Kultuur ja Elu 1/2014


Kultuur ja Elu 4/2013

 

 

 

 


Ohtlik mäng

Sotside valitsusse tulles kukkusime nagu „Tsirkuse”-mängus vale vürflinumbri viskamisel algusruudule tagasi – 1992. aastasse, sinna, kust Eesti parendamist alustasime.

Sotside soov kodakondsusseadust oma meele järele ümber teha, on vastutustundetu ja eesti inimest alandav. Hakata Eesti passe nagu lendlehti vene inimestele jaotama? Devalveerida Eesti pass näruseks nutsakuks, mida iga suvaline turult odavalt kätte saab? Vene inimene peaks eelkõige ise tahtma eesti kodakondsust, ja kui inimene on motiveeritud, siis ta passi saab. Miks seda lihtsustada on vaja? Tekib ka julgeoleku risk: pass kingitakse inimesele, kes esindab siin viiendat kolonni.

Sotside „uus integratsiooniprogramm” astub mitu sammu tagasi. Nagu „Tsirkuses”, kukume algusesse tagasi ja hakkame jälle otsast peale, aga nüüd sotside nõudel risti vastupidises suunas. Millist lugupidamist needsamad vene inimesed meie valitsuse suhtes tundma peaksid? Ei mingit. Tuleb uus vahevalitsus ja pöörab kõik eelnenu taas pea peale.

Uue valitsuse sotsist haridusminister Jevgeni Ossinovski juba teatas, et kogu Jaak Aaviksoo eelnev tegevus vene lapsi rohkem eesti keeles õppima panna, nagu pikaajaline hariduskava ette nägi, on nüüdseks nullis tagasi – Ossinovski hakkab eelnenut „analüüsima” ja OMA nägemuse järgi ümber tegema. Kogu Jaak Aaviksoo tõhus tegutsemine, mis meid juba rea peale aitas, muutub nulliks.

Miks sotsid nii kindlad on, et nende töö järgmise valitsuse tulles ära ei nullita. Kas neil on miski või keegi selja taga? Ukrainas toimunu on näidanud: kui venelase soovile vastu tuled, jääd lolliks nagu alati. Vene sõjavägi teeb sinu eest referendumi ja määrab, kes edaspidi jumal on.

Sotside kutsumine Eesti riigi valitsusse tekitab külma kõhedust ja ebameeldivat tunnet. Reformierakonna vangerdus pole riigimehelik tegu, vaid isekas võimuiha. IRL löödi minema, sest oli rahva hulgas populaarsem kui Reform. Juba Siim Kallase tulek – ma tahan ja tulen, panen ennast peaministriks, pärast lähen presidendiks, tütre saadan Brüsselisse – on tuttav nõukogude ajast, mil kindel nomenklatuur endale ja oma parteikaaslastele kohti „broneeris”.

Kui Kallaselt küsiti, miks te vasakpööret teostate, hakkas keerutamine stiilis „aga mis see teie vasakpoolsus on, see on lai mõiste jne”. Kõik väga tuttav nõukogude ajast, mil tavainimese arvamust ei peetud millekski.

Esimese eesti iseseisvuse ajal oli koolis isamaaline kasvatus. Nõukogude ajal sai enamik lapsi eestimeelse kasvatuse kodust kaasa. Praegu õpitakse koolis ühiskonnaõpetust, sama nime all nagu vene ajal. Miks puudub koolides isamaaline kasvatus? Kas me oleme rahvusriik või ei ole enam?

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv