Kultuur ja Elu 1/2014


Kultuur ja Elu 4/2013

 

 

 


Elu Kadriorus Köleri tänaval

Tekst: ARVO JAAMA


Vesivärava tänavat pidi kulges kitsarööpmeline raudtee, mis ühendas Tallinn-Väike jaama Tallinn-Sadamaga.
Arhiivifoto

Aastakümneid tagasi veetis praeguses Kultuuri ja Elu toimetuse hoones, aadressil Köleri 8 lapsepõlve ARVO JAAMA. Nüüd meenutab ta omaaegset elu sellel tänaval ning kõneleb maja ajaloost.

Olen sündinud ligi 87 aastat tagasi Tartus, kus elasid minu mõlemad vanavanemad. Sealt pärinevad ka minu esimesed mälestused, peamiselt korteri sisustusest ja piltidest seintel, ning suure pliidiga köögist, kus liikus üks hiigelsuur kass.

Kaheaastaselt Kadriorgu

Kui olin kaheaastane, leidis isa töökoha Tallinnas ja minust sai alaline Kadrioru kandi elanik. Esialgu küll Köleri ja Jakobsoni (praegu Faehlmanni) tänavate nurgamaja teise korruse viietoalises (+ teenijatuba) avaras korteris. Isa pangaametniku palk jäi sellise korteri jaoks napiks ja nii olid, olenevalt olukorrast, ühes või kahes toas allüürnikud – kaht eesti lendurit ja preili Püümanni mäletan tänini.
Majas oli neli korterit, milles elasid majaomaniku ja tema kahe õe perekonnad. Maja otsmises keldri­korteris elas majahoidja, või nagu tollal nimetati – kojamees. Meie teise korruse korteri suurel toal oli keldris paiknenud ja praegugi seal oleva kaupluse sissepääsu kohal väljaulatuv erker otsevaatega üle ristmiku A. H. Tammsaare elukohale. Tänavanurgal oli väike ajalehekiosk, nagu neid oli teisigi üle terve linna: üks selline oli Narva maanteel apteegi ees ja teine tollase Jõe tänava vastas. Erkeri akendest oli nähtav Köleri tänav algusest lõpuni ja Jakobsoni tänava osa praegusel Vesivärava tänaval olnud kitsarööpmelisest raudteest (ühendas Tallinn-Väike jaama Tallinn-Sadamaga jaamaga) kuni Weizenbergi tänava trammiteeni.
L-kujulise elamu keldrikorruse õuenurgas paiknes eraldi sissepääsuga pesuköök ning maja tagatrepist pääses nii pööningule kui ka keldrisse, väga suure vanni ja vanniahjuga üldkasutatavasse vannituppa.

Puukuurid ja pesurull

Raudtee pool piirnes krunt naabrite abihoone tulemüüriga ja siin olid reas majaelanike puukuurid. Kuuride ja elamu vahel oli paeplaatidest kõnnitee ja jalgvärav õuele pääsemiseks. Kohe selle vastas paiknes ühekorruseline puitelamu, mis ühtlasi eraldas avarat sirelipõõsastega eesõue maja varju jäävast garaažilobudikust ja rullikuurist. Viimases peitunud kahest otsast käsitsetav pesurull oli pikk ja lai ning sellel raskuseks terve koorem paelahmakaid. Köleri tänava suunas kitsenev krunt lõppes sõiduvärava ja selle kõrval olnud prügikastiga, mida aeg-ajalt tühjendati. Suures majas elasid meiega üheaegselt Reinapid, Kermid ja Tõnisted. Õuemajas Zobelid. Siit majast läksin ma 1933. aasta sügisel lasteaeda.
Okupatsiooniaegadel on korte-r(eid) teadaolevalt tublisti ümber ehitatud. Pärast sõda on siin elanud Arno Rõuk, Toomas Leius jt. Meie elasime siin 1930.–1939. aastani, mil leiti tunduvalt mugavam, tubade arvult sama suur, kuid eraldi WC ja vannitoa ning panipaigaga valgete kahhelahjudega korter, mille köögis suure kahhelkivist soekapiga tavapliidi kõrval ka gaasipliit.
Nelja korteriga elamu Köleri 8 oli igast küljest piiratud kahe meetri kõrguse planguga. Tänavalt eesukseni viis teerada läbi hoolitsetud eesaia. Tänava sõidutee oli kruusakattega, kõnniteed nagu mujalgi linnas suurtest kuldlõikelistest paeplaatidest, mille pikkus langes kokku kõnnitee laiusega. Veerennid mõlemal pool sõiduteed olid munakivikattega. Tänavat valgustasid gaasilaternad, mida õhtuti üks kitsa redeliga mees süütamas ja hommikuti kustutamas käis.

