaarse klaasitootja elutööle, kelle nimest on saanud tuntud kaubamärk.
76 Looja, hoia hiiepuid... , kuidas tekitada ühiskonnas taas arusaamist ja lugupidamist, sõlmida vahepeal katkenud niite suhtumises pärandkultuuri?


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!