Kultuur ja Elu 1/2022 sisukord:

Intervjuu
4 Tiit Põder: Vaenlane on meil olnud alati sama. Eruohvitser Tiit Põder juhib Eesti Vabadusvõitlejate Liitu ja õpetab Westholmi Gümnaasiumis riigikaitset ja isamaalist kasvatust.

Toimetaja veerg
Enamusel venelastel on tapjainstinkt

Need aastad ei unune
14 Metsavend Alfred Käärmanni mälestused. Vana kohvipurgi topeltseina vahelt tulid välja peidetud märkmepaberid, mis sisaldasid mälestusi metsavenna ajast.
34 Heljo Laev –    lootsime, et lääneliitlased päästavad selle olukorra. Kas keegi võis septembris 1944 arvata, et kodumaalt lahkumine oleks pikaajaline? Et kõik need riigid jääksid Vene valdusesse, see nagu ei tulnud üldse võimalusena kõne alla.
24 Mordvas traataia taga 1962–1967. Valdur Raudvassari mälestuste IV osa.

Ukraina
10 Ajaloo õppetunnid Ukrainas. Ameerika luurel oli seekord õigus – Venemaa alustas avalikku täieulatuslikku vallutussõda Ukraina vastu.
76 Ukraina rindefotograafia Okapi Galeriis. Tallinna vanalinnas Okapi Galeriis on eksponeeritud Ukraina sõda dokumenteeriv fotonäitus.

Tagasivaade
46 Kuidas Punaarmee 1919. aasta detsembris Narva jõge ületas. Eesti Vabadussõja viimased kaitselahingud Narva rindel detsembris 1919 toimusid kõrvuti rahukonverentsiga Tartus.
54 Nõukogude korra kehtestamine Karulas ja Kaagjärvel. Vahetult pärast sõda algas uue hooga nõukogude võimu taaskehtestamine, mis tõi endaga kaasa julma massiküüditamine 25. märtsil 1949 ja alles jäänud maainimeste kolhoosidesse sundimise.
20 Represseeritud isiku seadus ja rahvusvaheline õigus. 17. detsembril 2003 Riigikogus vastu võetud okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seadus (RIS) oli palju aastaid kestnud pingutuste tulemus.

Kultuurilugu
62 Gerda Murre. Kui saatus purunes pilbasteks. Estonia teatri kõigi aegade üks säravamatest lauljannadest Gerda Murre arreeriti 30. detsembril 1940, päev enne “Nahkhiire” etendust ja viidi Pagari tänavale, kus ta pärast ebainimlikku ülekuulamist konvoeeriti Siberisse asumisele.
72 Ühe baltisakslase lugu – Sergei von Malsch. Jälg, mille on baltisakslased jätnud oma kunagise kodumaa Eesti ajalukku on kaasajal vähest kõneainet pakkunud, kuid siiski tajutav ja oluline.
60 Pikk tee tume-heledas ilmas. Ilmumas on 100 aastat tagasi sündinud poetessi Leili Andre uus luulekogu “Öil valgeil neil”.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!