Kölerisse koolipoisina

Kölerisse kolides olin ma juba viienda klassi poiss ning suurem osa senistest sõpradest ning kooli- ja mängukaaslastest jäid teisele poole Jakobsoni (Faehlmanni) tänavat või siis tolle äärde. Jalgratas muutis selle väikese maa olematuks. Kõik me olime ratastega niivõrd kokku kasvanud, et isegi kõrvalmajja mindi jalgrattal seda mõnel päeval mitmel korral keldrist üles ja alla tassides.
Uus kodu oli kõrge sokliga kahekorruselise maja esimese korruse vasakpoolses korteris. Kahte soklikorrusel asuvat korterit, rulliruumi ja panipaiku (kuure) eraldas vooderdatud palkseinte ja puitlagedega ülakorrustest sardbetoonist vahelagi, mis sõjapäevil pakkus pommivarjendina vähemalt teoreetiliselt mingit kindlustunnet ja lubas paanikata ka märtsipommitamise üle elada.
Neil päevil, mil kraanist enam vett ei tulnud, aitas hädast soklikorrusel majahoidja korteri kõrval asuv maja puurkaevu käsipump. Kuni puhta puurkaevuvee asemel hakkas tulema mingit hallikat värvi halvastilõhnavat (õigemini lehkavat) vedelikku. Ju siis oli kusagil kanalisatsioonitoru lekkima hakanud. Siis sai vett toodud ämbriga Vilmsi ja Jakobsoni tänava nurgal olnud paekivist hoonest, mis olnuks nagu seotud Rottermanni nimega – oli siin siis mingi jahuladu või midagi muud. Kuid see juhtus juba sõja ajal enne maa taasvallutamist.
Soklikorruse korterite, ühiskasutatavate ruumide ja kuuride suhteliselt suured aknad paiknesid ülakorruste akendega ühel vertikaalil. Tänaseks näib suurem osa neist olevat kinni müüritud.
Kõik neli ülemise korruse korterit olid analoogse planeeringuga, parempoolsed vasakpoolsetega peegelpildis. Läbi maja ulatuvate korterite ruumid olid ja on praegugi kõrged ja õhurikkad. Puitraamidega kahe- ja kolmepoolsed framuugidega aknad kindlustasid korraliku ventilatsiooni ja valguse. Põrandad olid korraliku liistparkett- või mustrilise linoleumkattega. Tänavapoolsesse laia trepikotta avanenud korteriuksed olid kahepoolsed ja kahekordsed. Tagumise trepikoja omad aga tugevad, laiad ja ühepoolsed.
Ainsad akendeta ruumid korteris olid esik, seda köögiga ühendav koridor ning panipaik vannitoa ja teenijatoa vahel. Viimasele andis valgust tagatrepile avanev kitsas aknake. Nende vahel olid trepikojas sahvrid. Samasugused kitsad aknakesed valgustasid ka vannituba ja WC-d tänavapoolse peatrepikoja akna kaudu märgatavalt paremini. Ühenduskoridori piisava valgustuse tagasid värvilisest klaasist ruudukestega mattklaasitud uksed, mis viisid kööki ja laiade akendega tubadesse. Isegi panipaigal oli lae all päris lai kinnine aken teenijatuppa, kuid selle otstarve jäigi arusaamatuks.
Esimesele korrusele ja soklikorrusele viisid paeastmetega trepid. Igal korteril oli soklikorrusel suurem aknaga ruum küttepuude, briketi ja suuremate esemete hoidmiseks ning väiksem ~2 x 2 m pime ruumike, talvekartuli- ja juurviljasalvedega. Meie suurema ruumi aken oli eesaia poole, kohe välisuksest paremal, ja väiksem selle kõrval koridoris teisel pool kapitaalset kiviseina. Seal me siis pommitamise ajal varjusime.
Ümberkolimisel toodi kaasa omanäoline saalimööbel, magamistoamööbel ja raske tammepuust söögitoamööbel. Mõni kaasaegsema moega mööbliese telliti juurde ja määratusuur tammine söögilaud vahetati veidi väikesema ja ümara, kuid seitsme vahetüki abil pikaks (peo)lauaks muudetava laua vastu. Seinal leidsid oma koha isa korp. Fraternitas Estica augulised teklid, värvid ja suur hõbekaunistustega joogisarv.

