Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2012 sisukord:

4 Helju Sarnet Zauram kuulub Haapsalu kunstiellu sama kindlalt kui piiskopilinnus või Promenaad Haapsalu linnapilti. Vanaproua tähistas 90. aasta juubelit mitme isiknäitusega ja on jätkuvalt heas loomejõus.

Toimetaja veerg
EKA EGO

Vabadusvõitlus
10 Kelle huvides tuleb hoiduda äratamast minevikutonte? Kui taaskord on päevakorral Teises maailmasõjas peetud Eesti vabadusvõitluse eitamine, on aeg üle korrata tõsiasjad: mehed, kes taplesid Eesti iseseisvuse eest ja kelle võitlus oli kooskõlas rahvusvahelise õiguse sätete ja põhimõtetega ning vastas vabadusvõitluse eesmärkidele, olid vabadusvõitlejad.

20 Vanad sõjasangarid on pettunud. Riigikogu- ja valitsuse liikmed! Kui viimane austusavaldus oma vanavanematele on nii raske sündima, jäägu ta sinnapaika, jätke vanad võitlejad rahule. Valdav enamus rahvast jääb neid mäletama ikka vabadusvõitlejatena ja see on kõige tähtsam.
24 Harald Riipalu – 100. 13. veebruaril 1912 sündis Venemaal Peterburi kubermangus Torossovo külakeses poisslaps nimega Harald Reibach. Kas oskasid siis tema vanemad arvata, et just see poiss etendab 1944. aasta Eesti kaitselahingutes üht peategelast?

Arvamus
34 Jüri Kotšinev “rahvusaade”. Tõeline aade ei karju tänaval ega poodiumil – tõeline aade sosistab inimese südamesse vaikselt, aga kindlalt ja pidevalt. Sosistab sõnu, mida karjuda ei tohigi. Rahvuslus ei sünni kampaania korras. Rahvuslus sünnib iga inimese sees.
Veebilugu. Olaf Imelik: Raha ja paremad riided!

Minevik ei unune
38 Tema eluideaaliks oli vabadus. Harri Saartson mobiliseeriti lennuväe abiteenistusse 1944. augustis. Peale sõja lõppu tuli olla nii Norilski vangilaagris kui Narva tööpataljonis. 1947 sai temast metsavend. 1948 NKVD kätte langenuna ootas ees aga kõrgeim karistusmäär 25+5.
52 Bruno Laane sõjajärgsed rännakud. Sõjavangina Saksamaal, õpingud Karlsruhe tehnikaülikoolis ja emigreerumine New Yorki.
64 Jüri Kotšinev Jaan Kiivitit meenutades. O tempora! O mores! sobib ideaalselt tänasesse päeva, kui kuulata ja vaadata Eesti poliitiliste „vaalade“ sekeldusi ja skandaale, mis on tabanud kohalikku poliitmaastikku 2011. aasta lõpus ja alanud aasta alguses.

Kultuurilugu
28 M.J. Eiseni poolt 20. sajandi algul ülestähendatud ulmeline ennustus – milline näeb välja Tallinna transport aastal 2000?
66 Kas murueide tütre poeg? Olev Reintalust sai hea juht ja organisaator sõjategevuse tingimustes, mille poolest oli eriti silma paistnud tema isa noorem vend Johan Pitka. See paneb tahtmatult mõtlema, et kui Peäro Pitka oli Reintalu bioloogiline isa, siis avalduvad siin omadused, mis ühendavad isa ja poega.
72 Liidia Tuulse luuleveerg.
73 Aino Siebert külastas Baselworldi luksusmessi Baselis. Vähe on neid, keda juveelide särav vikerkaar jätab ükskõikseks, olgu tegemist eevatütarde või tugevama poole esindajatega.


 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!