Kultuur ja Elu suvi/sügisnumbri 3/2020
sisukord:
Intervjuu
4 Jüri Kotšinev – on neljanda põlve vene emigrant, kes kirjutab imelisi raamatuid, ta on poeet ja literaat, nähtus, kes vähemalt oma mõttemaailmas viibib 19. sajandis, kus elavad veel aated, üllad tunded ja esteetika.
Toimetaja veerg
Õigustamatu amnestia
Arvamus
13 Konstantin Päts – kommunistliku terrorirežiimi esimene märter. 30. juulil 1940 röövisid nõukogude okupatsiooni jõugud Eesti presidendi Konstantin Pätsi koos perega Kloostrimetsa kodutalust ja toimetasid Venemaale.
17 Konstantin Pätsi mälestusmärgist pidanuks saama tähenduslik maamärk Tallinna linnaruumis. Mälestusmärgi ideekonkursi tulemused on aga vastakaid arvamusi tekitanud.
Kannatuste aastad
11 Kodumaalt lahkumise aastapäeval avati mälestusmärk Puise rannas. Läänemaa rannas seisavad nüüd suurel kivil ema ja tütar. Emal on käes kohver ja tütrel kaisukaru. Nad sümboliseerivad neid, kes 1944. aastal lahkusid kodumaalt – kuigi minna ei tahtnud, jääda ei saanud.
19 Elukutse – agent-hävitaja. Kuidas KGB salaagendid Endel ja Volli asuvad metsavendi likvideerima.
22 Kui polkovnik Talur oleks teeninud venelaste asemel hoopis sakslasi? Eestis eksisteerib juba 30 aastat selline poliitiline-juriidiline süsteem, mis kaitseb äraandjaid ja roimareid.
Tagasivaade
30 Ruhnu ülestõus 1941. Pisike Ruhnu kaotas Suvesõjas surnutena viis meest ja ühe naisterahva.
65 Artur Sirk (120) oli meie suurimaid isamaalasi ja võimsamaid rahvajuhte. Peame vaikiva ajastu hukka mõistma riigikogu tasemel.
37 Sajand Setumaa kojutulekust. Tänavu möödub sada aastat Setu ehk Petserimaa liitmisest Eestiga. Aga Setumaa saaga algab juba enam kui tuhande aasta tagusest ajast.
Ajalugu
42 Solovetsi lugu. Hilinenud reisikiri. Solovetsi saar ja seal paiknev õigesusu klooster on olnud Venemaale läbi ajaloo oluline usukeskus ja piirikindlus. Klooster on näinud ka ajaloo verisemat poolt, kui Punase terrori ajal saadeti kloostrikompleksi rajatud koonduslaagrisse surema kümneid tuhandeid vange.
24 Hundinahksed sõdalased. Paljudel rahvastel leidub sümboleid, mis viitavad hundikultusele ning maskuliinsele vägivallale ja sõjapidamisele.
54 Sule ja mõõgaga. Ülevaade Eesti Akadeemilise Sõjaajaloo Seltsi tegevusest.
69 Ratsaväekindral von Kaulbars kuulus tuntud Eestimaa rüütelkonna suguvõsasse.
Kultuurilugu
56 Ago Ainelo – elu parimad aastad möödusid ülekuulamistel, vanglas ja sunnitööl. Kodukandi rahvas mäletab teda aga viljaka kirjamehe ja rahvavalgustajana.
59 Hans Miilberg – 75. Värvikas ja rikas artistitee. Rahvusooperis Estonia on publiku ette jõudnud kontsertlavastus „Operetikuningas Imre Kálmán”. Kálmáni rollis sai Hans Miilberg võimaluse meid taas kord üllatada.
72 Akvarellimeister Rein Mägar armastab maalida inimesi, lisades piltidele põnevaid sümbol-esemeid.
|