Lasteaias kleidiga

1950-ndatel aastatel asus meie vastas üle trepikoja esimese korruse parempoolses korteris venekeelne lasteaed (võimalik, et Tallinna Sadama või Riikliku Mere-laevanduse oma). Mõnda aega käis selles lasteaias ka minu 1951. aastal sündinud poeg Hanno. Ei tea küll miks, kuid kõik kolme-nelja-aastased lapsed, nii poisid kui ka tüdrukud kandsid hallides toonides kleite ning ainsateks mänguasjadeks näisid olevat nukud. Kodus tuli õhtusöögi ajal ka venekeelseid sõnu.
Just sellel ajal sai maja esimene korrus oma Narva maantee poolse, postidele rajatud juurdeehituse. Tänaseks on juurdeehitus saanud korraliku lintvundamendi, teise korruse ja näib olevat esialgsest ka veidi laiem.
Kuni punaväe teise tulemiseni paiknesid Köleri tänava suunas kahe toa kolm akent: ühe toa kolmepoolne ja suurema nurgatoa kaks kahepoolset. Praeguse Vesivärava poole olid suunatud kolm kahepoolset akent, neist tagatrepi äärne oli köögi oma. Elamu otsaseintes (Kadrioru ja Narva maantee poole) olid tubade laiad kolmepoolsed aknad olid alati kohakuti soklikorruse akendega. Köleri tänava poolsete nurgatubade kolmandad aknad Kadrioru suunas on ehitatud pärast sõda.
Pööning oli välja ehitamata ja praktiliselt tühi. Kuivõrd põhjakaares kõrgemaid ehitisi ei olnud, avanes siit uhke vaade sadamale ja merele. Paar nädalat enne märtsipommitamist võis siit jälgida Helsingi pommitamisel toimuvat – selgelt oli näha tulekuma, prožektorikiiri pommitajaid otsimas ja õhutõrje leekkuulide lennujooni ning šrapnellide plahvatusi öises taevas – kõik nagu tummfilmis.
Nagu eespool nimetatud, liikus mööda praegust Vesivärava tänavat kohe elamu plangu taga kitsarööpmeline raudtee, mille lõppjaam Tallinn-Sadam oli kohe üle Narva maantee Sadama tänaval Meremeeste maja juures avara platsi ääres. Lähim maja jäi ristumisel Jakobsoni tänavaga rööbastikust paari meetri kaugusele. Selle raudtee kunagine trass on ka täna hästi jälgitav.
Esimesel lõigul kuni nimetatud ristmikuni olid kahel pool raudteed metallist torupiirdega eraldatud liivased jalakäigurajad, teisel lõigul kuni Poska tänavani oli rööbastikust paremal munakivikattega sõidutee. Siit edasi kaardus raudtee koos laia muldpinnasel kõnniteega üle Vilmsi tänava ja suundus päris sirgelt üle Tartu maantee (nende tänavate vahelisele lõigule on nüüd rajatud ühesuunaline sõidutee kuni ristumiseni Kunderi tänavaga).
Teisel pool Tartu maanteed möödus raudtee praeguse autobussijaama kohal asunud täikast, täiturust. Raudtee lõunapoolne osa läbis Kohila, Rapla, Türi, Olustvere, Viljandi ja jõudis välja Mõisakülla. Sõidugraafik sõjaeelsel ajal eriti tihe ei olnud ja mööduva rongi müraga harjuti väga ruttu. Küll aga häiris esimestel nädalatel pärast sissekolimist maja kohal veduri antud hoiatusvile, mis teavitas asjamehi vajadusest Narva maantee tõkkepuud õigeaegselt langetada. Kuid ka sellega sai harjutud. Kuna maja on Vesivärava tänava suhtes tugeva nurga all, jäid Kadrioru-poolsed korterid raudteest oma 10–15 meetrit eemale.
Tagumise sissepääsu kohal oli kõrges plangus jalgvärav ja plangunurgas prügikast. Tänava pool viis jalgtee välisuksest jalgväravani. Rohelises väikese purskkaevuga aias oli veel teisigi jalgradasid, suuri puid seal, kus nad praegugi on, ja palju põõsaid. Sõiduvärav oli ka siis praeguse väravata sissesõidu kohal ning selle kõrval päris suur peagu jalgväravani ulatuv laudpõrandaga katusealune, kus sai mängida koroonat ja lauatennist. Vasakpoolne puuderida jäi krunte eraldanud plangu taha.
Köleri 8 pärast pommitamist.
Söögitoa purunenud aknast pommiga otsetabamuse saanud naabermaja.
Köleri 8 elanikud majas pärast Tallinna pommitamist.
Fotod: Tallinna Linnamuuseumi väljaandest "Kaasaegsete mälestusi sõjaaegsest Tallinnast."

