Kultuur ja Elu kevad/suvenumbri 2/2020 sisukord:

Intervjuu
4 Meresõjaajaloolane Mati Õun on üle elanud Nõukogude võimu ja kirjutanud Eesti Vabariigi ajal oma lemmikteemadel rohkem raamatuid, kui ise kokku jõuab lugeda.

Toimetaja veerg
Tuuleiilid puhuvad

Arvamus
12 Koroonakatk – hoiatus või karistus. Praegune koroonakriis on üks tõsine lugu meie rahva ja maailma ajaloos. Nii poliitiliselt, majanduslikult, kuid eriti ka kõlbeliselt.
15 Eesti ajalugu Lääne mätta otsast nähtuna. Äsja ilmus eesti keeles inglase Neil Taylori vajalik ja erapooletult kirjutatud raamat „Eesti ajalugu”.
20 Välja alasi ja vasarate vahelt! Vabariigi hävitamise järel pöörati kogu hariduselu pea peale, nii et terve mõistuse täielikust taastumisest pole mõtet rääkida veel tänagi.

Kannatuste aastad
23 Kulakuks kuulutamine. Teise maailmasõja järgne aeg oli eesti rahva jaoks lähiajaloo üks keerulisemaid. Ka Eesti maarahvas ei jäänud sellest puutumata.
28 Maakorraldajad. Maareformiga algas Eesti taludelt maa äravõtmine ja varade riisumine.

Tagasivaade
34 Meenutades suurmeest – kindral Andres Larka sünnist möödus 141 aastat.
37 Luulealbum „Traatide vahel”. Ainulaadne Eesti sõjavangide loodud omaloominguline album nägi ilmavalgust Zedelghemi surmalaagris 1945. aasta novembris.
32 Narva suurplahvatus 15. juulil 1941. Narva ajaloos on oluline osa ühel erilisel sündmusel, mis pikka aega ei olnud just ametliku ajaloo lemmikosa.

Ajalugu
40 Landeswehri sõja raskeimad lahingud. 101 aastat tagasi valitses suvise pööripäeva eel Vabadussõja lõunarindel ärev ootus. Nii noored kui ka vanad mehed kippusid lõunarindele, et maksta ülbetele parunitele kätte „700-aastase orjapõlve” eest.
50 Ääremärkusi Eesti Vabadussõja ajaloo kohta.
Võrreldes Vaikival ajastul ilmunud kaheköitelise „Eesti Vabadussõjaga”, on see tubli samm edasi ajalootõdede poole.

53 Välja õngitsetud Atlandi ookeanist. Saksa allveelaevnikud olid teises maailmasõjas Suurbritannia kõige ohtlikemaiks vaenlasteks.
72 Jalaväekindral von Güldenstubbe elu ja tegevus tsaaririigi teenistuses.

Kultuurilugu
56 Karl August Hermanni panust eesti kultuurilukku hinnatakse kõrgelt. Vähem aga teame üksikasju suurmehe põlvnemise huvitavate seikade kohta.
63 KuKu klubi – elu parim aeg. KuKu klubi mootoriks oli elurõõm. Olgu siis nokkiv huumor või nõelav sarkasm. Omamoodi eluülikool, millel oli aadress, aga puudus koolipink.
68 Joalad – isa ja poeg. Jaak sai kuulsaks oma lauluhäälega. Vähem on räägitud tema isast Arnost, kes õppis konservatooriumis, tahtis saada lauljaks, aga sai paljuhinnatud imeravijaks.
74 Kunstnik Airi Luik ja mütoloogiline Sulismadu.


Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

 

 

 

 

 

 

 

 



arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!