Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2014 sisukord:


Müügil ka kogumik "Sõdurilaulik+2CD" raamatupoes Apollo ja Rahva Raamat.

Intervjuu
4 Viimaseks jäänud intervjuu Raudristi Rüütliristi kavaleri Harald Nugiseksiga. Miks sa läksid Saksa sõjaväkke? „Kuhu ma pidin minema, kui venelased on eesti rahvale nii palju kurja teinud?"

Toimetaja veerg
Ohtlik mäng

Minevik ei unune
25 Märtsiküüditamine. 25. märtsil 1949 möödus 65 aastat kommunistide genotsiidikuriteost, mille eesmärgiks oli eesti rahva füüsiline hävitamine.
54 Narva totaalne hävitamine 6. ja 7. märtsi 1944 õhurünnakutes. Narva vallutanud Punaarmee pidi maailmale teatama: Saksa fašistlikud röövvallutajad on hävitanud ühe Euroopa kultuuri mälestusmärgi.

Arvamus
13 Tänane olukord Ukrainas on sarnane vanemat generatsiooni valusalt puudutanud 1940. aastate sündmustega Balti riikides.

Vaikiv ajastu
38 Vaikiva ajastu algusest Eestis möödub 80 aastat. Ebaseadusliku riigipöörde tagamaid selgitab sõjaajaloolane Mati Õun.
42 Eesti mahamüümine algas 12. märtsil 1934. Võrumaa mees Olev Kasak levitab väsimatult oma sõnumit, et ükskord ometi antaks õiglane hinnang 80 aastat tagasi toimunule.

Tagasivaade
46 Soomepoiste liikumisest saab 70 aastat. Raul Kuutma räägib Soome poolel võidelnud Eesti vabatahtlike ajaloost ja tänasest päevast.
66 Rünnakrühmade ajalugu Saksamaal. SA rünnakrühmade ees seisis ülesanne puhastada NSDAP-ile tee poliitilistest vastastest ja kujuneda tulevase rahvaarmee tuumikuks.
30 Teine osa sarjast Eesti Lennuväepoisid. Lahkumine Eestist sügisel 1944 ja edasised sündmused Saksamaal.

Kultuur ja Elu
18 Tõotan olla truu isamaale, oma Jumalale ja täita skaudiseadusi. Ülemaailmne skaudiliikumine sai 100-aastaseks.
23 Kultuur ja Elu järjejutuna ilmunud Ild Ratase meeleolukad mälestused oma esivanemate elust Tallinnas jõudsid raamatukaante vahele.
58 Elu Kadriorus Köleri tänaval. Aastakümneid tagasi veetis praeguses Kultuuri ja Elu toimetuse hoones, aadressil Köleri 8 lapsepõlve Arvo Jaama. Nüüd meenutab ta omaaegset elu sellel tänaval ning kõneleb maja ajaloost.
74 Vanavara talletaja ja muuseumide looja August Pulst oli tuntud ka suurepärase kunstnikuna. Oma mälestuskillud August Pulstist on 2006. aastal kirja pannud graafik Enno Ootsing.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!