Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2009 sisukord:

Intervjuu
4 Andres Herkel: “Suhtumine, et poliitika on räpane mäng, mind poliitika ei huvita, on üks reaalsuse eest põgenemise viise”.

Toimetaja veerg
Mis kirja pandud sulega...

Minevik ei unune
8 Mineviku kummitused: Juba mitmeid nädalaid räägitakse Saksamaal endisest Berliini politseinikust Karl-Heinz Kurrasist, kes 42 aastat tagasi tappis Pärsia šahhi riigivisiidi ajal Benno Ohnesorgi.
12 Jätkub Heli Susi Siberi mälestuste ja tema perekonna saatuse lugu.

Elu
62 Harri Hennu ettekanne Jüri Kuke mälestuskonverentsil: Noored ja unustatud sangarid.
68 Eesti Leegioni Sõprade Klubi rõhutab ajaloolise mälu hoidmise tähtsust ja ootab oma ridadesse aktiivseid kaasvõitlejaid.

75 Valdo Paddar on üks noorimatest poliitvangidest, kes vahistati 25 aastat tagasi Peipsi-äärsest Rannaküla puhkekeskusest, kus ta diskorina noorte suvepäevi korraldas.
34 Kaitseliidu pidulikul aktusel anti pitkapoiss Robert-Rudolf Volkile kätte Kaitseliidu liikmepilet ja taastati tema liikmelisus kaitseliitlasena.

Küüditamine
16 1949. a märtsiküüditamine teadlase pilgu läbi: See järjekordne “puhastusaktsioon” pidi Eesti külad vabastama nõukogude korra kindlustamist takistavatest “elementidest” ja Eestile omasest talude süsteemist tervikuna.
21 Peep Varju ettekanne Jüri Kuke mälestus konverentsil: Kuidas kirjutada eesti rahva vastupanust okupatsioonivõimudele?
23 Uno Säästla: Taassündinud Eesti Vabariik saab suvel 18-aastaseks, ometi pole paljud minuealised senini lahti saanud 50 hirmuaasta hirmsast hirmust.

Arvamus
40 Ajaloolane Heino Arumäe: tuleb tunnistada, et M. Turtola raamatu “Kindral Johan Laidoner ja Eesti Vabariigi hukk 1939-1940. ” puhul on tegemist piinliku ja kahetsusväärse looga.
52 Endel Uiga: Elagu, elagu! Eesti on jälle tõusnud maailmas esirinda, seekord sellega, et oleme riik, kes kõige vähem tunnustab Jumala olemust.

Ajalugu
25 Riigiarhiivi fondides on säilinud omapärane materjal ühest juhtumist 1940. aasta suvest, kui Jakob Adamtau julges saata kriitilise kirja tollasele peaministrile J. Vares-Barbarusele.
30 Eesti rindemehe Viktor Adamtau päevik 21. aug. 1944. – 17. sept. 1944.
58 Vabadussõjalased - liikumise areng ja suhted erakondadega ennesõjaaegses Eestis.

Kunst
76 Birgitta Festivalil tuleb esiettekandele Tauno AintsI oratooriumI “Aeg armastada” lavastus.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!