Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2021 sisukord:

Intervjuu
4 Harald Mäepalu: Minu põlvkond on lahkunud. Tänavu möödub 80 aastat eestlasi raputanud juuniküüditamisest. Samal, 1941. aasta suvel algas sõda, mis tõi veel silmapilguks vabaduse. Järgneva kolme aasta jooksul läksid noored poisid õppelaagrisse ja lahingusse, lootes kaitsta kodumaad.

Toimetaja veerg
Juuniküüditajate kuritööd

Elu
22 Kas ESTO golfiturniiri võitja oli ka Eesti meister? Raudse eesriide aastatel oli golfist kujundatud üks ideoloogilise vaenlase sümboleid. Kuidas väliseesti noored leidsid tee golfiväljakutele.
32 Eduard Selge –    olin vangilaagris „sakslasena”. Eesti Vabariigi algusajal sündinud noore andeka Eesti noor­mehe helge tuleviku väljavaated katkestas sõda, läbi vangilaagrite kannatus viis elu ta lõpuks Austraaliasse.
40 Näitleja Rein Aren jõudis Moskva GITIS-e teatrikoolis lõpetada vaid kaks esimest kursust, kui ta komsomoli­komitee otsusega koolist välja heideti. Ka hiljem Eestis ei jätnud pealekaebajad teda rahule.
60 In Memoriam. Selle aasta alguses lahkus igavikku üks meie säravamaid eeskujusid, Vabadussõja sangarist VR I/3 kavaleri kapten Paul Georg Laamanni tütar Evy Laamann Kalbus.

Kannatuste aastad
17 Poisikesena kodutalust küüditatud Ülo Tuvikene meenututab 14. juuni 1941 saatuslikku päeva. Küüditatud tagasi koju ei saanudki, sest kodutalu maadel laiub nüüd Karula rahvuspark.
20 Juuniküüditajate aruanne Valgmaalt EK(B)P esimesele sekretärile.
54 Heldur Käärmann – vabatahtlikult Siberisse. Südame kutse jäi peale. Heldur valmistas end ette külmale maale saatmiseks lootuses, et teekonnal paigutatakse ta oma väljavalitu perekonna juurde, kuid saatus tahtis teisiti.
12 Pika teekonna algus. Nõukogudevastase tegevuse eest kuueks aastaks Siberi vangilaagrisse mõistetud Valdur Raudvassari mälestused.

Ajalugu
26 Tallinna ranna- ja õhukaitse Saksa okupatsiooni ajal 1941–1944. Sakslastele oli oluline Eesti pika rannajoone kaitsmine, et eelkõige ära hoida punalaevastike dessante ja löögirühmade maale saatmist.
10 Eesti Sõjameeste Sakala Ühingul (ESSÜ) täitus 30 tegevusaastat.
51 Elanike abist metsavendadele. Kohalike elanike poolt bandiitlikele formeeringutele osutatud tõsise abi faktide kohta Eesti NSV territooriumil.

Kultuurilugu
62 Helgi Sallo – Pipist Almani. Minu laulud on lauldud, ütleb Helgi, aga huvitavatel rollidel lõppu ei paista, sealt rahu ei tule. Jalatallad löövad õhtul tuld, aga süda hõiskab sees.
70 Wilhelm Ludwig von Küchelbecker. Liivimaa rüütelkonna häbiplekk. Mees, kes kuuludes dekabristide salaühingusse, otsustas pühenduda mässumeelsusele ja riigikukutamisele.
73 Karin Strohm „Maastikest”. Pärnu Linnagaleriis võis hiljuti vaadata kunstnik Karin Strohmi näitust „Maastikest”, mis koosnes visuaalseid mõttemänge kujutavatest maalidest, inspireerituna looduse ja antropotseeni omavahelisest suhestumisest ning mõõduvõtust.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!