Kultuur ja Elu 4/2011


Kultuur ja Elu 3/2011

 

 

 

 


Kiirpilk tahavaatepeeglisse 2011

tekst: K&E

Kassiaasta, metsa-aasta, euroaasta – heal lapsel mitu nime. Nüüd, detsembri lõpus on paras aeg meenutada, mida kaunist või koledat sai 2011. aastal kogetud.

Jaanuar

Kroon kukkus, elagu EURO!
1. jaanuaril 2011 tuli Eestis käibele uus raha – euro. Sügisest saadik jagati rahvale eurokalkulaatoreid ja kaubandusvõrk ujutati üle spetsiaalsete euro-tengelpungadega, millel oli kuuldavasti hea minek. Millest mina isiklikult järeldaksin seda, et oleme umbusklike eestlaste kohta ikka väga sinisilmsed, kui kujutasime ette, et eurosid saab nõnna palju olema, et vanasse rahakotti ära ei mahu. See illusioon on tänaseks päevaks muidugi purunenud. Eurorahakotte pole ka enam müügil näinud. Meile kõigile kallid Eesti kroonid pidavat küll siiani siin-seal ringluses olema, aga ametlikku eluõigust neil enam ei ole.

Veebruar

Kangelase kadumine ehk meie oma dopinguskandaal
14. veebruar – WADA tuvas­tab, et ­Andrus Veerpalu veres on lubatud normist kõrgem kasvuhormoonitase.
15. veebruar – FIS informeeris suusaliitu positiivsest A-proovist. Kuni 24. veebruarini oli võimalik taotleda B-proovi avamist. Pärast seda asusid suusaliit ja FIS suhtlema, kuidas käituda enne Oslo MM. Oli selge, et selles situatsioonis oleks sportlane saanud võistluskeelu. Andrus Veerpalule oli selge, et tema jaoks on tippsport läbi saanud. Lepiti kokku, et enne selle küsimusega ei tegeleta, kui 7. märtsil ehk peale Oslo MMi.
17. veebruaril levib teade, et Andrus Veerpalu ei stardi 19. veebruaril Drammeni MK-etapil – see pidi ühtlasi olema Oslo MMi peaproov.
23. veebruar – Andrus Veerpalu tegi avalduse tippspordist loobumise kohta.
8. märts – FIS pöördus suusaliitu ja küsis, mis edasi hakkab saama, kas sportlane tunnistab dopingu tarbimist ja B-proovi avamist ei soovi.
12. märts – Suusaliit vastas, et kindlasti ei ole ta saanud sellist informatsiooni, et sportlane tunnistab dopingu tarbimist.
21. märts – protsessi sekkus Aivar Pilv Andrus Veerpalu esindajana. “Andrus Veerpalu esindajana tegin kohe täpselt samasuguse pöördumise, kus ma kinnitasin, et Veerpalu pole otse ise kunagi suhelnud FISiga ega teinud ühtegi ametlikku avaldust selle kohta, et ta on dopingut tarvitanud ega ka palunud suusaliidus enda nime taga FISile sellekohast avaldust ja et me kindlasti soovime B-proovi avamist.”
5. aprillil avatakse Kölnis B-proovi esimene komplekt.
6. aprillil avatakse Kölnis B-proovi teine komplekt. Selgub lõplikult, et Andrus Veerpalu A- ja B-proovid on mõlemad positiivsed

DELFI, 25.08.2011

Märts

Riigikogu 12. koosseisu valimised
Valisime taas parlamenti, nii et enne kui valitsust kiruma hakata, siis tuleks ehk meelde tuletada: ise me nad ju pukki aitasime! Eelhääletusel osales 249 811 inimest ehk 27,4% hääleõiguslikest kodanikest, neist 140 846 inimest ehk 15,4% hääleõiguslikest hääletas elektrooniliselt. 6. märtsi keskpäevaks oli valimas käinud 342 936 hääleõiguslikku kodanikku, mis moodustab 37,6% valijate üldarvust. Valimiste lõpuks kujunes valimisaktiivsuseks 63,0%, mis on kõrgem kui eelmistel Riigikogu valimistel. Kõige kõrgem aktiivsus oli Tallinnas (69,8%) ja kõige madalam Ida-Virumaal (55,4%).