Kes siin majas on elanud?

Kui alustada meie korteriga, siis tulime siia neljakesi (1936. aasta lõpupäevil sündis vend Jüri, kellest palju aastaid hiljem sai linna peaarhitekt, Eesti Arhitektide Liidu esimees ja esindaja loomeliitude pleenumil). Isa töötas Harju tänava Pikalaenu Pangas (hiljem oli siin Tallinnfilm), ema oli kodune.
Suures nurgatoas elas Eesti Raadios töötanud Evald Heinsoo, hiljem pärast tema abiellumist ja ärakolimist kuni sõja alguseni Valgejõelt pärit Heinsoode perekonna kolmas poeg Ilmar, minust vanem reaalkooli õpilane ja hilisem Eesti Vabariigi aukonsul Kanadas. Vendadest vanuselt teine, Arved, oli kodukandi Kõnnu vallavanem ja minust veidi noorema Olaviga olen kohtunud hiljem Vanakülas veedetud sõjasuvedel. Kõik nad jõudsid läände. Nende vanematel tuli aga hulk aastaid vaevelda Venemaal, kuid tagasi nad jõudsid. Tänaseks elab neist vaid Olav.
Trepikoja kõrval olevasse väikesesse tuppa pandi Nõukogude baaside perioodil kuni okupatsiooni alguseni Punaarmee suurtükiväe ohvitser oma naise ja minuvanuse tütrega. Nad elasid vaikselt ja tagasihoidlikult ning mingit tüli neist polnud. Kadusid paar päeva enne maa okupeerimist, samal ajal kui sadamatest viidi reidile või merele kogu siin paiknenud laevastik. Pärast nende lahkumist elas siin väikesekasvuline Alfred Koivel oma nääpsu kaasa Leidaga. Sõja puhkedes Alfred mobiliseeriti ja viidi ära Venemaale. Leida jäi veel mõneks ajaks siia elama. Alfred tuli küll sõjast tervena tagasi, kuid nende kooselust ei saanud enam asja.
Kui sakslased Tallinna jõudsid, majutati esimesse vahekoridorist avanevasse tuppa mõned Wehrmachti allohvitserid. Autokolonn seisis Köleri tänaval. Nad said siin olla veidi aega, kuni ühel hommikul – see oli 15. september, kui sadas maha selle aasta esimene lumi – teatasid, et Leningrad on langenud ja neid viiakse sinna üle. Nii nad läksidki ja kadusid paariks nädalaks, kuni jälle rõõmsalt tagasi olid ja kostitasid meidki oma rikkalikest sõjaväevarudest. Mõne aja pärast saime toa jälle endile tagasi.
