Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2019 sisukord

Intervjuu
4 Endel Kask on üks vähestest viimastest vananarvakastest ja ka viimastest Eesti eest võidelnud leegionäridest. Miks Narva on hüljatud tänaseni, miks nendest, kes „välihalli” selga tõmbasid ja kodumaa eest võitlema läksid, enam midagi kuulda ei taheta?

Toimetaja veerg
Maskid on langenud

Vabadussõja radadel
20 Pikk tee Vabadussõtta. Kui isa 12 aastat kestnud vangistusest koju jõudis, oli ta esimene küsimus: kas Pätsust ja Laidonerist midagi kuulda on? Siis jutustas ta oma sõjalood, kahel kuumal suvepäeval aiamaal peenraid rohides.
14 Sõjahaudade ekspeditsioonid. Võttes kokku aastate 2010–2018 ekspeditsioonide tulemused võib õelda, et toimunud välitööde käigus tehtu oli suur samm edasi jäädvustamaks ja mälestamaks neid eesti sõjamehi, kes langesid Vabadussõjas – Eesti Vabariigi loomise eest.
57 Kangelaste mälestamisest. Jüri Kuke mälestuspäeval on küllap sobiv meenutada ka meie sõjakangelasi – Eesti Vabaduse Risti kavalere.

Poliitika
45 Kommunistid ja koputajad. Kommunismi võib käsitleda titaanlikud mõõtmed omandanud roimana, mis on suunatud nii iga üksikisiku kui ka kogu inimkonna vastu. Algusosa Kultuur ja Elu 1/2019.
36 Maakorraldajad. Maareformiga algas Eesti taludelt maa äravõtmine ja varade riisumine. Lembit Anton oli alates 1944. aasta sügisest suunatud Virumaale tööle maakorraldaja ja maamõõtjana. Algusosa Kultuur ja Elu 1/2019.
55 Ettekandeid vabadusvõitleja Jüri Kuke mälestuspäeval. Unustatud tõekuulutus – Alain Besancon „Sajandi õnnetus”

Tagasivaade
12 Valgust sajanditagustele sündmustele. Mai lõpus kogunes väike hulk ajaloohuvilisi samaaegselt Läti pealinnas Riias ja Bayerimaal Schliersees mälestusmärkide juurde, et meenutada saja aasta möödumist Riia vabastamisest.
34 Nikolai Baturin 1936–2019. Oleme kaotanud armastatud kirjandusklassiku, eeskuju, sõbra, mõttekaaslase, kaasteelise, nähtuse ja pidepunkti.
48 Sõdurpoisist spordimeheks. Olev Ritson läks noore poisina suvel 1941 vabatahtlikult võitlema meie rahvale palju kurja teinud bolševike vastu. Pärast haavata saamist ja metsavennaelu õnnestus tal legaliseeruda, lõpetada ülikool, tegeleda spordiga ja kaasa lüüa ühiskondlikus elus.
58 Aida ja Richard – lugu ühe armastuse tugevusest. Repressioone täis nõukogude ajal käisid Nõmmel koos need, kes olid nooruses Eesti Vabariigi ajal andnud skaudivande: olla truu oma isamaale ja rahvale.

Metsavendlus
25 Metsavennalugu. Võrumaa metsavendade juhi Jaan Rootsi salk oli üks viimaseid aktiivselt tegutsevaid metsavendade gruppe ajaloolisel Võrumaal.
30 Saaremaa metsavennad suvesõjas 1941. Hanno Ojalo raamatust Saaremaa Teises maailmasõjas 1939–1945.

Kultuurilugu
62 Georg Ots puudutas südameid. See on kiirgav kutsumus, ürgne anne, mis on suurmeistrile antud kõrgemalt poolt. Aga kindlasti on tema seljataga olnud ka haridus ja aastakümnete pikkune töö, mille najal kõik sündis.
68 Sõnameister Mart Sander üllatas eesti lugejaid taas positiivselt hiljuti müüki jõudnud kahe kõhedust tekitava ajaloolise romaaniga.
70 Eduard Julius Alexander von Dellingshausen üritas juhtida baltisakslaste katset Eestis ja Liivimaal oma (baltisaksa) riiklust kehtestada.
72 Rein Raamat – maalikunsti maagiline võlu. Kastellaanimaja galeriis hiljuti oma viienda maalinäitusega esinenud vanameister on filmikunsti kõrvalt maalimist harrastanud aastakümneid.


Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!