Eesti oma pantvangidraama
2011. aasta kinnistas niisuguse Jumalast mahajäetud paiga nagu Bekaa org Liibanonis ilmselt ka nende kaasmaalaste teadvusse, kes pole kunagi kuhugi reisinud ega kavatse seda ka teha.
15. märtsil jõuab seitsmeliikmeline eestlaste reisiseltskond Liibanoni, 18. märtsil ületab Liibanoni-Süüria piiri. 23. märtsil sisenevad jalgratturid uuesti Liibanoni läbi Masnaa kontrollpunkti. Kella poole kuue ajal kohaliku aja järgi pantvangistab relvastatud jõuk eestlased Liibanoni idaosas Bekaa orus Zahle linna tööstuspiirkonnas.
23. märtsi hilisõhtul pöördub Euroopa Parlamendi liige Kristiina Ojuland Euroopa Parlamendi täiskogu istungil Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja paruness Ashtoni poole palvega aidata röövitud Eesti jalgrattureid Liibanonis.
23. märtsil loob Urmas Paet kriisikomisjoni, kuhu kuuluvad välisministeeriumi, siseministeeriumi ja kaitseministeeriumi vastavate allasutuste esindajad ning samuti riigikantselei esindaja. 25. märtsil jõuab Liibanoni pealinna Beirutisse Eesti diplomaat, kes on ühenduses Liibanoni ametiasutustega ja ka kõigi NATO ja Euroopa Liidu esindustega. Liibanonis röövitud eestlaste juhtumiga tegelevad välisministeeriumi kinnitusel kümned inimesed erinevatest Eesti riigiasutustest. 19. aprillil ilmub Youtube’s Liibanonis röövitute videopöördumine, mis on lindistatud 48 h pärast röövimist. Liibanonis röövitud Eesti mehed pöörduvad abipalvega Liibanoni peaministri, Saudi Araabia ning Jordaania kuninga ja Prantsusmaa presidendi poole, paludes, et nood teeks kõik, mis nad suudavad, et mehed koju tagasi saaks. 20. aprillil lubavad Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ja Jordaania eestlastele igakülgset abi. 13. mail kutsub President Toomas Hendrik Ilves Liibanonis röövitud eestlaste perede toetuseks kandma rinnas kollast linti, mis ütleb Ilvese sõnul vaikselt, kuid nähtavalt: „Me teame, et te olete raskustes, me loodame teie tagasitulemisse, me toetame oma mõtetes teie peresid. Me ootame teid kodus.”

Postimees, 14.07.2011

Eestlased jõudsid koju 15. juulil. Peaaegu neli kuud kestnud ja paljusid inimesi nii Eestis kui kogu maailmas sügavalt puudutanud jalgrattaretk sai õnneliku lõpu. Tänu taevale.