Hea tüki aega elasid väikeses toas ka Rapla kandist pärit vennad Kallionid, minust neli ja kaks aastat vanemad Valdo ja Olev. Nende pedagoogidest vanemad elasid Raplamaal, kus isa oli Raikküla lastekodu juhataja kunagises krahv Alexander Keyserlingile kuulunud mõisahäärberis. See pidi olema aastavahemikul 1941–1943. Valdost sai peagi meie 20. diviisi suurtükirügemendi leitnant ja lahinguohvitser Narva, Sinimägede, Krivasoo ja Avinurme lahinguis. Ta on kirjutanud mõlemapoolset informatsiooni kasutades sisutiheda kirjelduse Avinurme lahingust, milles ta osales. Seda muidugi pärast naasmist vangilaagritest Burapolomis ja Intas aastatel 1945–1954. Pärast õpinguid oli ta projekti peainsener Maaehitusprojektis.
Minu Tartust Tallinna kolinud emapoolsed vanavanemad elasid kuni märtsipommitamiseni esmalt Kalamaja, hiljem juba Koidu tänavas, mitte eriti kaugel Pärnu maanteest. Seal aga tabas nende kahekorruselist puumaja süütepomm. Päästa ei õnnestunud suurt midagi ja järgneva öö veetsid nad ühe suurema Pärnu maantee äärse kivimaja tuuletõmbelises kangialuses. Sealt me nad järgmise päeva ennelõunal viimaks leidsime. Vanaisa Jüri oli kõvasti külma saanud, haigestus ja suri. Vanaema Leena tuli elama meie juurde. Isaema Mai, minu teine, mammaks kutsutud vanaema, oli meie juures juba varem.
Tema vennapoeg Aleksander Jürgenson elas oma poolatarist abikaasa ja väikese pojaga praeguse kino Kosmos kõrval Liivalaia tänavas, Pärnu maantee ristmikust (praegu) esimese maja viimasel korrusel. Pärast sõda jäi see maja talvel mingil põhjusel külmaks ja nad tulid ajutiselt varem Heinsoode kasutuses olnud tuppa – jäädes sinna kuni surmani. Aleksander oli kinomehaanik ja näitas filme Sadama tänava Mereklubis. Tal oli väike margiäri, esialgu ühes Raekoja otsaseina müügikioskis, hiljem väikeses poekeses kõrvalmajas.
Esimeses kolmest meie perekonna kasutuses olnud toast elasin pärast abiellumist mina abikaasa Liane (sünd. Kiil) ja poja Hannoga.

