Telli ajakiri

 


 

 Kultuur ja Elu suvenumbri 2/2023 sisukord:

Intervjuu
4 Meedy Hiielo juures Perjatsi külas kogunesid 1990. aastate alguses vanad grenaderid, et meenutada oma lahinguteid ja teha plaane, kuidas Grenaderimäge kujundada.

Toimetaja veerg
Tagurpidikäik on sees.

Arvamus
42 Läti hävituspataljoni võitleja Tartu aukodanik! Kui kaua veel? Esitan Tartu linnavalitsusele, aga ka kogu laiemale üldsusele oma arvamuse, mis lõpeb küsimusega – kui kaua veel?
10 Eesti pööras kaitselahingute mälestusele selja. Maikuu alguses, päeval mil bolševike järeltulijad oma võidupäeva pidasid, lõhuti ja soditi Virumaal Vaivara kihelkonnas Sinimäel Teises Maailmasõjas punaarmee vastu võidelnute mälestuskive.
12 Ukraina vastupealetungi algus. Ukraina kaitsesõjas Venemaa vastu algas 5. juuni paiku kauaoodatud vastupealetung või täpsemalt selle esimene etapp.
34 Paduliberaalide võimutroika. Viimased valimised Eesti Vabariigi Riigikogusse näitasid, kuivõrd kindlalt on oma võimu siin maal tsementeerinud vasakliberaalsed poliitilised jõud.
60 Kas tasub olla, eestlane? Kummalisel kombel kerkis see küsimus esile alles taasiseseisvumise järel, mil Eesti riik oli juba loodud ja väravad laia maailma lahti.

Need aastad ei unune
18 Õigusteadlase Herbert Lindmäe äsja ilmunud Läänemaa raamat on kümnes uurimus Suvesõda 1941 teemal. Just sellise üldnime on autor andnud eestlaste vastupanuvõitlusele, mis sai alguse esimese nõukogude okupatsiooni üheainsa aasta sõjakuritegudest.
22 Beria lugu – segadus Kremlis pärast Stalini surma. Kohe pärast Stalini surma 1953. aastal tekkis Kremlis suur segadus! Algas suur võimuvõitlus.
28 Vello Salum – issanda teener ja isemõtleja. Salum ei jätnud ühtegi võimalust kasutamata, et kirikuõpetajana poliitilisse vastuseisu astuda.
48 Metsavennalugu. Nad ei alistunud surreski mitte. Jätkame metsavend Ruuben Lamburi mälestuste avaldamist.
58 Metsavendade kirjasõna. Surm okupantidele!
45 Põrgutorm – liitlaste pommiterror Saksamaa kohal. Thomas Goodrichi raamat keskendub võitjate, nii venelaste kui ka liitlaste, sõjakuritegudele Saksamaa pinnal.

Kultuurilugu
64 Kadri Paldra: Oleme 40 aastat mänginud eesti lastele eesti lugu. Kas globaliseeruva maailma tuleviku-eestlased ikka teavad, kes nad on ja kust nad tulevad?
70 Mensenkampffid külastasid Tarvastut. Tänavu maikuus saabus vanemate kodumaale Tarvastu viimase mõisniku Carl von Mensenkampffi lapselaps Carl von Mensenkampff.
37 Virmaliste lugu – antiikkreeklastest vadjalasteni.
74 Akvarelli salapärane maailm. HAUS galeriis on juuli lõpuni vaatajatele avatud suur akvarellistide ülevaatenäitus. Tiina Tammetalu hindab akvarellikunsti taset Eestis ja räägib akvarelikunsti huvitavatest tehnikatest.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!