Aprill-Mai

Eestlased võõrsil
Väljaspool Eestit elavaid eestlasi on 150 000–200 000. Suuremad eestlaste kogukonnad asuvad veebilehe „Rahvuskaaslased välismaal” hinnangul Soomes (35 000), Venemaal (30 000), Rootsis (26 000), USA-s (26 000) ja Kanadas (20 000). Võõrsil elavate eestlaste täpset arvu ei tea keegi, sest paljud riigid ei registreeri oma elanike etnilist päritolu. Lisaks on suur osa eelmise sajandi keskpaigani välja rännanud eestlaste järgnevatest põlvkondadest segunenud teiste rahvustega, assimileerunud asukohamaa põhirahvusse ja ühiskonda.
Eestlaste emigratsiooni uurijad toovad esile kolm Eestist lahkumise lainet. Esimene emigreerumislaine viis enne Eesti Vabariigi sündi 1918. aastal eestlastest talupidajaid ja töölisi peamiselt Vene tsaaririigi aladele.
Teine suur laine viis inimesi nii itta kui ka läände ja oli seotud Teise maailmasõjaga 1939–1945. Umbes 100 000 eestlast arreteeriti, küüditati ja mobiliseeriti Saksamaa ja Nõukogude Liidu võõrvõimude poolt, ligemale 80 000 eestlast põgenes läände.
Kolmas suurem väljaränne on toimunud pärast Eesti iseseisvuse taastamist 1991 ja ühinemist Euroopa Liiduga, kui kümned tuhanded eestlased on läinud õppima ja töötama peamiselt Euroopa Liidu riikidesse.
Arvepidamine lahkunute üle on üsna kaootiline. Mõningate hinnangute järgi on pärast taasiseseisvumist Eestist lahkunud kuni 120 000 inimest. Samal ajal kinnitab sotsiaalministeeriumi uuring, et viimase viie aasta jooksul on võõrsil töötanud 112 000 inimest. 2010. aastal aga töötas välismaal 2,1% tööealisest elanikkonnast ehk umbes 22 000. Ainuüksi Helsingi Eesti konsulaadi arvepidamises on kirjas, et Soomes töötab 42 000 Eesti kodanikku, kes elavad enam kui kaheksasajas paigas. Nende arv kasvab aastas 4000–5000 võrra.
Väljaspool Eestit tegutseb umbes 600 eestlaste ühingut ja organisatsiooni.

Allikad: sotsiaalministeerium,
veebileht „Rahvuskaaslased välismaal”
www.eesti.ee/rahvuskaaslased


Naiskodukaitse fotovõistluse “Publiku lemmik”.

Fotokonkurss „Aeg olla eestlane”
Naiskodukaitse korraldab oma 84. aastapäeva auks fotokonkursi „Aeg olla eestlane”, mille eesmärk on inimeste käest küsida, mida tähendab nende jaoks eestlaseks olemine. Missugustel hetkedel tunnevad nad end tõeliste eestlastena. On see vabariigi aastapäev, jaanipäev, võidupüha? Võibolla kuulates hoopis vanaisa pajatusi esimese vabariigi aegadest. Kuidas hoiab tubli eesti inimene eestluse vaimu siin või kaugel, seitsme maa ja mere taga?
Eestlased on arvult väikesed aga vaimult suured. Vaatamata sellele, et meid on nii vähe, leidub siiski igas maailma nurgas mõni eestlane, kes kannab endas eestluse vaimu.

Riin Juurma, Naiskodukaitse, aprill 2011

Juuni

70 aastat esimesest küüditamisest Eestis
Täna möödub 70 aastat esimesest küüditamisest Eestis, mille puhul on asjakohane meenutada, et tollele aktsioonile pani aluse NSVL julgeoleku rahvakomissari asetäitja, 3. järgu julgeolekukomissar Serovi rangelt salajane käskkiri nr 001223 “Instruktsioon operatsiooni Nõukogudevastase elemendi väljasaatmine Leedust, Lätist ja Eestist läbiviimise korra kohta”, dateeritud 11. oktoober 1939, seega ajal, mil Eesti oli veel vaba ja sõltumatu iseseisev riik, samuti ka Leedu ja Läti. Plaanis oli küüditada praktiliselt suurem osa eestlastest ning 1941. a augustikuu lõpuks oli kavatsus jätta Eestisse kõigest 358 000 eestlast. Eesti rahva praktiliselt täieliku hävitamise ja eestlastevaba Eesti loomise plaanile tõmbas kriipsu peale 22. juunil alanud sõda Saksamaa ja Venemaa vahel.  

