Kultuur ja Elu 1/2022

Kultuur ja Elu 4/2021

 

 

 

Ukraina rindefotograafia Okapi Galeriis

näituse pressitekst

Tallinna vanalinnas Okapi Galeriis oli märtsist aprillini eksponeeritud Ukraina sõda dokumenteeriv fotonäitus, mille autorite hulgas on sealsete kohalike nimede kõrval ka üks fotograaf Eestist. Väljapaneku tõukejõuks on galerii tihe koostöö Ida-Euroopa regioonis ja Ukraina fotokogukonna pöördumine välismaiste kolleegide poole leidmaks tuge ja toetust.

Venemaa alustas 24. veebruari varahommikul täismahus sõjalise invasiooniga Ukrainasse nimetades seda “demilitariseerimise erioperatsiooniks”. Ilmselgelt on aga tegu sõjaga keset Euroopat. Vene vägede raketilöögid tabasid rahumeelseid Ukraina linnu erinevatest suundadest. Sihtmärkide hulgas polnud mitte üksnes militaarobjektid, vaid ka elumajad ja lasteasutused. Vene rünnaku osaks sai ka Ukraina ja kogu Euroopa suurim tuumaelektrijaam Zaporižžjas.
“Ukraina fotograafid teevad linnatänavatel vapralt oma tööd. Täna pole nad mitte üksnes professionaalsed ajakirjanikud ja dokumentaalfotograafid, vaid eelkõige kodanikud, kes püüavad pildile nii armsaks saanud ja vene vägede poolt hävitatud paiku kui inimesi, kes seisavad kartmatult oma maa, kodude ja perede eest. Veelgi enam – ukrainlased võitlevad täna rahu eest terves Euroopas,” kommenteerib Kateryna Radchenko, Rahvusvahelise Kaasaegse Fotograafia Festivali “Odessa Photo Days” direktor, kes otsib aktiivselt võimalusi kohaliku olukorra kajastamiseks rahvusvahelisel kultuuriareenil ja on ka käesoleva näituse kuraator. “Fotograafia on võimas vahend näitamaks tõelist ja tegelikku olukorda siin, otse Euroopa südames.”


Foto autor: Michael Palinchak (Kiiev, Ukraina)

Fotodel võib näha purustatud munitsipaal- ja tsiviilhooneid, sõidukeid ja sildu; sõdureid ja tavakodanikke kõikvõimalike relvade ja Molotovi kokteilidega; hukkunute kandmist ja koduloomade päästmist; veerevaid kohvreid rusustel tänavatel ning tuld ja suitsu lumistes kaevikutes. Fotode autoriteks on kohalikud tänavafotograafia lipulaevad Michael Palinchak, Yuriy Yurchenko, Sergiy Illyashenko, Volodymyr Petrov (kõik Kiiev), Pavlo Dorohoi (Harkiv) ja Slava Ratynski (Žõtomõr). Lisaks fotodele on eksponeeritud videoülevaated “Odessa Photo Days” 2020. aasta festivalist ja Ukraina naiskunstnikest.
Ukraina autorite kõrval on näitusel eksponeeritud ka nende Eesti kolleegi Dmitri Kotjuhi värsked kaadrid otse rindejoonelt. Mitmete Eesti suurimate meediaväljaannetega koostööd teinud Kotjuhi on tunnustatud Eesti Ajalehtede Liidu poolt parima uudisfoto eest maakonnalehtede kategoorias ning möödunud aastal pälvis Valgetähe V klassi teenetemärgi..


Foto autor: Dmitri Kotjuh (Eesti)


Foto autor: Michael Palinchak (Kiiev, Ukraina)

Näitus ja selle korraldamine pakub eelkõige moraalset tuge Ukraina fotokogukonnale, kes palub aktiivselt toetada ka Ukraina armeed, humanitaarabiorganisatsioone ja põgenikke enda kodumaal. 
Üks võimalus on toetada ka heategevuslikku fondi: 
“The Depths of Arts” (DOFA FUND) läbi MTÜ Okapi EE891700017003578645. Märksõna “Ukraina heaks”.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv