Kultuur ja Elu kevadnumbri 2/2013 sisukord:

Intervjuu
4 Kirderanniku valküür. Kuidas paistab elu vaadelduna Eesti kirderannikult ja mis inimesed on idavirulased, uurime seda kodukandis üle 20aasta hea haldjana tegutsenud ajaloolaselt Ivika Maidrelt.

Toimetaja veerg
Sügisestel valimistel näeme

Minevik ei unune
23 Eesti rahva vastupanuvõitluse hindamine. Peep Varju ettekanne Jüri Kuke XVII mälestuskonverentsil Tartus.
56 Wehrmachti liitlased Idarindel. Ida-Euroopa riigid ei suutnud luua tugevat ja toimivat sõjalist liitu ning olid II maailmasõja künnisel kahe suurvõimu poolt kergesti allaneelatavad.

Arvamus
12 Tartu rahu ei anna rahu. Piirileping ja selle ratifitseerimine rikub Eesti rahva kui kõrgeima riigivõimu kandja ühe osa, setude kogukonna õigust elada oma põlisel asualal.
28 Veel kord holokaustist ja eestlastest. Holokausti teemat puudutades püütakse järjekindlalt ja teadlikult eestlaste ja juutide represseerimisi lahus hoida.
39 Käivitatud on suurejoonelised projektid Narva bastionide ja Pimeaia pargi restaureerimiseks, kuid kontserdiväljaku vabastamist olematu kalmistu alt, pole neis julgetud ette võtta!

Eesti Vabariik
42 Noor Eesti Vabariik oli oma esimese iseseisvuse ajal rahuarmastav, heal järjel majanduse ja haridustasemega riik. Kuid Tartu rahulepingu sõlmimisega hakati alahindama Eestit ähvardavaid väliseid ohte. Oldi naiivselt arvamusel, et rahuleping kindlustab Eesti riigi püsimise igaveseks ajaks.
30 Möödunu – kauge ja ometi nii lähedane. Eelnevates ajakirjanumbrites oma suguvõsa loost kõnelenud Ild Ratas jätkab perekonna memuaare, mis seekord kõnelevad vanemate pulmapeost ja laste sünnist, kolimistest ja kooliteest.
35 Võsa taga valge maja. Teeme juttu endisaegsest Ruunavere postijaamast Tallinna-Pärnu maantee ääres.

Kultuur
66 Aino Merilale sai osaks õnn kuuluda muusikakooli õpilaskonda Georg Otsa direktoriks olemise aastatel. Ja oli ka tema see, kes Estonia kontserdisaalis lõpuaktusel kätte andis lõpudiplomi kiituse ja lähetusega ellu.
69 Tänavu sügisel möödub 75 aastat USA suurejoonelise, muusikafilmi „Suur valss” linaletulekust. Sellel linateosel on Eesti jaoks olnud väga oluline tähendus – ühte peaosa seal kehastas Eestiga seotud lauljatar Miliza Korjus.

73 Päikselisi pildikesi Johannes Võerahansust. Erna Saar meenutab oma abikaasat, kus erinevaid eluseiku ühendavaks elemendiks oli muusika.


 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!