Kultuur ja Elu talvenumbri 4/2019 sisukord:

Intervjuu
4 Andrievs Niedra oli Balti Landeswwehri toetatud Läti valitsuse juht, kellest nõukogude ajal vaikiti ja keda vaba Läti ametlik ajalookäsitlus kutsub siiani rahvavaenlaseks?

Toimetaja veerg
Tormiline aeg

Poliitika
44 Aastatel 1939–1989 Eestis sooritatud Nõukogude Liidu sõjakuritegude loetelu. Ülevaade uurimuse „Asitõendid II. 1939–1989” materjalidest, mis selgitavad Nõukogude Liidu kuritegelikku tegevust Eesti Vabariigi hävitamisel.
50 Kuidas võita Venemaad. Milline piir Eestile peale jääb? Kas Tartu rahulepingu või Stalini või Jeltsini või Putini järgne piir.

Tagasivaade
18 Uue ooperimaja ehitus jäi paberile. 1980. aastate alguses tõusis Eestis teemaks uue Estonia balleti- ja ooperiteatri projekteerimine. Tärkav vabadusliikumine tõmbas aga uue teatri ehitamisele kriipsu peale.
22 Suvesõda Hiiumaal 1941. Nagu mujal Eestis, tekitasid küüditamised ja mobilisatsioon Punaarmeesse ka Hiiumaal metsavendluse laine.
25 Saksa lennuväeleitnantide hulljulge põgenemiskatse. Peatükk raamatust "Sõjavangid. Saksa sõdurite elu ja ellujäämine okastraadi taga".
30 Otse katlasse! Vabadussõja aastapäeval lehitseme albumit vanade piltidega, mis jutustavad nii kurbi kui ka rõõmsaid hetki meie ajaloost eesti rahvale olulistel ajajärkudel.

Arvamus
12 Eesti meedia meie rahvuslust hävitamas. Eesti peavoolu ajakirjandus on alustanud võimul oleva valitsuse pidevat halvustamist ja lõppu sellel kampaanial ei paista.
17 Miks toetan praegust valitsust. Eestimaa on lõpuks ometi saanud sellise koalitsiooni, kes annab rahvale lootuse juhtida Eestimaa välja poliitilisest sopamülkast.
32 Mäleta, meenuta ja… ole valvel! Nõukogulikust unest ärkamine ei lähe kergelt.

Vabaduse nimel
10 Mälestame vabadusvõitleja Kalju Mätikut.
29 Hans Savisik (98) – vana sõduri meenutused.
52 Jätkame Jüri Pertmanni mälestuste sarja kogumikust Pro Patria.

Kultuurilugu
36 Kes olid Rein Sarvesaare pseudonüümi all kirjutanud näidendi „Kaupo” autor ja illustreerija?
60 Ülle Ulla. Elu kontrastid. Tänavu novembris oleks armastatud balletitantsija ja näitleja saanud 85-aastaseks.
66 Inimesed ja saatused vanal Liivimaal. 80 aastat pärast baltlaste lahkumist leidis Liivimaal aset Baltisaksa suguvõsa von Mensenkampffide raamatu esitlus.
70 Liivimaal sündinud jalaväekindral krahv Peter von Essen jõudis Venemaa Keisririigi sõjaväes välja kõrge auastmeni ning oli ka Peterburi sõjakuberner ja Riiginõukogu liige.
72 Alfred Rõude – missiooniga kollektsionäär. Peatükk kunstikoguja elule ja tegevusele pühendatud raamatust, mis ilmus koos Eesti kunstimuuseumi 100. aastapäeva raames toimuva näitusega Mikkeli muuseumis.


Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

Tants vanakuradi vanaemaga

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!