Mikk Mikiver ja Parikased

Kui vend Jüri alustas TPI-s arhitektuuriõpinguid, oli tema kursusekaaslaseks Mikk Mikiver, kes hiljem võttis kursi teatrile. Ka tema koos õe Maiga elas siin väiksemas tänavapoolses toas päris pikka aega – Miku ütluse järgi võimaldaski see temal oma teatriõpingutega ühele poole saada.
Teise korruse elanikest meie kohal ei meenu mitte midagi. Kuid linna vabastamise ajal sakslaste poolt, elas seal üks poisikeseohtu noormees oma noore ja kena kaasaga. Miskipärast oli ta kuulunud hävituspataljoni, kuid tema püss ja granaadid vedelesid juba mitu päeva enne linna vabastamist eesaia põõsates ning palkvoodri ja muldkattega pommi- või killuvarjendis. Enne sakslaste linnajõudmist tagaõue tulnud valgete käesidemetega Gustav Kalkuni juhitud eestlaste ilmumiseni olid nemadki koos teiste majaelanike, naiste ja lastega, pikka aega keldris istunud. Naispere vahelesegamise tõttu nendega tookord midagi ei juhtunud, kuid hiljem need noored inimesed vaateväljalt kadusid.
Meie esimese korruse vastaskorteri tänavapoolses nurgatoas elas kuni märtsipommitamiseni Niguliste tänaval asunud laialt tuntud Parikase fotoateljee fotograaf Hans Tölpt oma kena proua Alice’i ja pikakarvalise kolliga. Märtsipommitamise kahe rünnakulaine vahel käis ta linnas fotosid tegemas. 1943. aasta 4. septembril sai pommitabamuse meie Narva maantee poolne ühekorruselise naabermaja, tuntud korvpalluriks kasvanud Tönno Lepmetsa kodu.
Selle mürtsu tagajärgedest on olemas terve rida fotosid, mis ilmestavad ja täiendavad Menda Kirsmaa meenutusi sellest ööst Tallinna Linnamuuseumi 2009. aasta väljaandes „Kaasaegsete mälestusi okupatsioonist ja sõjajärgsest Tallinnast”. Rünnaku kaherealise kokkuvõtte võib leida Tallinna Linnaarhiivi 1997. aastal avaldatud toimetistes nr 2: „TALLINN TULES, dokumente ja materjale Tallinna pommitamisest 9./10. märtsil 1944” lk 18. – „4./5. septembri ööse kandus Vene pommitajate löök Vilmsi, Koidula ja Köleri tänava kanti (kahjustati 30 maja)”. Samas viidatakse nõrgale õhutõrjele Eestis ja Tallinnas, kus leidus vaid üksikuid keskmise kaliibriga õhutõrjepatareisid ja mõned kerged automaatkahurid hajutatult majade katustele üle kogu linna. Üht sellist olen ühe õhurünnaku aegsel koduteel vastasmaja kangialusest näinud tulistamas praeguse Tallinna Ülikooli peamaja katusel.
Väike tuba trepikoja kõrval oli mugavalt sisustatud ja siin elas üks meeskooliõpetaja. Esikust raudtee poole jääva korteriosa kolmes toas elas Tallinna Sadama elektriinsener Evald Kirsmaa oma abikaasa Ida-Kristiine ja tütardega.


Vaade Köleri tänavale pärast märtsipommitamist.

Majavalitsus lõhkus kahhelahjud

Isa suri infarkti juba viiekümnendate lõpus, mina lahkusin majast kuuekümnendate alguses. Vend läks peagi tööle Pärnusse ja meie pere viimane lahkuja korterist ning võimalik, et ka majast, oli ema. Maja teisele korrusele oli juba varem asunud meie eelmise elukoha kunagistes kaupluseruumides asunud majavalitsus. Nüüd hakati kogu maja üle võtma ja ümber ehitama – ilusad kahhelahjud lõhuti, majja toodi keskküte, laiad ja kõrged puitaknad asendati kitsamate plastakendega ning tundub, et ka pööning ehitati välja.
Meie endine korter on tänaseks võimaluste piirides ümberplaneeritud, kuid teise korruse oma on suures osas säilitanud oma varasema planeeringu ja ruumijaotuse.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv