Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2011 sisukord:

4 Kiirpilk tahavaatepeeglisse 2011. Kassiaasta, metsa-aasta, euroaasta – heal lapsel mitu nime. Nüüd, detsembri lõpus on paras aeg meenutada, mida kaunist või koledat sai 2011. aastal kogetud.

Toimetaja veerg
Aasta suurim pettumus

Minevik ei unune
17 Metsavennad elavad kuni meiegi. Oktoobri lõpul maeti Osula kalmistule kolme sõjas langenud metsavenna säilmed. Nad langesid 1. aprillil 1946 väljamurdmiskatsel NKVD-vägedega sissepiiratud Hindriku talust.
19 1941. aasta rahvaülestõus Pärnumaal. Peale juuniküüditamist varjusid tuhanded mehed metsadesse ja sõja puhkemise järel algas paljudes maakondades rahvaülestõus, mida hiljem on hakatud nimetama Suvesõjaks.

Eestlased Saksa lennuväes
32 Hendrik Arro “Öölahingulendurid idarindel”. Ülevaade öölahingulennuüksuste loomisest ja arenguloost II maailmasõja ajal Saksa õhujõududes. Lähemalt Eesti Öölahingulennugrupi tegevusest. 45 Bruno Laane sõjaaegsed rännakud – II Maailmasõda. Ta oli üks neist 1926. aastal sündinud poistest, kes 1944. aasta suvel vabatahtlikuna Saksa lennuväkke astus ja edasisse sõjakeerisesse tõmmati.

Arvamus
11 Peep Varju: “Miks Riigikogu pelgab Eesti vabaduse eest võidelnud vanu sõjamehi? Kui vaba saab olla riik, kes häbeneb oma kangelasi?”

29 Riigikaitse olukorrast Eestis avaldab arvamust reserv­ohvitser Georg Kirsberg. Valed poliitilised valikud ja ametialased väärteod heidavad varju Eesti kaitsejõududele.

Tagasivaade
60 Jüri Kotsinev: “Univorm tegi meestest mehed”. Suur-Saksamaa, tuhandeaastase rahuriigi ülesehitajad olid enda ideoloogilise platvormi kohaselt Übermensch´id (üliinimesed). Nii tsiviiltöös kui lahingutes rindel pidid sellised üliinimesed ka välja nägema veenvad ja seda mitte ainult vaimult, vaid ka välimuselt.
62 Mässukatse 1. detsembril 1924. Tänavu möödus sellest ajaloosündmusest 87 aastat. Kuigi mässukatse suruti maha enne, kui päike jõudis Tallinna kohale või uudis laiema üldsuseni, on avantüüril pikemad juured.
65 Nõukogudevastasest põrandaalusest võitlusest Eestis – EDL. Kommunismi ja natsionaalsotsialismi võib lugeda kaksikvendadeks. Neil on ühiseid jooni märksa rohkem kui erinevusi.

Kultuur
68 Ehitusmeister ja linnaehitus. Almanahh „Ehitusmeister ja linnaehitus“. Selleks et edasi minna, tuleb ajas tagasi rännata. Nii selgub aegade jooksul toimunu.
71 Väliseesti kunstnik Osvald Timmas on üks väheseid eesti kunstnikke, kelle tööd kuuluvad Windsori lossi kunstikogusse.
75 Keesi Kapsta ehetel on vägi. “See on põnev väljakutse – luua erilisi, ainulaadseid ehteid. Imeliselt tore on näha äratundmisrõõmu inimeste silmis, kui tekib side ehte ja kandja vahel,” tunnistab kunstnik.


 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!