Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2022
sisukord:
Uudislugu: Vaivara Sinimäed on meie südametunnistus
Tänavune Sinimägede lahingute mälestuspäev 2022. aasta juulikuu viimasel laupäeval kulges vaikselt ja väärikalt. Polnud enam sõjamehi, aga Vaivara Sinimägesi ei unustata, leegionäride lapsed ja lapselapsed leiavad sinna tee ka tulevikus.
Intervjuu
5 Olav Renno: Meil kõigil on Saksa sugemeid. Tänavu kevadel ilmus üks õbluke raamat Viljandi Kesklinna kooli eelkäija Gustav Max Schmidti eragümnaasiumist, mis on katse täita seda suurt tühimikku – teadmaks, millisest kultuuriruumist oleme tulnud.
Toimetaja veerg
Mis saab Maarjamäe punamemoriaalist?
Need aastad ei unune
12 Meie ei unusta kommunistliku terrori ohvreid. Elus on veel tunnistajad, Siberi surmateekonnale määratud eesti lapsed, kommunistide sõjakuritegude ohvrid. Täna on nad otsekui surnuist üles tõusnud selleks, et oma rahvale kuulutada tõde kommunistlikust terrorist Eestis.
39 Mordvas traataia taga 1962–1967. Valdur Raudvassari mälestused V osa.
44 Metsavend Alfred Käärmanni meenutades. Toome lugejateni mõned mälestuskillud, mis pärinevad aastatetagustest kohtumisest Alfred Käärmanniga isiklikult.
46 Uus-Eesti küla Elbruse jalamil – õitseng ja häving. Avaldame Hilda Sabbo mälestuskilde elust kaugel Uus-Eesti külas ja küla traagilisest saatusest, mis said alguse 1938. aasta stalinlike repressioonidega.
Ukraina
15 Vene maailm ja agressioon Ukrainas. Teise maailmasõja koledused korduvad üle 76 aasta hiljem, sest üks totalitaarne riik ja sõjasüüdlane – Nõukogude Liit, jäi karistamata ning sai oma võimupiirkonda laiendada.
Tagasivaade
22 Sõjaretk Landeswehri vastu. Riia operatsioon oli Landeswehri sõja viimane võidukas lahing. Toome lugejateni selle kuulsusrikka sõjaretke mälestused, mille on kirja pannud suurtükilaeval Lembit võidelnud Elmar Nerep.
32 Maie Lees – põgenemise lugu. Kui venelased uuesti 1944 tagasi tulid, siis isa kartis, et me oleme kindlad kandidaadid Siberisse. Isa ei tahtnud talu jätta, ta kõhkles kaua aega ja me lahkusime alles viimasel minutil paadiga Rootsi.
26 Eesti antropoloogia suurkuju Karin Mark oleks tänavu 24. märtsil saanud 100 aastaseks. Tema rikkalik teaduspärand on endiselt tähtis ja hindamatu läbi aegade.
69 Eesti vabaduse eest võidelnud baltisakslase lugu. Leonid von Malsch võitles Eesti Vabadussõjas ning jõudis ohvitserina teenida ka tsaariarmeed ja Wehrmachti.
Kultuurilugu
56 Eri Klas versus Neeme Järvi. Neeme Järvi ja Eri Klas on sündinud samal päeval, 7. juunil. Üllatavaid ühisjooni leidub kahel maestrol veelgi.
72 Schloss Fellin – muinasjutuloss, mis teeb väikese Viljandi suuremaks. Viljandi lossihärra Viktor Siilats võõrustas hiljuti von Ungern-Sternbergide ja von Mensenkampffide järeltulija – Rhona Villanueva, kelle saabumise põhjus oli vanaema lapsepõlvekodu Schloss Fellini uus muinasjutuilne ilme.
76 Ulmemaastikud. Kastellaanimaja galeriis Kadriorus pakkus hiljuti hulganisti vaatamisrõõmu keraamik Urmas Puhkani ning kunstnik Andro Kööbi ühisnäitus.
|