Küüditajad Eestis, kes nad siis olid?
Eeltööd nimekirjade koostamisel alustas NKVD juba 1940. a suvest nn „kompromiteerivate” alade, organisatsioonilise kuuluvuse, kuid ka pealekaebuste alusel, ent neid rakendati suures osas nende tuhandete inimeste puhul, kes kuulusid Eestis füüsilisele hävitamisele, arreteerimisele ja väljasaatmisele koheselt, ammu enne 14. juuni küüditamisi. Küüditamisi Baltimaades tervikuna juhtis Serov, toonase asukohaga Riias, kuhu talle saabus ka Moskvast 13.06.1941 telegramm küüditamise plaaniga. Eestist oli määratud väljasaatmisele 11 102 inimest, mis küll 100%-liselt ei õnnestunud. Välja saadeti 9728 inimest, neist mehi 3512, naisi 3024 ja lapsi 3067. Eestlaste küüditamist Venemaale Eestis korraldas ja juhtis Serovilt saadud korralduste järgi aga troika koosseisus: ENSV Riikliku Julgeoleku Rahvakomissariaadi rahvakomissar Boris Kumm, ENSV Siseasjade Rahvakomissariaadi rahvakomissar Andrei Murro ja kõrgema juhina EK(b)P esimene sekretär Karl Säre.

Kes koostasid küüditatute nimekirjad?
Üldlevinud arusaama järgi koostas küüditatute nimekirjad Eestis NKVD või õigemini lühiajaliselt 1941. a kevadest kuni augustini tegutsenud NKGB, kuid see ei vasta siiski päris tõele. Kui nn toormaterjali kogumisega tegelesid NKVD ja NKGB kõrval vastavalt Serovi 11.10.1939 käskkirjas toodud juhenditele ka kohalikud kommunistid ning nende käsilased, tihti teadmatagi, milleks neid andmeid kogutakse, siis konkreetsed otsused konkreetsete inimeste arreteerimiseks ja väljasaatmiseks langetasid siiski kohalikud maakondlikud troikad, kes koosnesid põhiliselt eestlastest endist. Troikad moodustati varakult, kuid dokumente nende tegevusest on säilinud vähe, enamasti jõuti need hävitada enne, kui rinne üle Eesti veeres. /--/ 

Kes viisid küüditamise läbi?
Vastavalt üldlevinud arusaamale ei toimunud arreteerimislaine üle kogu maa ööl vastu 14. juunit, vaid kestis veel kaks järgnevat ööpäeva. Küüditatute laadimine loomavaguneisse lõpetati 16. juuni õhtuks ja alles 17. juunil hakkasid ešelonid ida poole veerema. Küüditamise faktiline teostamine oli juhtnööride järgi pandud vastavaile maakondlikele troikadele ja operatiivstaapidele, kes pidid eeltöid tegema täiesti salaja ning arreteerijate operatiivgrupid moodustama ning instrueerima alles viimasel silmapilgul.
Operatiivgrupid moodustati 13. juuni hilisõhtul enamasti neljaliikmelistena:
a) NKGB volinik (nende hulgas oli lisaks kohalikele ka Venemaalt selleks operatsiooniks akrediteeritud tšekiste, sest Eestis polnud veel piisavalt palju usaldusväärseid kommuniste);
b) EK(b)P liige või komnoor (eranditult igale tolleaegsele EK(b)P liikmele oli osavõtt rangelt kohustuslik ja seda koguni kontrollitud nimekirjade alusel, põhiliselt eestlased);
c) miilits (miilitsas teenisid tollal samuti enamuses eestlased, kommunistid ja nende sabarakud, formeeritud suures osas RO baasil, mis 1940. a sügisel laiali saadeti);
d) punaväelane (käsu korras kohale toodud ajateenija).
Vagunitesse laadimist ning ešelonide koostamine kontrollis muidugi NKVD, valveks NKVD väed, keda iga ešeloni kohta oli 65 meest.

/--/ ... faktiliselt olid aga küüditajad operatiivgruppides suuremas osas eestlased ise, kes täitsid „suure venna” käsku. Kahtlemata oli nende seas ka venelasi, juute jt rahvuste esindajaid, kuid nende osakaal oli siiski märkimisväärselt väike. Kuid kas on Eestis läbi ajaloo olnud puudus kannupoistest, kes innuga täidavad mõne suurvõimu korraldusi, asugu see võim Stockholmis, Moskvas, Berliinis, Brüsselis, Washingtonis või mujal.
Juuniküüditamisest anno 1941 on küll väga palju räägitud ja kirjutatud ning seda hämmastavam on tõdeda, kui vähe sellest ikkagi teatakse. Täpsem oleks vist küll öelda, et ei taheta teada, sest nii küüditatute nimekirjade koostamise kui ka küüditamise enda protsessi läbiviijad olid suuremas osas eestlased ise. Sellest aga pole praktiliselt kunagi ei räägitud ega kirjutatud. Või kui ongi räägitud ja kirjutatud, siis kujutatud seda erandlike üksikjuhtumitena...
 
Rahvuslikul leinapäeval
14. juunil 2011
Ahti Mänd

Juuli

Mis maa see on?
XI noorte laulu- ja tantsupidu „Maa ja ilm” toimus 1.–3. juulini Tallinna Lauluväljakul. Laulupeo kunstiline juht oli Veronika Portsmuth, tantsupeo kunstiline juht Märt Agu ning XI noorte laulu- ja tantsupeo programmijuht Raul Talmar. Laulu- ja tantsupeol esines 22 239 lauljat ning 7554 tantsijat ja võimlejat. Laulupeole müüdi 45 932 piletit ning tantsupidu vaatas kahel päeval kokku 31 350 inimest.
Tänavune laulu- ja tantsupidu oli Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi üks selle suve suursündmusi.

EE, 4.07.2011

“Mis maa see on?
Kas tõesti üksnes orjaks
veel ainult kõlbab
inimene siin?
Kes selle valu ükskord
kokku korjaks,
et tuleks armastus
ja lõpeks piin?
/.../
Mis maa see on?
Kaastunne siin on roostes,
on roostes häbi
südameta rind.
Siit põgeneda võiksin
lausa joostes,
kuid miski hoiab tagasi
veel mind.”

„Mis maa see on?”

Viis: Siiri Sisask
Sõnad: Peeter Volkonski

Noorte laulu- ja tantsupidu jättis oma ilusate inimestega mulle sügava mulje. Olin teisipäevast pühapäevani lauluväljakul tööl (müüsin karastusjooke ja vaadikalja) ja seetõttu jäi nii mõndagi nägemata, aga siiski kõik, millele silm-kõrv peale hakkas oli vapustav. Tantsupeo joonised ja külmavärinad, mis keha läbisid. “Mis maa see on” laulukaare all esitatuna ja järjekordsed külmavärinad. Isegi kui end aastaringselt läbi ja lõhki eestlasena ei tunne, saab oma kodumaa armastust laadida lauluväljakul koos tuhandete inimestega. Me võime olla väike riik, aga me ei ole väike rahvas. Olen uhke.

Elamuslood, 4.07.2011

August

Elagu president!
Kartusest kuulda veel oma eluajal demokraatia viimaseid hingetõmbeid Maarjamaal, katsus Keskerakond seekordsete presidendivalimiste kulgu väärata. Europarlamentäär Indrek Tarand tegi tublisti lobitööd ja mitu helget etteastet, millest siiski ei piisanud, et Toomas Hendrik Ilvest Kadriorust Ärmale küüditada.
Presidendivalimiste esimene hääletusvoor toimus 29. augustil 2011.
Toomas Hendrik Ilves võitis valimised 73 häälega teise kandidaadi, Indrek Tarandi (25 häält), ees.  

Tema Pühaduse XIV dalai-laama külaskäik
16.-18. augustil väisas Eestit Tema pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso, seekordne külaskäik oli juba kolmas.
Tallinnas Harju tänaval valmistasid mungad dalai-laama visiidi eel liivamandala, mis sümboliseeris universumi mudelit. Tegemist oli keerulise kunstiteosega, kus igal detailil on sümboolne tähendus. Kui värvilisest liivast mandala saab valmis, pühitakse see rituaalselt kokku ja liiv viiakse vette. „See näitab, et miski ei ole püsiv – ka universumid kaovad, mis siis rääkida veel väiksematest olevustest. See väljendab budismi üht olulist aspekti: kõik siin maailmas on kaduv,” selgitas Budismi Instituudi direktor Sven Grünberg, kes meenutas, et nad kutsusid koos tänaseks meie hulgast lahkunud Linnart Mälliga dalai-laama Eestisse 2008. aastal Indias toimunud kohtumisel. “Tema reaktsioon oli äärmiselt siiras, oli näha, et talle tõepoolest Eesti meeldib. Eesti inimesed on talle kuidagi kummalisel kombel lähedased,” ütles Grünberg.
Riigikogu Tiibeti toetusgrupi juhi Andres Herkeli sõnul kulutasid Hiina diplomaadid dalai-laama visiidi eel ametiasutuste uksi: „Nad käivad sõnumiga, et ärge kohtuge ning parem, kui seda visiiti üldse ei toimuks. Minu hinnang sellele nähtusele on see, et oma paradoksaalsel moel need inimesed toimivad n-ö dalai-laama PR-agentidena.”
Viimati oli Nobeli rahupreemia laureaat dalai-laama Eestis 2001. aasta juunis.

ERR, 17.08.2011

September

Kolme aastaga on kadunud 111 898 töökohta
Eesti tööhõive tippaeg oli 2008. a juuni lõpul, kui Haigekassa andmetel oli sotsiaalkindlustusega töötajaid 676 427. Teatavasti järgnes sellele ametlik majanduskriis 2008. aasta III kvartalist ning töökohtade arv hakkas järjekindlalt vähenema. Kui 2008. aasta septembri lõpul oli veel 676 296 töökohta, siis 31. detsembris oli neid alles 658 079 ehk 18 217 vähem. Hoolimata uue sotsiaalministri Hanno Pevkuri tööst, jätkus tööhõive langus. Uus töölepinguseadus oli kehtinud ainult 9 kuud, kui märtsis 2010 jõudis registreeritud töötus nelja aasta kõrgeima tasemeni (95 087) ja töökohtade arv madalaimale tasemele (568 677).
Selgeks valetamiseks kujunes 2009. aasta juunis Isamaa ja Res Publica Liidu antud lubadus luua 50 000 töökohta, sest tegelikult jäi järgneva 12 kuuga vähemaks 49 436 töökohta (alles 572 444) ning registreeritud töötus suurenes 8902 võrra ehk 81 050 töötuni. /--/ Mitte kusagilt ei paista valitsusliidu ideid, kuidas juurde luua 61 088 töökohta ja jõuda tööhõivega 2009. aasta märtsi tasemele. See tundub täieliku unistusena, et Eesti tööhõive kasvaks 102 078 inimese võrra ja jõuaks 2008. aasta juuni tasemele. Sotsiaalministrile on alates 2009. aastast makstud palka 1 293 516 krooni, aga vastu oleme saanud ainult eelpool tsiteeritud ebapädevaid pressiteateid. Oleks aeg hakata töötute arvu vähendamise nimel võitlemise asemel rääkima loodud töökohtadest ja tööhõives osalevate inimeste arvust.

Virgo Kruve, MTÜ Eurosaadik
14.09.2011

Oktoober

Majandususaldus langes, sagenesid pankrotid
Euroopa Komisjoni poolt 27. oktoobril avaldatud andmetel oli Eesti majandususaldusindeks oktoobris pikaajalise keskmise (=100) suhtes 101.4 punkti ja see on 2,9 punkti halvem kui septembris. Oktoober oli seitsmes järjestikune kuu, mil  majandususaldus kahanes. Kindlustunne  langes viimase kuuga sesoonselt silutud andmete alusel nii tööstuses, teeninduses, ehitussektoris kui ka tarbijatel. Natuke parenes vaid kaubandussektori konjunktuur.
Euroopa Liidus tervikuna majandususaldus püsis oktoobris enam-vähem septembri tasemel. Majandususaldusindeks oli septembris 93.9 ja oktoobris 93.8 (s.o 6.2 punkti alla ajaloolist keskmist). Halvenes töötussektori konjunktuur ja ka tarbijad muutusid ebakindlamaks. Ka euroalal kokku majandususaldus kuuga oluliselt ei muutunud (majandususalduse indikaator oli septembris  95.0, oktoobris 94.8) .
Oktoobris oli majandususaldus üle ajaloolise keskmise veel vaid kolmes Euroopa Liidu riigis: Saksamaal (104.1), Lätis (102,5) ja Eestis (101.4). Vähim oli usaldust majanduse tuleviku suhtes Kreekas (67.5), Küprosel (75,4) ja Portugalis (77.7). Majandususaldus langes Soomes kuuga 1.1 punkti (indeks 95.4) ja Rootsis 2.8 punkti (indeks 100).

Eesti Konjunktuuriinstituut
31.10.2011

Oktoobris väljakuulutatud pankrottidest on koguni 70 protsenti seotud eraisikutega.
Pankrotistumine on odavam kui võlgade klaarimine täitemenetluses. /--/ Igal tööpäeval arutavad kohtud mõne inimese püsivalt maksejõuetuks kuulutamist. Näiteks sel esmaspäeval käis arutelu kolme mehe üle.
Justiitsministeeriumi statistika kohaselt laekus Eesti kohtutesse mullu 1655 pankrotiavaldust. Neist 19 protsenti olid seotud eraisikutega. Tänavu esimese üheksa kuuga on kohtud saanud 813 pankrotiavaldust. Neist oli eraisikutega seotud juba 30 protsenti. /--/ Pankrottide alal väga kogenud kohtunikud Merike ­Varusk Harju Maakohtust ja Kersti Kerstna-Vaks Tartu Maakohtust arvasid Ekspressiga suheldes, et eraisikutele saavad saatuslikuks peamiselt üle jõu käivad laenud ja laenudele antud käendused. /--/

Sulev Vedler „Eestis sageneb järsult eraisikute pankrotistumine”
Ekspress.ee, 27.10.2011

November-Detsember

Suur mäng
Eesti jalgpallikoondise sajandi mäng Euroopa meistrivõistluste valikturniiri play-off’is Iirimaaga kujunes Eestile üsna nukraks – üheksakesi jäänud sinisärgid kaotasid Iirimaale 0:4. Korduskohtumine Iirimaaga lõppes Eestile sõbraliku viigiga 1:1. Kuigi otsustavad mängud Iirimaaga kujunesid valusaks õppetunniks, oli ainuüksi koondise jõudmine play-off’i omalaadne saavutus, mida isegi tõsiusksed fännid ei osanud uneski näha.

Isamaa ilu hoieldes ehk IRL-i elamislubadeäri
30. novembri „Pealtnägija” ETV-s tõi päevavalgele meie IRL-i poliitikute pisikese bisnise, mis tekitab tahtmise paat täis puhuda ja ära purjetada. Ehk on kuskil veel mõni koht Päikese all, kus kaabakaid ei ole...

Raudne ja Kabrits peavad selgitama elamislubade äri
Riigikogu korruptsioonikomisjoni esimees Andres Anvelt (SDE) ootab IRLi fraktsiooni kuuluvatelt kolleegidelt Siim Kabritsalt ja Indrek Raudselt põhjalikke selgitusi nende tegevuse kohta elamislubade vahendamisel Vene ärimeestele ning kavatseb üle kontrollida nende majandushuvide deklaratsioonid.
Anvelt ütles, et juriidiliselt tundub kõik korrektne olevat, aga kui hakata sisu poole vaatama, siis tegelikult müüdi fiktsiooni ehk mugavat võimalust saada Euroopa Liidu elamisluba, kirjutab uudisteportaal.

Äripäev, 1.12.2011


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv